Droga do Tokio #38 - Kajakarstwo - Mistrzostwa świata [LIVE]
Dawid Lis

Droga do Tokio #38 - Kajakarstwo - Mistrzostwa świata [LIVE]

  • Dodał: Rafał Gawryński
  • Data publikacji: 23.08.2019, 00:05

Czy już dziś doczekamy się pierwszej kwalifikacji olimpijskiej w kajakarstwie? Zapraszamy na naszą relację live z eliminacji, półfinałów, a także finałów zmagań kajakarzy i parakajakarzy podczas Mistrzostw świata w Szeged!

 

STARTY POLAKÓW

Relacja na żywo

Białorusin Aleh Yurenia, Argentyńczyk Augustin Vernice i Belg Artuur Peters w finale K1 na 1000 metrów. To była ostatnia konkurencja 3. dnia Mistrzostw Świata w kajakarstwie. Kończymy dzień, w którym Polska cieszy się z jednego medalu - w C2 na 200 metrów mężczyzn srebro zdobyli Arsen Śliwiński i Michał Łubniewski. Po dzisiejszym dniu wiemy już jednak na pewno, że kwalifikacji olimpijskiej nie zdobędą: Paweł Kaczmarek (K2 na 200 metrów) i Rafał Rosolski (K2 na 1000 metrów). Na kolejną relację LIVE zapraszamy do nas już jutro od 9:00!

Niestety, za dużo stracił Rafał Rosolski na początku dystansu, by potem nadrabiać. Niewiele brakło do podium, ale ostatecznie kończy się na najgorszym dla sportowca 4. miejscu... To da tylko finał B i nie będzie kwalifikacji olimpijskiej dla Polaka.

Czech Josef Dostal, Słowak Peter Gelle i Francuz Etienne Hubert w finale K1 1000 metrów kobiet. Teraz już pora na Rafała Rosolskiego. Na kogo trzeba uważać? Słoweńca Josta Zakrajska, Portugalczyka Fernando Pimentę czy Rosjanina Maxima Spesivtseva.

Hiszpanka Eva Barrios, Białorusinka Alina Neumiarzhytskaya i Bolette Iversen z Danii awansują do finału. Teraz przed nami ostatnia konkurencja dzisiejszego dnia - półfinały K1 1000 metrów mężczyzn. Rafał Rosolski wystartuje w drugim półfinale.

Przed nami półfinał K1 na 1000 metrów z kobiet, ale tu spokojnie i bez emocji, bo bez Polek.

BRAWO! Świetny finisz Polaków, którzy w połowie dystansu dali się na chwilę dogonić Hiszpanom i Rumunom, ale przegrali tylko z tymi pierwszymi! Jest 2. miejsce i jest awans do finału A!

Awans do finału z pierwszego wyścigu uzyskali Niemcy, Czesi i Rosjanie, z drugiego Brazylijczycy, Kubańczycy i Ukraińcy. Teraz czas na Biało-Czerwonych!

Wracamy na tor w Szeged. Trwa pierwszy półfinał w C2 na dystansie 1000 metrów mężczyzn. Na Michała Kudłę i Mateusza Kamińskiego poczekamy do trzeciego wyścigu i godziny 17:46. Polacy będą w finale, jeśli znajdą się w pierwszej trójce.

Przerwa na torze w Szeged - tym razem do godziny 17:32. Przed nami dzisiejszego dnia jeszcze półfinały C2 1000 metrów mężczyzn, K1 1000 metrów kobiet oraz K1 1000 metrów mężczyzn.

Finał uzupełnia Kanadyjka Katie Vincent, Chilijka Maria Mailliard i Bułgarka Stanilya Stamenova. Znamy już więc komplet finalistek w C2 na 200 metrów!

Całkowicie pod kontrolą wyścig Doroty Borowskiej! Polka zwyciężyła i pewnie wchodzi do finałów, podobnie jak Amerykanka Nevin Harrison i Ukrainka Anastasiia Chetverikova.

Awans z pierwszego wyścigu uzyskuje Chinka Luqi Zhang, Rosjanka Olesia Romasenko i Białorusinka Alena Nazdrova. Teraz pora na Dorotę Borowską! Oby po finał. Polka musi być w trójce!

Teraz zostajemy na dystansie 200 metrów - tym razem wystartują panie w C1. W drugim wyścigu na starcie nasza Dorota Borowska, która na pewno będzie faworytką do awansu. Najpierw jednak pierwszy półfinał.

