Pływanie - MŚJ: rewelacyjny start USA

• Data publikacji: 21.08.2019, 19:19

Pływackie Mistrzostwa Świata Juniorów nabierają tempa! W drugim dniu rywalizacji na czoło medalowej stawki wysuwają się reprezentanci USA. Niestety, polska reprezentacja wciąż czeka na pierwsze sukcesy.

Znakomicie drugi dzień zmagań rozpoczął Thomas Ceccon, który już w pierwszym wyścigu otworzył worek z rekordami. Na 100 m stylem grzbietowym utytułowany Włoch zatrzymał zegar po 53.46, poprawiając tym samym swój rekord MŚJ z dnia poprzedniego (54.07).

W porannych eliminacjach polskim pływakom nie udało się wywalczyć żadnego awansu do dalszego etapu rywalizacji. Najbliżej dokonania tej sztuki byli Daria Zielińska, która z czasem 2:14.10 zajęła 12. miejsce na 200 m stylem motylkowym, oraz Jan Karolczak - 11. na 200 m stylem dowolnym z czasem 1:49.60.

Podobnego wyczynu dokonała Carson Foster płynąca na 200 m stylem zmiennym. Zawodniczka z USA czasem 1:58.46 pobiła dwuletni rekord mistrzostw z Indianapolis. Nie trzeba było długo czekać na kolejny najlepszy rezultat Mistrzostw Świata Juniorów. Po dziewięciu latach na dystansie 800 m paniom udało się uderzyć o brzeg basenu w czasie krótszym niż 8:25.22 - dokonała Lani Pallister kończąc wyścig w 8:22.49.

Do reprezentantów USA powędrowały dziś jeszcze dwa złote medale: najlepszy na 200 m stylem dowolnym był Luca Urlando, zaś najszybciej ten dystans stylem motylkowym pokonała Lillie Nordmann. Wisienką na torcie było zwycięstwo amerykańskiej sztafety mieszanej na 4x100 m stylem zmiennym. Drużyna w składzie Will Grant, Josh Matheny, Torri Huske i Gretchen Walsh czasem 3:44.84 ustanowiła nowy rekord świata juniorów.

Mało brakowało, a podopieczni Wuja Sama dodaliby do bogatej kolekcji jeszcze dwa najcenniejsze medale. Na drodze do hegemonii na basenach Budapesztu jako pierwszy stanął im Rosjanin Władysław Gerasimenko, zwycięzca na 100 m stylem klasycznym (59.97), który o 0,2 s pokonał Josha Matheny. Następnie Clair Curzan musiała uznać wyższość Kanadyjki Jade Hannah, która dzięki wynikowi 59.63 jest nową mistrzynią juniorów na 100 m stylem grzbietowym.