Droga do Tokio #36 - Kajakarstwo - Mistrzostwa świata [Zapis LIVE]
Dawid Lis

Droga do Tokio #36 - Kajakarstwo - Mistrzostwa świata [Zapis LIVE]

  • Data publikacji: 20.08.2019, 22:50

Rozpoczynamy mistrzostwa świata w kajakarstwie, które rozgrywane są na torze w węgierskim Szeged. Stawką są nie tylko medale, ale także kwalifikacje na igrzyska olimpijskie w Tokio.

 

STARTY POLAKÓW

Relacja na żywo

Paweł Kaczmarek zajął 3. miejsce w eliminacjach i awansował do półfinału. Tym samym zakończył się pierwszy dzień mistrzostw świata w Szeged. Zapraszamy jutro od 9:00!

W kolejnych wyścigach najlepsi byli: Hiszpan Carlos Garrote, Serb Strahnija Stefanowić i Włoch Manfredi Rizza. Za chwilę ostatni bieg i ostatni polski akcent dzisiejszego dnia. Trzymamy kciuki za Pawła Kaczmarka!

Kolejne wyścigi wygrali Francuz Maxime Beaumont i Brytyjczyk Liam Heath.

Rozpoczęły się eliminacje w K1 na 200 metrów mężczyzn. Paweł Kaczmarek popłynie dopiero w ostatnim wyścigu. Pierwszy bieg należał do Litwina Arturasa Seji.

O 18:05 o powtórzenie wyczynu Marty Walczykiewicz powalczy Paweł Kaczmarek.

Marta Walczykiewicz wygrywa swój wyścig eliminacyjny minimalnie wyprzedzając Hiszpankę Teresę Portelę i pewnie awansowała do półfinału! Trzecie miejsce zajęła Rosjanka Natalia Podolskaia.

Za chwilę wyścig z udziałem Marty Walczykiewicz!

Mariia Kichasova-Skoryk najlepsza w czwartym wyścigu eliminacyjnym. Ukrainka wyprzedziła Francuzkę Guyot i Słowaczkę Mladkovą.

Lisa Carrington nie zawodzi! Nowozelandka w dobrym stylu wygrywa swój wyścig eliminacyjny pokonując Węgierkę Dorę Lucz i Jessicę Walker z Wielkiej Brytanii. Szansę na awans do igrzysk zachowały także Teresa Portela z Portugalii i Turczynka Lasma Liepa.

Zgodnie z przewidywaniami drugi wyścig wygrywa Szwedka Linnea Stensils, która wyprzedziła Chinkę Mingdie Yin i Kanadyjkę Michelle Russell, a oprócz nich do półfinału awasowały Irlandka Jennifer Egan i Azerka Maria Lorena Manolica.

Milica Starovic z Serbii wygrywa pierwszy wyścig kajakarek na 200 metrów. Druga była Dunka Emma Jorgensen, a trzecie miejsce zajęła Inna Klinova z Kazachstanu. Oprócz nich do półfinału awansowały Włoszka Francesca Genzo i Argentynka Sabrina Inez Ameghino.

Kolejne wyścigi kanadyjkarzy na 200 metrów wygrali Kazach Timur Khaidarov i Henrikas Zustautas z Litwy, a już za chwilę początek walki kajakarek o Tokio. Marta Walczykiewicz popłynie w piątym wyścigu. Pierwsze pięć zawodniczek oraz dwie z najlepszymi czasami awansują do półfinału.

Zaza Nadiradze z Gruzji okazał się najlepszy w drugim wyścigu kanadyjkarzy na 200 metrów. Kolejny start reprezentanta Polski zaplanowany jest na 17:30. Wtedy to Marta Walczykiewicz postara się wykonać pierwszy krok w stronę Tokio i awansować do półfinału.

Tomasz Barniak finiszuje na drugiej pozycji i pewnie awansuje do półfinału!

Po tej konkurencji, odbędą się eliminacje pierwszych olimpijskich konkurencji dzisiejszego dnia, a mianowicie wyścigi kajakarek i kajakarzy na dystansie 200 metrów.

