Kajakarstwo - MŚ: kolejny dobry dzień Polaków
Wikimedia Commons

Kajakarstwo - MŚ: kolejny dobry dzień Polaków

  • Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 23.08.2019, 18:22

Michał Łubniewski i Arsen Śliwiński otworzyli polski dorobek medalowy na mistrzostwach świata w kajakarstwie. Nasza kanadyjkowa dwójka zdobyła srebro na dystansie 200 metrów. Świetne występy w półfinałach stały się udziałem Marty Walczykiewiicz i Doroty Borowskiej. To był kolejny dobry dzień polskiego kajakarstwa. 

 

Konkurencje olimpijskie:

 

W sesji porannej w konkurencjach olimpijskich mieliśmy dwa wyścigi eliminacyjne z udziałem reprezentantów Polski. Justyna Iskrzycka rywalizowała w olimpijskiej konkurencji K1 na 500 metrów. W swoim wyścigu zajęła czwarte miejsce, co dało jej awans do półfinału. Wyścig wygrała legenda kajaków, Nowozelandka Lisa Carrington przed Esti van Tonder z RPA oraz Brytyjką Rebecą Simon. Bardzo dobrze spisał się też Tomasz Kaczor w C1 na 1000 metrów. Mistrz Igrzysk Europejskich z Mińska zajął drugie miejsce w wyścigu eliminacyjnym tuż za Kubańczykiem Jose Ramonem Pelierem Cordovą i także awansował do półfinału konkurencji. 

 

W sesji popołudniowej Polacy wystąpili w pięciu wyścigach półfinałowych. Zaczęła od świetnego występu w kajakowej jedynce na dystansie sprinterskim Marta Walczykiewicz. Polska medalistka igrzysk w Rio pewnie wygrała swój półfinał i znalazła się w gronie kajakarek, które powalczą o medale i pięć przepustek na igrzyska olimpijskie w Tokio. Na tym samym dystansie wśród mężczyzn o awans do grona finalistów walczył Paweł Kaczmarek. W swoim półfinale Polak przypłynął na trzecim miejscu. Do rozgrywki o medale awansowało dwóch najlepszych i jeden z najlepszym czasem w gronie zawodników z trzecich miejsc. Kaczmarek miał niestety czas słabszy od jednego rywala i popłynie "tylko" w finale B. Oznacza to jednocześnie, że stracił szansę na wywalczenie olimpijskiej promocji już w Szegedzie, gdzie start w Tokio zapewni sobie pięciu najlepszych kajakarzy.

 

Konkurencja C1 kobiet zadebiutuje na igrzyskach w Tokio. Polscy kibice mogą się z tego powodu cieszyć, bo mamy Dorotę Borowską. Nasza kanadyjkarka po zdobyciu worka medali w kategoriach młodzieżowych świetnie prezentuje się i na seniorskich mistrzostwach świata. W dzisiejszym półfinale nie miała sobie równych, wyprzedzając Amerykankę Nevin Harrison i Ukrainkę Anastasiię Chetverikovą. Teraz naszą zawodniczkę czeka finał, w którym powalczy o medal, ale i o jedną z pięciu olimpijskich kwalifikacji. 

 

Kolejnym wyścigiem półfinałowym z udziałem Polaków było C2 na 1000 metrów. Udanie w nim zaprezentowali się Michał Kudła i Mateusz Kamiński. Polacy dali się wyprzedzić jedynie Chińczykom, choć w połowie dystansu byli na dalszym miejscu. Druga lokata oznacza awans do finału A i szansę na medal i jedną z ośmiu olimpijskich nominacji. Wydaje się być ona bardzo blisko polskiej osady. 

 

Na zakończenie dnia Rafał Rosolski walczył o awans do finału A w K1 na 1000 metrów. Niestety w swoim półfinale zajął czwarte miejsce, pierwsze, które dawało awans jedynie do finału B. Oznacza to, że o olimpijską kwalifikację przyjdzie naszemu kajakarzowi powalczyć na kolejnych zawodach. 