Liam Heath przed Manfredi Rizzą w trzecim półfinale. Czas trzeciego Dmytro Danylenko jest lepszy od wyniku Pawła Kaczmarka. Tym samym polski kajakarz popłynie w finale B.

Paweł Kaczmarek trzeci tuż za drugim Białorusinem Dmitrijem Tratsiakou. Polak ma jeszcze szansę na awans z czasem.

Strahinja Stefanowić i Arturas Seja z awansem do finału. Teraz czas na wyścig z udziałem Pawła Kaczmarka.

Przed nami półfinały kajakarzy na 200 metrów. W drugim wyścigu popłynie Paweł Kaczmarek. Do finału wchodzi czołowa dwójka i jeden najlepszy czas.

BRAWO MARTA WALCZYKIEWICZ! Reprezentantka Polski wygrała półfinał i pewnie awansowała do finału, gdzie powalczy o medal!

Hiszpanka Teresa Portela, Ukrainka Mariia Kichasova-Skoryk oraz Serbka Milica Starović na pierwszych trzech miejscach w tym wyścigu i z kwalifikacją do finału A.

Zaczynamy pierwsze półfinały w olimpijskiej konkurencji K2 na 200 metrów. W trzecim wyścigu zobaczymy Martę Walczykiewicz, ale na razie pierwsza rywalizacja tej fazy. Faworytką Hiszpanka Teresa Portela.

Niemcy, Rosja, Słowacja - tak wygląda rozkład medalowych osad w K4 na 1000 metrów mężczyzn. Tak więc znamy już wszystkich piątkowych medalistów, ale... to nie koniec emocji w Szeged. Teraz przed nami spora liczba półfinałów i to w konkurencjach olimpijskich, które bardzo nas interesują. Wszystko rozpocznie się za 10 minut.

O godzinie 16:03 odbędzie się ostatni finał dzisiejszego dnia - K4 na 1000 metrów mężczyzn. Spora grupa faworytów tego wyścigu. Startują w nim: Czesi, Białorusini, Rosjanie, Słowacy, Niemcy, Węgrzy, Hiszpanie, Bułgarzy i Ukraińcy.

Wygrywają Węgierki przed Niemkami, ale dużą niespodzianką jest brązowy medal, które wpada w ręce Meksykanek. Bardzo ciekawie wygląda osada Karina Alanis / Maricela Montemayor.

Koniec emocji medalowych tego dnia, jeśli chodzi o Biało-Czerwonych. Przed nami jeszcze dwa finały A - jeden z nich właśnie startuje. Rywalizują kobiety w K2 na 1000 metrów.

Nie tym razem. Polacy mieli tylko mniej niż pół godziny na odpoczynek i odcisnęło to na nich piętno. Przedostatnie miejsca pary Śliwiński / Łubniewski. Złoto dla Chińczyków srebro dla Węgrów i brąz dla Hiszpanów.

Ostatni polski finał dzisiaj, a w nim dwaj medaliści z 200 metrów - Arsen Śliwiński i Michał Łubniewski, którzy tym razem popłyną na 500 metrów - obok Hiszpanów, Uzbeków, Niemców, Chińczyków, Węgrów, Rosjan, Włochów i Czechów. Czy nasi kanadyjkarze dadzą radę powtórzyć wcześniejszy wyścig?

Tom Liebscher ze złotem. Znakomity wyścig Niemca, drugie miejsce dla Mikity Borykau z Białorusi, brąz dla Rosjanina Maxima Spesivtseva. Przemysław Korsak kończy rywalizację na ostatnim 9. miejscu. Niby strata tylko niecałych trzech sekund, ale na krótkim dystansie to dużo...

Tak więc ruszamy. Obok Korsaka w wyścigu startują faworyci - Australijczyk Thomas Green czy Niemiec Tom Liebscher, a poza tym Serb, Białorusin, Hiszpan, Węgier, Rosjanin i Ukrainiec.

Kolejny finał za około 7 minut. Tym razem w K1 na 500 metrów popłynie Przemysław Korsak.

Nie było aż tak dobrze, jak w przypadku naszej dwójki. Od początku faworytki wyszły na czoło. Bardzo zaciętą walkę o złoto stoczyły Białorusinka z Rosjanką. Lepsza była ta pierwsza, brąz dla Ukrainy. Polka kończy jako 6.

Nie odpoczywamy od emocji! Magda Stanny już przygotowana do swojego finału C1 na 500 metrów kobiet. Polka na drugim torze, ale rywalki bardzo trudne - m.in. Białorusinka Alena Nazdrova czy Ukraina Anastasiia Chetverikova.

