Droga do Tokio #39 - Kajakarstwo - Mistrzostwa świata [ZAPIS RELACJI LIVE]
Foto: Polski Związek Kajakowy

Droga do Tokio #39 - Kajakarstwo - Mistrzostwa świata [ZAPIS RELACJI LIVE]

  • Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 24.08.2019, 08:38

To już czwarty, przedostatni dzień Mistrzostw Świata w kajakarstwie, które odbywają się w węgierskim Szeged. Sześć finałów A z Biało-Czerwonymi, do tego kilka szans na kwalifikację olimpijską, więc nie pozostaje nic innego, jak być z nami od godziny 9!

 

STARTY POLAKÓW

 

 

Relacja na żywo

Dziękujemy za naszą dzisiejszą relację. To koniec naszych zmagań w Szeged. Jutro zapraszamy na ostatni akord tego pięciodniowego maratonu. Relacja LIVE u nas rozpocznie się o 10:10 i potrwa do 13:25.

Do finału A w K4 na 500 metrów wchodzą za to Niemcy, Rosjanie, Białorusini (wyścig 1), Hiszpanie, Portugalczycy, Francuzi (wyścig 2) oraz Słowacy, Węgrzy i Czesi (wyścig 3).

Za to wiemy na pewno, że bez kwalifikacji olimpijskiej z Szeged wyjedzie nasza czwórka męska. Rafał Rosolski, Martin Brzeziński, Bartosz Stabno i Przemysław Korsak dopiero na 8. miejscu w półfinale. To nie daje nawet finału B.

Ukrainki, Francuzki i Niemki dołączają do Polek, Rosjanek i Australijek. Po eliminacjach pewne miejsce w finale miały Węgierki, Białorusinki i Nowozelandki. Jutro szykuje się twarda walka o medale! Aby jutro zapewnić sobie kwalifikacje olimpijską, Polki muszą wyprzedzić dwie osady z Europy. Zawiłe te zasady kwalifikacji w czwórkach.

ALEŻ KAPITALNIE POSZŁY POLKI! Cudowny start naszej czwórki. Karolina Naja, Anna Puławska, Katarzyna Kołodziejczyk i Helena Wiśniewska wygrywają półfinał i są w jutrzejszym wyścigu medalowym. Jeszcze musimy poczekać na to, czy Polki są na igrzyskach, ale jest to bardzo prawdopodobne! Do finału muszą się dostać reprezentanci czterech kontynentów, aby tak się stało! Na razie są tam Rosjanki i Australijki.

Do finału K2 200 metrów mężczyzn przepustki wywalczyli reprezentanci Francji, Ukrainy i Czech z wyścigu 1 oraz Hiszpanii, Niemiec i Urugwaju z drugiego. Teraz jeszcze przed nami półfinał C4 na 500 na 500 metrów mężczyzn, też bez Polaków, a potem już emocje związane z polskimi startami w ramach czwórek kajakowych na 500 metrów, czyli konkurencji olimpijskich.

K2 200 metrów mężczyzn - kolejne wyścigi o wejście do finału. To jednak zmagania bez Polaków, więc trochę odpuścimy z nich relację i napiszemy tylko o finalistach.

W C2 na 200 metrów kobiet Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak dopływają na 4. miejscu w półfinale i odpadają z rywalizacji. To jednak była słabo obsadzona i mniej ważna konkurencja. W finale popłyną Ukrainki, Kolumbijki i Indonezyjki.

Węgier Jonathan Hajdu, Kazach Timur Khaidarov i Włoch Nicolae Craciun dołączają z drugiego wyścigu do finału 200 metrów w C1. Z trzeciego wyścigu awans uzyskują Białorusin Artsem Kozyr, Portugalczyk Helder Silva i Irańczyk Adel Mojallalimoghadam.

Zdecydowanie w przodzie Litwin Henrikas Zustautas i Gruzin Zaza Nadiradze, ale Barniak przypływa zaraz za nimi i melduje się w finale A! Brawo!

Przed nami szybkie półfinały - rywalizacja sprinterów na 200 metrów w C1. W pierwszym wyścigu popłynie Tomasz Barniak.

Pengfei Zheng z Chin, Maksim Piatrou z Białorusi i Włoch Carlo Tacchini - to trzej ostatni zawodnicy, którzy dołączają do stawki finałowej C1 na 1000 metrów mężczyzn. Przed nami ostatnia dzisiaj 20-minutowa przerwa. Potem czekają nas półfinały kolejno C1 200 metrów mężczyzn, C2 200 metrów kobiet, K2 200 metrów mężczyzn, oraz K4 500 metrów kobiet i mężczyzn. Dwie ostatnie konkurencje to zmagania, które zdecydują o składzie finałów w konkurencjach olimpijskich. Wracamy za chwilę!

