Droga do Tokio #37 - Kajakarstwo - Mistrzostwa świata [LIVE]
fot. Polski Związek Kajakowy

Droga do Tokio #37 - Kajakarstwo - Mistrzostwa świata [LIVE]

  • Data publikacji: 22.08.2019, 00:05

Zapraszamy na naszą relację z drugiego dnia mistrzostw świata w kajakarstwie i parakajakarstwie w Szeged. Odbędą się kolejne wyścigi eliminacyjne i półfinały kajakarzy, a także półfinały i finały parakajakarzy.

 

STARTY POLAKÓW

Relacja na żywo

To już koniec naszej relacji z Szegedu! Zapraszamy na jutro!

Dobry start Polek! Co prawda Biało-Czerwone przegrały z Białorusinkami i nie awansowały do finału, ale zaprezentowały się z bardzo dobrej strony.

Czas na ostatnią konkurencję dzisiejszego dnia! Już za chwilę polska czwórka kajakarek na 500 metrów powalczy o finał! Trzymajmy kciuki za Polki!

Przed nami pozostałe trzy wyścigi eliminacyjne męskich czwórek kajakarskich na 500 metrów, a już o 17:39 ostatni start polskiej osady w dniu dzisiejszym. Wtedy to nasza czwórka kajakarek powalczy o finał i nieoficjalną kwalifikację olimpijską.

Polacy finiszowali na piątej pozycji i tym samym awansowali do półfinału. Biało-Czerwoni zrobili tym samym pierwszy krok w kierunku Tokio, jednak jeśli Polacy myślą o igrzyskach to w półfinale muszą popłynąć dużo lepiej.

Węgierki zwyciężają trzeci wyścig i dołączają do Kubanek i Chinek. Teraz czas na eliminacje czwórek kajakarzy. Zadaniem dla naszych reprezentantów jest uplasowanie się w najlepszej szóstce i awansowanie tym samym do półfinału. Wyścig z udziałem Polaków już za moment!

Kubanki wygrywają drugi wyścig dwójek kanadyjkarskich na 500 metrów i zapewniają sobie udział w finale A. Polki popłynęły przeciętnie i finiszowały dopiero na czwartej pozycji.

Chinki z pierwszego wyścigu zakwalifikowały się do finału A, a teraz czas na wyścig z udziałem Polek!

Oprócz Polaków do finału awansowali także Węgrzy i Rumuni, a teraz pozostały nam do rozegrania wyłącznie konkurencje olimpijskie. Na początek eliminacje dwójek kanadyjkarskich kobiet na dystansie 500 metrów. W drugim wyścigu zaplanowanym na 17:03 popłyną Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak.

Kolejny świetny wyścig Polaków! Biało-Czerwoni w składzie Marcin Grzybowski, Aleksander Kitewski, Tomasz Barniak i Wiktor Głazunow pewnie wygrywają swój wyścig i meldują się w finale!

Kolejny polski start zaplanowany jest na 16:45. Wtedy o finał powalczy czwórka naszych kanadyjkarzy. Polacy w półfinale zmierzą się z Węgrami, Hindusami, Hiszpanami i Rumunami. Awans do finału uzyskają trzy najszybsze osady. To jest jednak konkurencja nieolimpijska.

Jakub Tokarz zdobywa brązowy medal w konkurencji VL2! Jest to pierwszy medal dla Polski w Szegedzie! Tym samym Polak zdobył kwalifikację na igrzyska paraolimpijskie!

Tomasz Moździerski wygrywa finał B w konkurencji VL3! Miejmy nadzieję, że za chwilę w jego ślady pójdzie Jakub Tokarz, który w konkurencji VL2 powalczy o medal!

Teraz pojawią się nam parakajakarze. Najpierw w finałach B, a następnie w finałach A. O 16:25 w finale B popłynie w konkurencji VL3 Tomasz Moździerski, a o 16:30 o medal w konkurencji VL2 powalczy Jakub Tokarz.

Przed nami około 20 minut przerwy ze względu na ceremonię dekoracji w trzech konkurencjach parakajakarskich.