MAMY MEDAL! Bardzo wyrównany wyścig, ale nasi kanadyjkarze zdobywają srebro! Złoto dla Hiszpanów - Pedrero i Grany, brąz dla Uzbekistanu - Gulieva i Mamadalieva!

A jednak Słowenki przed Węgierkami! Czyli gospodynie zostają z brązem na 200 metrów kobiet w K2. Tymczasem przed nami finał C2 na 200 metrów mężczyzn, w którym wreszcie zobaczymy Polaków. Arsen Śliwiński i Michał Łubniewski popłyną w finale A. To będzie pracowite popołudnie dla tej dwójki, bo finał na 500 metrów jest przewidziany na 15:39.

Białorusinki z pewnym zwycięstwem, ale kto drugi? Wydaje się, że Węgierki przed Słowenkami, ale te dwie osady dzieliło kilka centymetrów na mecie, więc jeszcze poczekajmy.

K2 200 metrów kobiet to pierwszy finał dzisiejszego dnia - bez Polek. Faworytkami wydają się być Węgierki - Bianka Kiss i Anna Lucz oraz Białorusinki - Maryna Litvinchuk / Volha Khudzenka. Ponadto startują Meksykanki, Rosjanki, Słowenki, Niemki, Ukrainki, Australijki i Uzbekistanki.

Dość niespodziewanie zwycięża płynący na drugim torze Izraelczyk Ilya Podpolnyy. Drugie miejsce dla Antuna Novakovicia z Chorwacji, podium wyścigu zamyka Chi Wang z Chin. Teraz ponad 10 minut przerwy i o 15:03 już zaczynamy rywalizację w finałach A, które potrwają do około 16:10.

Kazach Ivan Lukyanov wygrywa finał C w K1 na 500 metrów. Drugie miejsce dla Davida Johanssona ze Szwecji, brąz dla Włocha - Matteo Torneo. Ostatni finał B przed nami - tym razem K1 500 metrów mężczyzn, w którym wystartują reprezentanci Łotwy, Izraela, Chin, Czech, Chorwacji, Francji, Chińskiego Tajpej, Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Zwycięstwo Gabrieli Ladicovej przed Afton Fitzhenry i Thi Phuong Truong z WIetnamu. Teraz przed nami finał C w K1 na 500 metrów mężczyzn. Trochę mamy mniejszej i większej egzotyki w tym wyścigu. Zmierzą się ze sobą Szwed, Amerykanin, Włoch, Singapurczyk, Kazach, Irańczyk, Argentyńczyk, Holender i Cypryjczyk.

Zgodnie z przewidywaniami, pierwszy wyścig popołudnia pod dyktando osad europejskich - zwycięstwo Ukrainy, przed Rumunią i Mołdawią. Za chwilę finał B w C1 na 500 metrów kobiet z zawodniczkami z Hiszpanii, USA, Wietnamu, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Łotwy, Niemiec, Indii i Hongkongu.

Zaczynamy od finału B w C2 na 200 metrów mężczyzn, w którym wystartują osady Mozambiku, Singapuru, Mołdawii, Ukrainy, Rumunii, Czech, Indii, USA oraz... Wyspy Świętego Tomasza i Księżyca.

Na Węgrzech gorąco - 32 stopnie Celsjusza, do tego 46% wilgotności i słaby wiatr - 10 km / h.

Rozpoczynamy sesję popołudniową trzeciego dnia MŚ w kajakarstwie, która jednocześnie przyniesie nam pierwsze finały - na razie jeszcze w konkurencjach nieolimpijskich. Zanim jednak zaczniemy ekscytować się walką o medale, przed nami trzy finały B i jeden finał C - wszystkie bez Polaków.

Oleg Tarnowski z Mołdawii i Michaił Karpow z Rosji wygrali pozostałe półfinały C1 na 500 metrów. W porannej sesji jeszcze półfinały K2 na 500 metrów bez Polaków, więc zapraszamy już na popołudniową sesję, w której mamy szanse medalowe!

Sprostowanie ze zmagań parakajakarzy. Po dyskwalifikacji Francuzki Katarzyna Sobczak jest na 5. miejscu. Przypomnijmy, że Polka zdobyła kwalifikację paraolimpijską.

Fenomenalnie popłynął Wiktor Głazunow. Polak wygrał wyścig i pewnie awansował do finału! Brawo! Brawo!

Czas na półfinały kanadyjkarzy na 500 metrów. Pierwsza trójka wchodzi do finału i mamy nadzieję, że będzie w niej Wiktor Głazunow. To konkurencja, która nie jest rozgrywana na igrzyskach olimpijskich.

Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak finiszowały na 4. miejscu i tym samym o awans do finału powalczą w półfinale. Teraz odbędą się dekoracje konkurencji parakajakarstwa.

Julia Walczak i Sylwia Szczerbińska wystartują w C2 na 200 metrów. Nie jest to konkurencja olimpijska, więc ważniejsze dla nich jest 500 metrów. Jednak dobrze jakby przypłynęły w pierwszej trójce i awansowały do finału.

TAK JEST! Piotr Mazur i Bartosz Grabowski wygrali wyścig eliminacyjny i bezpośrednio awansowali do finału K2 na 200 metrów i powalczą o medal mistrzostw świata!

Rozpoczynają się eliminacje dwójek kajakowych na 200 metrów. W drugiej serii popłyną Piotr Mazur i Bartosz Grabowski.

Katarzyna Sobczak była 6. w finale KL3 i wywalczyła kwalifikację na igrzyska paraolimpijskie. Brawo! Wygrała Shakhnoza Mirzaeva z Uzbekistanu.

Dodajmy, że po zajęciu 4. pozycji Jakub Tokarz wywalczył kwalifikację na igrzyska paraolimpijskie w tej konkurencji. Za chwilę finał w KL3 kobiet z udziałem Katarzyny Sobczak.

Jakub Tokarz bardzo blisko medalu. Reprezentant Polski zajął 4. miejsce. Wygrał Węgier Peter Kiss przed Włochem Estebanem Fariasem i Brazylijczykiem Luisem Cardoso da Silvą.

Czas na finały w parakajakarstwie. Za chwilę finał z udziałem Jakuba Tokarza w KL1 na 200 metrów. Trzymamy kciuki!

Wyścigi eliminacyjne kanadyjkarzy wygrali: Cordowa, Fuksa, Brendel, Maksim Piatrou, Isaquias Queiroz dos Santos i Carlo Tacchini. Teraz o godzinie 11:00 odbędą się finały parakajakarzy. Popłyną w nich Jakub Tokarz i Katarzyna Sobczak.

Tomasz Kaczor zajął 2. miejsce po walce z Kubańczykiem Jose Ramonem Pelierem Cordową. Oczywiście polski kanadyjkarz awansował do półfinału.

Za chwilę na starcie Tomasz Kaczor. Trzymamy kciuki!

Martin Fuksa i Sebastian Brendel wygrali pierwsze wyścigi eliminacyjne. Już niedługo start Tomasza Kaczora.

Rozpoczynają się eliminacje w olimpijskiej konkurencji C1 na 1000 metrów mężczyzn. W przedostatnim, piątym wyścigu wystartuje Tomasz Kaczor. Awans do dalszej fazy zawodów wywalczy najlepsza czwórka każdego biegu.

W rywalizacji w K1 kobiet oprócz Lisy Carrington swoje biegi wygrały: Emma Jorgensen, Wola Kudzenka, Linnea Stensils i Manon Hostens.

Za chwilę kajakowe dwójki na 1000 metrów bez udziału naszych reprezentantów. Na start Tomasza Kaczora w eliminacjach C1 na 1000 metrów musimy poczekać około godzinę.

Dzisiaj wietrzny dzień w Szeged, więc warunki mogą mieć znaczenie. Na razie trwają kolejne wyścigi w K1 na 500 metrów. Pięć najlepszych zawodniczek w finale zdobędzie kwalifikację olimpijską dla swojego kraju.

Pierwszy wyścig opóźnił się, gdyż problemy miała zawodniczka z Malty, która wpadła do wody. Ostatecznie wygrała legendarna Lisa Carrington. Justyna Iskrzycka była 4. i awansowała do półfinału!

Na początek eliminacje w K1 na 500 metrów kobiet (konkurencja olimpijska). Już w pierwszej serii popłynie Justyna Iskrzycka. Zasady kwalifikacji: miejsca 1-5 zapewniają awans do półfinału.

Dzień dobry! Rozpoczynamy kolejny dzień kajakarskich mistrzostw świata w Szeged! Pierwsze finały kajakarzy odbędą się w sesji popołudniowej, ale podczas porannych zmagań także będzie ciekawie. Przed nami eliminacje i półfinały z udziałem naszych reprezentantów, a także finały parakajakarzy. Wystartują w nich Jakub Tokarz i Katarzyna Sobczak, którzy powalczą o kwalifikację paraolimpijską, a nasz parakajakarz także o drugi medal na Węgrzech.

Naszą relację rozpoczniemy około 9!