 

Konkurencje nieolimpijskie

 

Zacznijmy od sesji popołudniowej, bo w jej czasie rozdano pierwsze medale. Kapitalny występ zanotowali Arsen Śliwiński i Michał Łubniewski, którzy w C2 na 200 metrów dali się wyprzedzić jedynie Hiszpanom. Szerzej piszemy o tym TUTAJ.  Pół godziny po zdobyciu srebra ta sama osada stanęła na starcie wyścigu medalowego na 500 metrów. Niestety wysiłek na dystansie sprinterskim był duży, a czas na regenerację krótki. Nasza dwójka do mety dopłynęła na ósmym miejscu. Wygrali Chińczycy Li Qiang i Xing Song przed parami z Węgier i Hiszpanii. 

 

Po cichu liczyliśmy też na krążek w wykonaniu Magdy Stanny, która płynęła w finale C1 500 metrów. Polka długo płynęła w czołówce wyścigu, ale w drugiej połowie dystansu opadła z sił i metę przecięła na szóstej pozycji. Konkurencję wygrała Białorusinka Alena Nazdrova przed Rosjanką Ksenią Kurach i Ukrainką Anastasiią Chetverikovą. Gorzej poszło innemu naszemu młodemu zawodnikowi, Przemysławowi Korsakowi. W finale konkurencji K1 na 500 metrów nasz zawodnik zajął ostatnie, 9.miejsce ze stratą 3 sekund do triumfatora z Niemiec, Toma Liebschera. 

 

W sesji porannej kapitalnie popłynął Wiktor Głazunow w C1 na 500 metrów. Zwycięstwo w wyścigu eliminacyjnym dało mu bezpośredni awans do finału. Identyczny sukces odnieśli Piotr Mazur i Bartosz Grabowski w eliminacjach K2 na 200 metrów. Zwycięstwo w biegu eliminacyjnym pozwoliło na awans do finału bez konieczności zmagań półfinałowych. Julia Walczak i Sylwia Szczerbińska w eliminacjach C2 na 200 metrów zajęły w swoim wyścigu 4. miejsce i o awans do wyścigu medalowego muszą ponownie powalczyć w półfinale. 

 

Wyniki Polaków:

 

K1 500 metrów kobiet - eliminacje -Justyna Iskrzycka - 4. miejsce - awans do półfinału

C1 1000 metrów mężczyzn - eliminacje - Tomasz Kaczor - 2. miejsce - awans do półfinału

K2 200 metrów mężczyzn - eliminacje - Piotr Mazur/Bartosz Grabowski - 1. miejsce - awans do finału A

C2 200 metrów kobiet - eliminacje - Julia Walczak/Sylwia Szczerbińska - 4. miejsce - awans do półfinału

C1 500 metrów mężczyzn - półfinał - Wiktor Głazunow - 1. miejsce - awans do finału A

C2 200 metrów mężczyzn - finał A - Michał Łubniewski/Arsen Śliwiński - srebrny medal

C1 500 metrów kobiet - finał A - Magda Stanny - 6. miejsce

K1 500 metrów mężczyzn - finał A - Przemysław Korsak - 9. miejsce

C2 500 metrów mężczyzn - finał A - Michał Łubniewski/Arsen Śliwiński - 8. miejsce

K1 200 metrów kobiet - półfinał - Marta Walczykiewicz - 1. miejsce - awans do finału A

K1 200 metrów mężczyzn - półfinał - Paweł Kaczmarek - 3. miejsce - awans do finału B

C1 200 metrów kobiet - półfinał - Dorota Borowska - 1. miejsce - awans do finału A

17:46 - C2 1000 metrów mężczyzn - półfinał - Michał Kudła/Mateusz Kamiński - 2. miejsce - awans do finału A

18:14 - K1 1000 metrów mężczyzn - półfinał - Rafał Rosolski - 4. miejsce - awans do finału B

 

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.