Teraz powracamy do startów pełnosprawnych zawodników. W konkurencji kanadyjkarzy na dystansie 200 metrów oglądać będziemy Tomasza Barniaka, który popłynie w pierwszym wyścigu.

Emma Wiggs z Wielkiej Brytanii wygrywa drugi wyścig kobiet w konkurencji KL2 200 metrów. Kamila Kubas zajęła szóste miejsce.

Teraz przed nami ostatnie eliminacje parakajakarzy w dniu dzisiejszym. W konkurencji KL2 200 metrów kobiet w drugim wyścigu będziemy oglądać Kamilę Kubas.

Ależ było blisko awansu do finału! Jakub Tokarz spóźnił start i przez cały dystans próbował dogonić Portugalczyka Norberto Murao. Ostatecznie jednak to Portugalczyk o siedem setnych sekundy wyprzedził naszego reprezentanta.

Kolejny start z udziałem reprezentanta Polski zaplanowano na 16:25. Wtedy w konkurencji VL2 na 200 metrów w eliminacjach popłynie Jakub Tokarz.

Sobczak zajęła w swoim wyścigu trzecie miejsce i choć nie awansowała bezpośrednio do finału, to i tak zaprezentowała się z dobrej strony.

Brytyjka Hope Gordon wygrywa pierwszy wyścig i melduje się w finale, a przed nami wyścig z udziałem Katarzyny Sobczak.

Przed nami konkurencja KL3 na 200 metrów kobiet. W drugim wyścigu popłynie reprezentantka Polski Katarzyna Sobczak. Awans do finału uzyska tylko zwyciężczyni.

Tomasz Moździerski zajmuje w swoim wyścigu czwarte miejsce i podobnie jak Olizarewicz o finał będzie walczyć w półfinale. Bezpośredni awans do finału uzyskał Brazylijczyk Caio Robeiro De Carvalho.

Curtis McGrath z Australii wygrywa drugi wyścig w konkurencji VL3 na 200 metrów i melduje się w finale. Teraz czas na wyścig z udziałem Tomasza Moździerskiego.

Słaby wyścig w wykonaniu Polaka. Olizarewicz dopływa do mety na piątym miejscu i do finału będzie musiał przebijać się przez półfinał. W trzecim wyścigu tej konkurencji zaprezentuje nam się Tomasz Moździerski.

Już za chwilę pierwszy start reprezentanta Polski w sesji popołudniowej. Zbigniew Olizarowicz powalczy o finał w konkurencji VL3 na 200 metrów. Awans do finału uzyska tylko zwycięzca.

Z drugiego półfinału awansowały Włoszka Eleonora Da Paolis, Alexandra Dupik z Rosji i Chilijka Katherinne Wollermann.

Maryna Mazhula z Ukrainy, Edina Mueller z Niemiec i Jeanette Chippington z Wielkiej Brytanii kwalifikują się do finału z pierwszego półfinału.

Rozpoczynamy zmagania parakajakarzy w sesji popołudniowej. Na początek w kategorii KL1 popłyną kajakarki, a następnie w kategorii VL3 kajakarze, a wśród nich Zbigniew Olizarowicz i Tomasz Moździerski.

Czwórka bułgarska, czeska i ukraińska zameldowała się w finale, teraz zaplanowana jest około piętnastominutowa przerwa, a po niej do rywalizacji powrócą parakajakarze.

Uzbekistan, Węgry, Chorwacja, Rosja, Białoruś i Chiny. Te nacje będą miały swoich przedstawicieli w finale dwójek kanadyjkarskich na 200 metrów mężczyzn. Teraz o awans do finału powalczą czwórki kajakarzy na dystansie 1000 metrów.

Reprezentantki Australii, Meksyku i Uzbekistanu awansowały do finału A dwójek kajakarek na 200 metrów, a przed nami półfinały dwójek kanadyjkarzy na tym samym dystansie. Pierwszy start reprezentanta Polski zaplanowano na godzinę 15:50. Wtedy to w konkurencji VL3 o awans do finału powalczy Zbigniew Olizarowicz.

