Kajakarstwo - MŚ: trzy krążki w niedzielę. Świetne mistrzostwa Polaków

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 25.08.2019, 14:07

Trzy medale zdobyli w niedzielę reprezentanci Polski na Mistrzostwach Świata w kajakarstwie, które zakończone zostały w Szeged. Najbardziej cieszy nas chyba fakt, że dwa z nich zostały zdobyte w konkurencjach olimpijskich - C1 na 1000 metrów mężczyzn oraz K4 500 metrów kobiet.

Medalowy dorobek już w pierwszym niedzielnym polskim finale A powiększył Tomasz Kaczor. Nasz mistrz Igrzysk Europejskich z Mińska notuje fenomenalny sezon, co potwierdził srebrnym medalem i co najważniejsze kwalifikacją olimpijską. Więcej o tym wyścigu można przeczytać TUTAJ. Podobnie, jak o drugim medalu zdobytym w niedzielę. Tym razem Polacy zdobyli... oczywiście srebro na dystansie C2 200 metrów mężczyzn. Dokonali tego Piotr Mazur i Bartosz Grabowski, którzy z reprezentantami Rosji przegrali ledwie... 0,05 sekundy. Krótki opis tego wyścigu TUTAJ. Ze srebrnego schematu wyłamała się dopiero osada K4 na 500 metrów kobiet, która do zdobytej w finale kwalifikacji olimpijskiej dołożyła brązowy krążek, pokazując, że na Igrzyskach w Tokio będzie bardzo mocna. O dopełnieniu medalowego niedzielnego hat-tricka można przeczytać TUTAJ.

Trochę słabiej w finałach poszło Tomaszowi Barniakowi w C1 na 200 metrów mężczyzn oraz osadzie C4 na 500 metrów mężczyzn - Marcin Grzybowski / Aleksander Kitewski / Tomasz Barniak / Wiktor Głazunow. Tu były dwa ostatnie miejsca. Polacy od początku odstawali od rywali i z każdym metrem tracili tylko dystans, co nie mogło przynieść dobrego rezultatu.

Rano odbyły się finały B konkurencji olimpijskich. W dwóch z nich startowały reprezentantki Polski i te wyścigi można uznać za bardzo udane. Przede wszystkim zachwyciła Justyna Iskrzycka, która pokazuje swój duży talent. Na razie nie wystarczyło to na finał A, ale w wyścigu pocieszenia K1 na 500 metrów kobiet Polka zdecydowanie pokonała m.in. Słowaczkę Ivanę Mladkovą i była bezkonkurencyjna. Tak dobrego startu w C2 na 500 metrów nie zaliczyły Julia Walczak i Sylwia Szczerbińska, ale i tak 3. miejsce w finale B trzeba uznać za niezły wynik.

Podsumowując polskie starty w Szeged, należy napisać, że były to świetne mistrzostwa dla Biało-Czerwonych, którzy zdobyli siedem medali - sześć srebrnych i jeden brązowy. W piątek po srebro w C2 na 200 metrów mężczyzn sięgnęli Michał Łubniewski i Arsen Śliwiński, w sobotę krążki tego samego koloru wywalczyli Marta Walczykiewicz (K1 na 200 metrów), Justyna Iskrzycka (K1 na 1000 metrów) oraz Karolina Naja i Anna Puławska (K2 na 500 metrów kobiet). Do tego doszły opisane powyżej niedzielne medale.

Jeśli chodzi o kwalifikacje olimpijskie- z Szeged nasi specjaliści od kajaków i kanadyjek wyjadą z sześcioma olimpijskimi przepustkami. Zdobyte zostały one przez: Karolinę Naję i Annę Puławską (K2 na 500 metrów), Martę Walczykiewicz (K1 na 200 metrów), Michała Kudłę i Mateusza Kamińskiego (C2 na 1000 metrów), Dorotę Borowską (C1 na 200 metrów), Tomasza Kaczora (C1 na 1000 metrów) oraz Karolinę Naję, Annę Puławską, Katarzynę Kołodziejczyk i Helenę Wiśniewską (K4 na 500 metrów). 2

Starty Polaków w niedzielę:

K1 500 metrów kobiet – Finał B – Justyna Iskrzycka – 1. miejsce

C2 500 metrów kobiet – Finał B – Julia Walczak / Sylwia Szczerbińska – 3.  miejsce

C1 1000 metrów mężczyzn – Finał A – Tomasz Kaczor –Srebrny medal

C1 200 metrów mężczyzn – Finał A – Tomasz Barniak – 9. miejsce

K2 200 metrów mężczyzn – Finał A – Piotr Mazur / Bartosz Grabowski – Srebrny medal

C4 500 metrów mężczyzn – Finał A – Marcin Grzybowski / Aleksander Kitewski / Tomasz Barniak / Wiktor Głazunow - 9. miejsce

K4 500 metrów kobiet – Finał A – Karolina Naja / Anna Puławska / Katarzyna Kołodziejczyk / Helena Wiśniewska - Brązowy medal