Ależ cudowny finisz Brazylijczyka Queiroza! Odrobił długość łodzi do Kaczora i Fuksy i wygrał. Na drugim miejscu Czech, na trzecim reprezentant Polski, a więc mamy finał A!

Sebastian Brendel, Jose Ramon Cordova i Adrien Bart z pierwszego wyścigu wchodzą do finału. W drugim Tomasz Kaczor za rywali będzie mieć takich rywali, jak choćby Isaquias Dos Santos, Oleg Tarnovschi czy Martin Fuksa. Uda się Polakowi pokonać któregoś z tych groźnych rywali i wejść do finału?

W trzech wyścigach półfinałowych K2 na 1000 metrów zwycięstwa odniosły osady z Czech, Włoch i Niemiec. Stawkę finałową uzupełniają Litwini i Hiszpanie z wyścigu pierwszego, Francuzi i Węgrzy z drugiego oraz Australijczycy i Rosjanie z trzeciego. Teraz już półfinały w C1 na 1000 metrów mężczyzn - z Tomaszem Kaczorem w wyścigu drugim.

Drugi półfinał za to pod dyktando Europejek. W decydującym wyścigu zobaczymy Białorusinki, Ukrainki i Niemki. Teraz przed nami trzy wyścigi półfinałowe bez Polaków. Mowa o starcie mężczyzn w K2 na 1000 metrów.

Kolejny awans do finału B dzisiejszego popołudnia. Polki zajęły w swoim wyścigu 6. lokatę. Zwyciężyły Uzbekistanki przed Japonkami i Rosjankami. Te drużyny zobaczymy w finale A. Polki tylko popłyną w finale pocieszenia.

Przed nami już półfinał rywalizacji C2 kobiet na 500 metrów i od razu w pierwszym wyścigu będziemy oglądać Polki - Julię Walczak i Sylwię Szczerbińską. To również walka o kwalifikację olimpijską, więc patrzymy i trzymamy kciuki za awans do finału!

Z kolejnych dwóch półfinałów do walki o medale awansują: Lisa Carrington (Nowa Zelandia), Danuta Kozak (Węgry), Svetlana Chernigovskaya (Rosja), Volha Khudzenka (Białoruś), Linnea Stensils (Szwecja) i Rebeka Simon (Wielka Brytania). W jakiejś części ten finał będzie więc małą powtórką rywalizacji na 200 metrów.

Niestety, nie ma finału A dla Justyny Iskrzyckiej. Polka bardzo nieznacznie przegrała finał z Emmą Jorgensen - o 0,03 sekundy. Bieg wygrała Milica Starović przed Francuzką Manon Hostens. Naszej reprezentantce na pocieszenie zostaje finał B...

Jesteśmy z powrotem! Przez najbliższe dwie godziny będziemy emocjonować się półfinałami kajakarskich Mistrzostw Świata! Na starcie siedem polskich osad, w tym aż pięć wystartuje w konkurencjach olimpijskich, więc będzie co oglądać! Zaczynamy od półfinału K1 na 500 metrów kobiet z Justyną Iskrzycką. To już o 15!

Trwają dekoracje medaloew w Szeged! My w sumie mamy już trzy krążki, ale liczymy na więcej! To jednak dopiero jutro, kiedy odbędą się kolejne finały. Za to dziś od 15 kilka bardzo ważnych dla nas półfinałów - m.in. konkurencji olimpijskiej - K4 500 metrów kobiet! Zapraszamy za niecałe dwie godziny!

Spieszymy ze sprostowaniem i przepraszamy za bład! Wiktor Głazunow zajął 4. miejsce w rywalizacji na 500 metrów, a to konkurencja nieolimpijska, więc na razie na dzisiaj mamy zapewnione trzy kwalifikacje do Tokio!

MAMY TO!!! KOLEJNA KWALIFIKACJA OLIMPIJSKA I MEDAL! Karolina Naja i Anna Puławska ze srebrem w K2 na 500 metrów kobiet. Piękny wyścig Biało-Czerwonych! Złoto dla Białorusi, brąz dla Słowenii!

Wiktor Głazunow był bardzo blisko medalu, płynąc przez cały wyścig w okolicach 5-6. miejsca, zebrał się do świetnego finiszu, ale skończył na 4. lokacie. Zdecydowanie najlepszy Sebastian Brendel przed Bułgarem Angelem Kodinovem i Mołdawianinem Olegiem Tarnovschim.

