Kajakarstwo - MŚ: udany początek reprezentantów Polski

• Data publikacji: 21.08.2019, 18:10

Na torze w węgierskim Szeged rozpoczęły się mistrzostwa świata w kajakarstwie, które są zarazem kwalifikacjami do igrzysk olimpijskich w Tokio. Pierwszy dzień mistrzostw w wykonaniu polskich kajakarzy należy zaliczyć do udanych.

Dzisiejszy dzień był udany dla duetu Arsen Śliwiński/Michał Łubniewski. Polscy kanadyjkarze awansowali do finałów A na nieolimpijskich dystansach na 200 i 500 metrów. Najpierw wygrali swój wyścig na krótszym dystansie. Tylko zwycięzcy wyścigów eliminacyjnych awansowali bezpośrednio do finału. Na 500 metrów przepustkę do wyścigu eliminacyjnego wywalczyła pierwsza trójka. Polacy długo płynęli poza czołową trójką, ale po świetnej końcówce dystansu zajęli 3. miejsce.

Marta Walczykiewicz wygrała swój wyścig eliminacyjny w K1 na 200 metrów (konkurencja olimpijska). Reprezentantka Polski minimalnie wyprzedziła Hiszpankę Teresę Portelę, ale najważniejszy był awans do półfinału, który Polka pewnie wywalczyła. Paweł Kaczmarek w tej samej konkurencji kajakarzy (także olimpijskiej) również awansował do dalszej fazy rywalizacji. Polak finiszował na 3. miejscu za Rosjaninem Jewgienijem Łukancowem i Bułgarem Kristianem Duszewem.

Magda Stanny stanęła na starcie w rywalizacji kanadyjek na dystansie 500 metrów (konkurencja nieolimpijska). Polka w eliminacjach finiszowała na 3. pozycji. Bezpośredni awans do finału wywalczyła zwyciężczyni tego wyścigu, Alena Nazdrowa. Białorusinka wyprzedziła Stanny o 5 sekund. Reprezentantka Polski weszła do półfinału.

Przemysław Korsak wygrał swój wyścig eliminacyjny w K1 na 500 metrów (konkurencja nieolimpijska). Polski kajakarz pewnie awansował do półfinału. Tomasz Barniak także wszedł do półfinału na nieolimpijskim dystansie 200 metrów kanadyjkarzy. Polak finiszował na 2. miejscu za Białorusinem Artsemem Kozyrem.

Wyniki Polaków:

C2 200 metrów mężczyzn - eliminacje - Arsen Śliwiński/Michał Łubniewski - 1. miejsce i awans do finału A

C2 500 metrów mężczyzn - eliminacje - Arsen Śliwiński/Michał Łubniewski - 3. miejsce i awans do finału A

C1 500 metrów kobiet - eliminacje - Magda Stanny - 2. miejsce i awans do półfinału

K1 500 metrów mężczyzn - eliminacje - Przemysław Korsak - 1. miejsce i awans do półfinału

C1 200 metrów mężczyzn - eliminacje - Tomasz Barniak - 2. miejsce i awans do półfinału

K1 200 metrów kobiet - eliminacje - Marta Walczykiewicz - 1. miejsce i awans do półfinału

K1 200 metrów mężczyzn - eliminacje - Paweł Kaczmarek - 3. miejsce i awans do półfinału