Żeglarstwo: dwa medale Polaków w próbie przedolimpijskiej

• Data publikacji: 21.08.2019, 11:36

Łukasz Przybytek z Pawłem Kołodzińskim w 49erze oraz Piotr Myszka w klasie RS:X wywalczyli trzecie miejsce w probie przedolimpijskiej u wybrzeży wyspy Enoshima. Blisko medalu są również Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar w klasie 470, które są trzecie i swój wyścig medalowy rozegrają w czwartek.

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński przystępowali do wyścigu medalowego w klasie 49er jako wiceliderzy. Ostatni wyścig nie wyszedł naszym skiffistom, zajęli w nim dziewiąte miejsce i spadli w generalce na trzecie miejsce. Wyprzedzili ich Brytyjczycy Dylan Fletcher i Stuart Bithell. W zawodach triumfowali Nowozelandczycy Balir Tuke i Peter Burling.

Wyniki w klasie 49er

Trzecie miejsce w wyścigu medalowym dało Piotrowi Myszce awans na trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej. Niewiele zabrakło Polakowi do drugiego miejsca, ale tuż przed nim w ostatnim wyścigu uplasował się Włoch Mattia Camboni i wyprzedził Polaka o zaledwie trzy punkty. Zwycięstwo z dużą przewagą odniósł Chińczyk Mengfan Gao. Paweł Tarnowski w wyścigu medalowym był ósmy i spadł z szóstej na siódmą lokatę w klasyfikacji całych regat.

Wyniki w klasie RS:X mężczyzn

Słabo w ostatnim starcie wypadły nasze windsurferki. Zofia Noceti-Klepacka zajęła ósme miejsce i zakończyła rywalizację na dziewiątej pozycji. Dziesiąta zarówno w wyścigu medalowym i w całych zawodach była Maja Dziarnowska. Złoty medal wywalczyła Chinka Yunxiu Lu. Na drugiej pozycji uplasowała się Francuzka Charline Picon, a podium uzupełniła Izraelka Katy Spychakov.

Wyniki w klasie RS:X kobiet

W klasie 49erFX, w której na 22. pozycji sklasyfikowane zostały Polki Madeleine Zielińska i Kinga Łoboda wyścig medalowy zmienił kolejność w czołówce. Prowadzące od początku regat Brytyjki Saskia Tidey i Charlotte Dobson po zajęciu szóstej lokaty spadły na trzecie miejsce. Wykorzystały to Brazylijki Martine Soffiatti Grael i Kahena Kunze i sięgnęły po złoto. Dzięki zwycięstwu w ostatnim wyścigu na drugą pozycję przesunęły się Norweżki Helene Naess i Marie Ronningen.

Wyniki w klasie 49erFX

Rywalizację zakończyła dziś także klasa Nacra 17. Prowadzenia od początku do końca nie oddała załoga włoska Ruggero Tita i Caterina Marianna Banti. Na podium znalazły się również dwie Brytyjskie załogi. John Gimson i Anna Brunet wyprzedzili Bena Saxtona i Nicolę Boniface. Polacy nie startowali.

Wyniki w klasie Nacra 17

W czwartkowym wyścigu medalowym zobaczymy Agnieszkę Skrzypulec i Jolantę Ogar w klasie 470. Polki mimo jednego słabszego dnia odrobiły straty i awansowały na trzecie miejsce. Dziś Polki wygrały jeden wyścig, a w drugim były szóste. Do liderek Aloise Retornaz i Camille Lecointre z Francji trącą jedenaście punktów. Drugie są Brytyjki Hannah Mills i Eilidh McIntyre, które mają dziesięć punktów przewagi nad naszymi żeglarkami.

Wyniki w klasie 470 kobiet

Agata Barwińska w Laserze Radialu zakończyła zawody na 18. pozycji. Polka w środę finiszowała na 37. i 8. pozycji. Poprawiła się nieco Magdalena Kwaśna, która po zajęciu 16. i 26. miejsce awansowała na 32. lokatę w regatach. Czołowa trójka nie uległa zmianie. Prowadzi Belgijka Emma Plasschaert przed Holenderką Marit Bouwmeester i Węgierką Marią Erdi.

Wyniki w klasie Laser Radial

W Finnie pewny zwycięstwa jest już Węgier Zsombor Berecz. O drugie miejsce powalczą Holender Nicholas Heiner, Brytyjczyk Giles Scott i Nowozelandczyk Andrew Maloney. W Laserze o zwycięstwo powalczy aż pięciu zawodników. Szwed Jasper Stalheim ma tylko trzy punkty przewagi nad Australijczykiem Tomem Burtonem. Pięć punktów traci Norweg Hermann Tomasgaard. Czwarty jest Australijczyk Matt Wearn ze stratą sześciu punktów, a siedem do lidera traci Nowozelandczyk Sam Meech. O pierwszą pozycję w 470 mężczyzn bić się będą Australijczycy Mathew Belcher i Will Ryan ze Szwedami Antonem Dahlbergirm i Fredrikiem Bergstromem. Na trzeciej pozycji sklasyfikowani są Hiszpanie Jordi Xammar i Nicolas Rodriguez.