C1 1000 metrów mężczyzn to kolejny finał w Szeged. Jest to konkurencja nieolimpijska.

DRUGIE SREEEEBRO W SOBOTĘ! Justyna Iskrzycka w K1 na 1000 metrów kobiet zdobywa srebrny medal! Polka od początku ruszyła bardzo mocno. Można się było obawiać, czy wytrzyma, ale zrobiła to w pięknym stylu! Bezkonkurencyjna była Węgierka Tamara Csipes! Trzecie miejsce dla Brytyjki Lizzie Broughton!

Kolejny finał! Tym razem bez wyścigu o kwalifikacje, gdyż mamy do czynienia z konkurencją nieolimpijską - K1 1000 metrów kobiet. Trzymamy kciuki za Justynę Iskrzycką!

Węgier Balint Kopasz dość zdecydowanie wygrywa wyścig K1 na 1000 metrów. Srebro dla Czecha Josefa Dostala i brąz wpada do rąk Portugalczyka Fernando Pimenty!

Teraz pora na odpoczynek od emocji związanych z Polakami. Finał K1 1000 metrów bez Biało-Czerwonych.

Jest kwalifikacja duetu Michał Kudła / Mateusz Kamiński! Polacy kończą na 6. miejscu swój finał, a medale wędrują poza Stary Kontynent. Złoto dla Chin, srebro dla Kuby, brąz dla Brazylii!

Michał Kudła i Mateusz Kamiński to nasza kolejna szansa na kwalifikację - w C2 na 1000 metrów. Do igrzysk awansuje z wyścigu finałowego aż 8 osad, więc wystarczy uniknąć ostatniego miejsca.

Dorota Borowska nie poszła w ślady Marty Walczykiewicz. Szósta lokata dla Polki. Złoto dla Nevin Harrison z USA, srebro dla Olesii Romasenko z Rosji i brąz dla Aleny Nazdrovej z Białorusi. I tak duże brawa dla Polki, która o kwalifikację olimpijską będzie walczyć na europejskich kwalifikacjach i Pucharze Świata.

Za chwilę kolejny finał z reprezentantką Polski i kolejny sprint, więc wszystko rozstrzygnie się szybko. Nasza młoda i utalentowana Dorota Borowska stanie na starcie finału C1 na 200 metrów. Kwalifikacja olimpijska dla pierwszej piątki.

Jak się można było spodziewać, niezwykle zacięta walka na dystansie. Brytyjczyk Liam Heath ze złotem, Serb Strahija Stevanović ze srebrem i w końcu Hiszpan Carlos Garrote z brązem. Dwie pozostałe kwalifikacje olimpijskie dla Francji i Włoch.

Drugi finał A dzisiaj - tym razem bez Polaków to K1 200 metrów mężczyzn. Przypomnijmy, że w finale B na trzecim miejscu wylądował Paweł Kaczmarek!

JEST MEDAL! JEST KWALIFIKACJA! Zdecydowanie najmocniejsza bezkonkurencyjna Lisa Carrington - tego się można było spodziewać. Walka o inne medale była niezwykle zacięta, ale Polka kończy na 2. miejscu! Minimalnie wygrywa z Emmą Jorgensen! Kwalifikacja olimpijska też dla Hiszpanii i Ukrainy.

Wracamy! Marta Walczykiewicz musi być w pierwszej piątce finału w K2 na 200 metrów, żeby zdobyć kwalifikację olimpijską, ale my oczywiście wierzymy w medal! Start już za dwie minuty!

Trzecie miejsce Rafała Rosolskiego w finale B. Polak umiejętnie rozłożył siły i przegrał tylko z Jean Van Der Westhuyzenem i Bojanem Zedlarem. Wreszcie możemy napisać, że to koniec na dzisiaj mniej ważnych wyścigów w Szeged. Od 11:33 odpalamy cięższe działa i ruszamy z finałami A! Od razu na początku Marta Walczykiewicz, która powalczy o olimpijską kwalifikację. Ale teraz... przerwa!

W finale B w C2 na 1000 metrów zwyciężają Francuzi - Adrien Bart i Loic Leonard, wyprzedzając Kanadyjczyków i Węgrów. Teraz dwa finały niższej rangi w K1 na 1000 metrów - rozpoczął się już finał C, a o 10:44 finał B - z Rafałem Rosolskim na starcie.