Powracamy do Szeged na sesję popołudniową. Sesja ta rozpocznie się półfinałem dwójek kajakarskich kobiet na 200 metrów. Wśród startujących nie ma Polek.

Koniec zmagań porannych w Szeged. Z wyścigu kobiet VL2 na 200 metrów do finału awansowały dwie reprezentantki Indii i Włoszka. Teraz długa przerwa do godziny 15. Wtedy kolejne starty eliminacyjne - m.in. w olimpijskiej konkurencji K1 200 metrów mężczyzn i kobiet, gdzie powalczą Marta Walczykiewicz i Paweł Kaczmarek. Bądźcie z nami za dwie godziny.

Mateusz Surwiło niestety podzielił losy Roberta Studziżby i nie awansował do finału A KL3 mężczyzn na 200 metrów, ale popłynie w finale B. Zhixin Hua z Chin, Ron Halevi z Izraela i Patrick O'Leary z Irlandii awansują z wyścigu Polaka. Z dwóch poprzedzających: Brazylijczyk, Brytyjczyk, Niemiec, dwóch Rosjan i Hiszpan.

Za nami kolejne dwa wyścigi półfinałowe w KL2 na 200 metrów mężczyzn. Awans do finału uzyskali: Scott Martlew (Australia), Nicolas Beighton (Wielka Brytania), Ivo Kilian (Niemcy), Federico Mancarella (Włochy), Mykola Syniuk (Ukraina) i Azizbek Abdulkhadibov (Uzbekistan). Teraz przed nami półfinały w KL3 na 200 metrów. Tu w trzecim wyścigu zobaczymy Mateusza Surwiło.

Wracamy do rywalizacji niepełnosprawnych kajakarzy. W KL1 na 200 metrów mężczyzn do finału dołączają: Chilijczyk Robinson Mendez, Portugalczyk Floriano Jesus i Rosjanin Pavel Gromov. W KL2 na 200 metrów mężczyzn niestety dopiero 7. miejsce zajmuje Robert Studziżba i nie popłynie on ani w finale A, ani nawet w finale B. Z wyścigu Polaka awansowali Eslam Jahedi z Iranu, Hugo Costa z Portugalii i Vuk Radovanović z Serbii.

K4 1000 metrów mężczyzn - to ostatnie eliminacje przedpołudniowe w Szegedzie - bez reprezentantów Polski. Awans do finału uzyskały już osady Rosji, USA i Hiszpanii z pierwszego wyścigu oraz Słowacji, Węgier i Białorusi z drugiego.

Do Węgrów, Niemców i Polaków w finale C2 500 metrów mężczyzn dołączają osady z Chin, Rosji i Uzbekistanu. Na torze przerwa do godziny 11:51, więc chwilę odpoczniemy od zmagań.

Od Polaków odpoczynek aż do 12:20, kiedy to w ramach zawodów parakajakowych odbędzie się półfinał KL2 200 metrów mężczyzn z Robertem Studziżbą. My jednak na bieżąco będziemy śledzić, co dzieje się w Szeged.

No, no, no! W połowie dystansu wydawało się, że już tylko półfinał czeka naszych, ale świetnie zafiniszowali i przegrywając tylko z Węgrami i Wlochami, Arsen Śliwiński i Michał Łubniewski zameldowali się w finale A! To już ich drugie takie osiągnięcie dzisiaj!

Teraz przed nami kolejna konkurencja nieolimpijska, w której będą startować kanadyjkarze, których już dzisiaj widzieliśmy. Arsen Śliwiński i Michał Lubniewski startowali już na 200 metrów, teraz zmierzą się z rywalami na 500 metrów. Miejsca 1-3 dają przepustkę do finału A.

Ostatnie trzy wyścigi K1 500 metrów wygrywają: Węgier Bence Dombvari, Irańczyk Amin Boudaghi i płynący w bardzo ładnym żółto-zielonym kajaku Australijczyk Thomas Green.

Bardzo pewnie Przemysław Korsak wygrywa swój wyścig eliminacyjny, ale to dopiero początek zmagań, bo prawdziwa walka zacznie się od półfinałów, które też odbędą się jutro po południu.