Kolejny krok w stronę igrzysk został wykonany! Karolina Naja i Anna Puławska zajęły w swoim półfinale drugie miejsce i wraz ze Słowenkami i Francuzkami awansowały do finału!

Do stawki finalistek dołączyły Chinki, Ukrainki i Austriaczki. Teraz trzymamy kciuki za Karolinę Naję i Annę Puławską!

Z pierwszego półfinału awans wywalczyły osady Białorusi, Belgii i Nowej Zelandii.

Przed nami półfinały w olimpijskiej konkurencji dwójek kajakarskich kobiet na dystansie 500 metrów. W trzecim półfinale popłyną Karolina Naja i Anna Puławska. Awans do finału uzyskają trzy najszybsze osady.

Przemysław Korsak dopływa do mety na trzecim miejscu, a więc kwalifikuje się do finału A w konkurencji kajakarzy na 500 metrów!

Już za chwilę Przemysław Korsak powalczy o finał! Awans uzyska trzech najszybszych kajakarzy.

Do rywalizacji powracają kajakarze, tym razem na 500 metrów popłyną mężczyźni. W trzecim półfinale zobaczymy Przemysława Korsaka. To również nie jest konkurencja olimpijska.

Brawo! Magda Stanny zajmuje w swoim półfinale drugie miejsce i dzięki temu awansuje do finału konkurencji C1 na 500 metrów kobiet! Przypomnijmy, że jest to konkurencja nieolimpijska.

Z pierwszego półfinału do wyścigu o medale awansowały reprezentantki Rosji, Uzbekistanu i Węgier, a przed nami wyścig z udziałem Magdy Stanny!

Dwójka włoska, hiszpańska i czeska zakwalifikowała się do finału kanadyjkarskich dwójek mężczyzn na 500 metrów. Teraz przed nami półfinały kanadyjkarek na 500 metrów. Magda Stanny popłynie w drugim półfinale.

Powracamy do Szegedu! Pierwszym wyścigiem w sesji popołudniowej będzie półfinał dwójek kanadyjkarzy na dystansie 500 metrów, jednak pierwszy start reprezentanta Polski będzie miał miejsce o 15:18. Wtedy w półfinale kanadyjkarek na dystansie 500 metrów popłynie Magda Stanny.

Na ten moment żegnamy się i powracamy około godziny 15:00. Po południu wiele emocji przed nami, w tym finał z udziałem Jakuba Tokarza, a także szansa na finał kobiecej czwórki i tym samym nieoficjalną kwalifikację olimpijską.

Polki finiszowały tylko za Białorusinkami Kudzenką i Litwinczuk. Tym samym z 2. miejsca awansowały do półfinału, który odbędzie się po południu. To był ostatni polski start w tej sesji.

Za chwilę początek ostatniej konkurencji sesji porannej - 500 metrów dwójek kobiet. Wystartują Karolina Naja i Anna Puławska. Trzymamy kciuki!

Trwają wyścigi eliminacyjne dwójek mężczyzn na 500 metrów. Potem w tej samej konkurencji rywalizować będą kobiety. W drugiej serii popłyną Karolina Naja i Anna Puławska.

Wiktor Głazunow na 2. pozycji za znakomitym Niemcem Sebastianem Brendelem. Polak oczywiście z awansem do półfinału. Przed nami tylko zmagania w K2 na 500 metrów. Wśród mężczyzn nie mamy naszych reprezentantów, a w eliminacjach pań popłyną Karolina Naja i Anna Puławska. Tym samym rozpoczną drogę do kwalifikacji olimpijskiej.

Świetne warunki na torze w Szeged. Zobaczymy, jak poradzi sobie w nich Wiktor Głazunow, który powalczy o półfinał. Dodajmy, że kanadyjki na 500 metrów nie są rozgrywane na igrzyskach olimpijskich.

Olesia Romasenko zdominowała rywalizację w ostatnim wyścigu eliminacyjnym. To koniec tej fazy zmagań. Przed nami eliminacje w męskich kanadyjkach na 500 metrów.

Zwycięstwo Doroty Borowskiej w eliminacjach i pewny awans do półfinału. Wszystko zgodnie z planem! Brawo!