Jeszcze chwilę poczekamy na emocje związane z finałami A - te nas dziś interesują najbardziej. Na razie pora na rywalizację w C2 mężczyzn na 1000 metrów w finale B - bez Polaków.

Ostatni parakajakarski finał A w sobotę już za nami. Miejsca ułożyły się bardzo charakterystycznie, bo krążki zdobyli zawodnicy na torach od 4 do 6. Kolejno: Serhii Yemelianov z Ukrainy, Leonid Krylov z Rosji i Caio De Carvalho z Brazylii. Była to konkurencja KL3 na 200 metrów.

Ukrainka Maryna Mazhula najlepsza w zmaganiach w KL1 kobiet na 200 metrów. Niemka Edina Mueller ze srebrem, brąz dla... Chilijki Katherinne Wollermann.

Australijczyk Curtis McGrath ze złotem, Włoch Federico Mancarella ze srebrem, a Nowozelandczyk Scott Martlew na najniższym stopniu podium w KL2 na 200 metrów mężczyzn. Zaraz finał A pań na tym dystansie w KL1.

Bardzo dobry wyścig Mateusza Surwiło! Polak przegrywa tylko z Patrickiem O'Leary z Irlandii i zajmuje drugie miejsce w finale B!

Do godziny 10:30 odbędą się dwa finały B i trzy finały A w konkurencjach parakajakarskich. Już za chwilę - w KL3 mężczyzn na 200 metrów Mateusz Surwiło, któremu niestety nie udało się awansować do walki o medale.

I w tej samej konkurencji swój finał B chwile później rozegrały panie. Tam najlepsze okazały się reprezentantki Niemiec - Steffi Kriegerstein i Jasmin Fritz. Na drugim miejscu Rosjanki, trzecie miejsce dla Hiszpanii. Cóż, na razie emocji mało, bo to tylko finały pocieszenia. Niedługo takie wyścigi czekają nas w rywalizacji parakajakarzy, ale to dopiero od 10:05, więc można sobie zrobić chwilę przerwy.

W K2 na 500 metrów najlepsi Amerykanie - Miles Cross-Whiter i Alexander Lee przed Ukraińcami i Japończykami.

Włoch Nicolae Craciun wygrywa finał B wśród kanadyjkarzy na 500 metrów. Drugie miejsce dla Ukraińca Pavlo Altukhova, trzecie miejsce dla Chińczyka Jiabin Xu.

W C1 kobiet na 200 metrów zgodnie z przewidywaniami najlepsza Węgierka Bianka Nagy, której brak obecności w finale A jest sporą niespodzianką.

Łotysz Roberts Akmens wygrywa finał C. W finale B Paweł Kaczmarek nie wystartował najlepiej, ale napędził się na dystansie i dobrze finiszował. Dało to jednak tylko 3. miejsce. Wygrał Ukrainiec Dmytro Danylenko. Teraz przed nami finał B w C1 kobiet na 200 metrów.

Białorusinka Marharyta Makhneva wygrywa finał C. Bezpośrednio po nim miały miejsce w zmaganiach finału B, którego zwyciężczynią została Szwedka Linnea Stensils. Teraz przed nami w takiej samej konwencji zmagania mężczyzn. O 9:15 w finale B popłynie Paweł Kaczmarek!

Pierwszy finał A z udziałem Polaków jednak dopiero o 11:33, więc zaczniemy spokojnie. Na początek dwa finały C i aż osiem finałów B, więc będziemy je śledzić z mniejszym zainteresowaniem. Zaczynamy od finału C w K1 na 200 metrów kobiet.

Zaczynamy sobotnie zmagania w Szeged. Dziś długi dzień, bo z krótszymi lub dłuższymi przerwami będziemy z Wami do godziny 17:30. Sporo polskich szans medalowych i okazji na zdobycie olimpijskiej przepustki!

Relacja LIVE tradycyjnie już podczas zawodów w Szeged wystartuje o 9:00. Serdecznie zapraszamy!

Radosław Kępys

Mam 27 lat. W październiku 2017 roku uzyskałem dyplom magistra Politologii na Wydziale Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wcześniej od 2015 roku pisałem dla igrzyska24.pl. Odpowiedzialny za biathlon, kajakarstwo, pływanie, siatkówkę i siatkówkę plażową, ale w tym czasie pisałem informacje z bardzo wielu sportów - od lekkiej atletyki po narciarstwo alpejskie. Sport to moja pasja od najmłodszych lat i na zawsze taką pozostanie. Poza nim uwielbiam dobrą literaturę, dobrą muzykę i dobre jedzenie. Interesuje się też historią najnowszą i polityką.