Żeglarstwo: brąz załogi Skrzypulec/Ogar w teście olimpijskim

• Data publikacji: 22.08.2019, 10:52

Trzy medale z próby przedolimpijskiej przywiozą polscy żeglarze. Po brązowych medalach Łukasza Przybytka i Pawła Kołodzińskiego w 49erze oraz Piotra Myszki w klasie RS:X również brąz wywalczyła załoga Agnieszka Skrzypulec/Jolanta Ogar w klasie 470. Nie mamy nic przeciwko, żeby tak było za rok podczas igrzysk olimpijskich.

W ostatnim dniu zmagań w regatach Ready Steady Tokyo, będących próbą przedolimpijską wiatr był bardzo słaby. Z zaplanowanych pięciu wyścigów medalowych udało się przeprowadzić tylko jeden. Z naszego punktu widzenia odbył się ten najważniejszy, czyli w klasie 470 kobiet. W klasach 470 mężczyzn, Laser, Laser Radial i Finn ostatni wyścig nie odbył się i wyniki nie zmieniły się w stosunku do środowych.

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar od samego startu walczyły o zwycięstwo w wyścigu medalowym z liderkami zawodów Aloise Retornaz i Camille Lecointre z Francji. Ostatecznie Francuzki okazały się lepsze i przypieczętowały triumf w całych regatach. Polki finiszowały tuż przed najgroźniejszymi rywalkami w walce o trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Japonkami Ai Kondo Yoshidą i Miho Yoshioką i wywalczyły brązowy medal. Przed Polkami obroniły się aktualne mistrzynie świata Brytyjki Hannah Mills i Eilidh McIntyre i zdobyły srebrny medal.

Wyniki w klasie 470 kobiet

W klasie 470 mężczyzn triumfowali Australijczycy Mathew Belcher i Will Ryan. Dwa punkty stracili do nich Szwedzi Anton Dahlberg i Fredrik Bergstrom, ale nie mogli ich dzisiaj odrobić. Podium uzupełnili Hiszpanie Jordi Xammar i Nicolas Rodriguez ze stratą 13 punktów do zwycięzców.

Wyniki w klasie 470 mężczyzn

Bardzo ciekawie zapowiadała się walka o zwycięstwo w Leserze. Szansę na końcowy triumf miało aż pięciu żeglarzy. W związku z odwołaniem wyścigu medalowego zwycięstwo odniósł Szwed Jesper Stalheim. Srebrny medal wywalczył Australijczyk Tom Burton ze stratą trzech punktów. Na trzeciej pozycji zawody zakończył Norweg Hermann Tomasgaard i stracił pięć punktów do Szweda. Najbardziej odwołanego wyścigu żałować mogą Australijczyk Matt Wearn i Nowozelandczyk Sam Meech, którzy stracili odpowiednio sześć i siedem punktów do zwycięzcy.

Wyniki w klasie Laser

W Laserze Radialu złotą medalistką została Emma Plasschaert z Belgii. Trzy punkty za nią uplasowała się Holenderka Marit Bouwmeester. Trzecia była Węgierka Maria Erdi. Polki nie zakwalifikowały się do wyścigu medalowego. Agata Barwińska zakończyła zawody na 18. pozycji, a Magdalena Kwaśna była 32.

Wyniki w klasie Laser Radial

Wyścig medalowy, gdyby się odbył nie zmieniłby zwycięzcy w klasie Finn. Bardzo dużą przewagę wypracował sobie Węgier Zsombor Berecz i pewnie triumfował w zawodach. Na drugiej pozycji uplasował się Holender Nicholas Heiner, a brązowy medal wywalczył Brytyjczyk Giles Scott.