Pierwszy wyścig dla Katie Vincent. Jej siostra Laurence Vincent-Lapointe została ostatnio zawieszona za pozytywny wynik testu dopingowego. Kanadyjka była główną faworytką do zdobycia złota.

Wracamy do rywalizacji kajakarzy. Czas na eliminacje C1 na 200 metrów. W trzecim wyścigu zobaczymy Dorotę Borowską. To nasza nadzieja na medal w Szeged oraz na awans na igrzyska, na których zadebiutuje ta konkurencja.

Piąte miejsce Kamili Kubas oznacza niestety brak awansu do finału. To koniec porannych zmagań parakajakarzy. Finały odbędą się po południu.

Pewne zwycięstwo i awans do finału A Jakuba Tokarza! Wielkie brawa dla naszego reprezentanta! Za chwilę start Kamili Kubas w półfinale KL2.

Katarzyna Sobczak w finale KL3 na 200 metrów! W półfinale Polka była druga i będzie walczyć o medale! Za chwilę półfinał VL2 z udziałem Jakuba Tokarza. Oby kolejny awans!

Czwarte miejsce Tomasza Moździerskiego i dziewiąte Zbigniewa Oliżarowicza oznacza, że Polacy nie awansowali do finału A. Niedługo półfinał w KL3 z udziałem Katarzyny Sobczak.

Czas na rywalizację parakajakarzy. Najpierw półfinał w VL3 200 metrów z udziałem Tomasza Moździerskiego i Zbigniewa Oliżarowskiego.

Drugi wyścig eliminacyjny dla Węgierki Tamary Csipes. Teraz chwila przerwy, gdyż przed nami zmagania na dystansie 200 metrów. Najpierw rywalizować będą parakajakarze, w tym reprezentanci Polski. Wracamy przed 11:00.

TAK JEST! Justyna Iskrzycka wygrała z 9. toru swój wyścig eliminacyjny i bezpośrednio awansowała do finału. Wspaniały występ naszej kajakarki. Przypomnijmy, że nie jest to konkurencja rozgrywana na igrzyskach.

A teraz już eliminacje w K1 1000 metrów pań. W pierwszym biegu wystartuje Justyna Iskrzycka.

Rafał Rosolski drugi za Argentyńczykiem Agustinem Vernicem. Pewny awans Polaka do półfinału! Brawo!

Czas na wyścig z udziałem Rafała Rosolskiego. Trzymamy kciuki!

Przypomnijmy, że do półfinału od razu wchodzi najlepsza czwórka eliminacji K1 1000 metrów mężczyzn. Liczymy na to, że Rafał Rosolski nie będzie miał problemów z awansem.

Za nami m.in. zwycięski wyścig Fernando Pimenty. Jeden z faworytów do złota narzekał na dojazd do Szeged, ale w eliminacjach poszło mu znakomicie. Start Rafała Rosolskiego za około 20 minut.

Niemcy Kretschmer/Oeltze, Brazylijczycy de Sousa/dos Santos, Kanadyjczycy Varga/Fitzpatrick i Chińczycy Liu/Wang wygrali biegi eliminacyjne w C1 1000 metrów. Polacy Michał Kudła i Mateusz Kamiński także awansowali do półfinału.

Teraz dłuższa przerwa od startów Polaków. Rafał Rosolski pojawi się na starcie dopiero szóstego, ostatniego biegu eliminacji w K1 na 1000 metrów. Polak wystartuje po 10:00. Trwają jeszcze eliminacje w C2 1000 metrów.

Michał Kudła i Mateusz Kamiński w półfinale! Polacy zajęli 3. miejsce. Pewnie wygrali Brazylijczycy. Drugie miejsce dla Rosjan, a tuż za nimi nasi kanadyjkarze. Jutro walka o finał.

Witamy i zapraszamy na naszą relację z drugiego dnia mistrzostw świata. Na początek 4 wyścigi eliminacyjnej w olimpijskiej konkurencji C2 na 1000 metrów. W drugiej serii popłyną Michał Kudła i Mateusz Kamiński. Polacy powalczą o miejsce w pierwszej szóstce i awans do półfinału. Będzie to pierwszy krok do igrzysk

Nasza relacja wystartuje około godziny 9:00!