Ruszyła rywalizacja eliminacyjna w K1 500 metrów mężczyzn! Czeka nas aż siedem wyścigów eliminacyjnych. Już za chwilę, w trzecim z nich popłynie Przemysław Korsak. Awans do półfinału da miejsce czwórce lub 5. miejsce, pod warunkiem, że będzie ono jednym z trzech najlepszych czasów. Pierwszy wyścig dla Toma Liebschera z Niemiec, drugi dla Pakistańczyka Saphana Swaleha.

Anastasia Chetverikova z Ukrainy jako ostatnia melduje się w finale C1 500 metrów kobiet. Magda Stanny popłynie w półfinale, ale to dopiero jutro o godzinie 15:18, więc będzie czas na odpoczynek i przygotowania.

Zgodnie z przewidywaniami, Magda Stanny przegrywa drugi wyścig z faworyzowaną Białorusinką - Aleną Nazdrovą. W związku z tym, droga Polki do finału będzie wiodła przez półfinał.

Chinka Yanan Ma, której wygląd nie do końca jednoznacznie świadczy, że... jest kobietą wygrywa pierwszy wyścig w C1 na 500 metrów kobiet. Teraz wyścig z Magdą Stanny. Trzymamy kciuki.

Kolejne eliminacje konkurencji nieolimpijskiej przed nami. W C1 na 500 metrów kobiet w drugim wyścigu popłynie nasza Magda Stanny. Do finału również dostaną się tylko zwycięzcy. Reszta otrzyma przepustkę do półfinału.

Chyba trzeba uznać to za niespodziankę! Drugi wyścig K2 200 metrów mężczyzn wygrywają reprezentanci... Angoli! Manuel Antonio i Benilson Salda na pewno popłyną w finale z Polakami. W trzeciej rywalizacji najlepsi Hiszpanie - Albert Pedrero i Pablo Grana.

Pokazali moc Polacy i już w pierwszym starcie wpada na nasze konto finał A! Biało-Czerwoni wygrywają wyścig z czasem 37,21! BRAWO!

C2 200 metrów mężczyzn - to tu rozpoczniemy występy Biało-Czerwonych dzisiejszego przedpołudnia, jeśli chodzi o start kanadyjkarzy. Michał Łubniewski i Arsen Śliwiński będą walczyć o zwycięstwo, które da awans do finału. Reszta będzie się musiała dostawać do decydującego wyścigu przez półfinały. To również konkurencja nieolimpijska.

Węgierki dobrze wyszły ze startu w pierwszym wyścigu, ale to Słowenki świetnie napędziły swoją łódkę i były najlepsze. Trzecie miejsce przypadło Ukrainie i te osady są pewne awansu do finału. W drugim wyścigu zdecydowanie do przodu wyskoczyły Białorusinki, wygrywając z Rosjankami i Niemkami. Przypomnijmy, że to konkurencja nieolimpijska, więc podczas tych MŚ nie interesuje nas ona aż tak bardzo.

Za nami wyścigi eliminacyjne VL2 kobiet na 200 metrów. Pierwszy wyścig dla Emmy Wiggs, drugi dla Susanne Seipel z Australii. Pora na start pełnosprawnych specjalistów od pływania kajakami. Zaczynamy od K2 kobiet na 200 metrów - tutaj bez Polek.

W KL3 na 200 metrów mężczyzn kolejne wyścigi wygrywają Caio De Carvalho z Brazylii, Rosjanin Leonid Krylov i Brytyjczyk Robert Oliver. Kolejną konkurencją będzie VL2 kobiet, ale tutaj nie zobaczymy reprezentantek Polski. Od 10:00 za to początek zmagań pełnosprawnych kajakarzy!

W KL3 200 metrów podobnie jak w poprzedniej rywalizacji można było awansować tylko do półfinału. Wyścig wygrał Ukrainiec Serhii Yemelianov. Mateusz Surwiło stoczył zaciętą walkę o drugą pozycję, ale finiszował dopiero 4. To oczywiście dało awans.

Robert Studziżba kończy rywalizację na czwartym miejscu z czasem 48,900. Spora strata do zwycięzcy - Ukraińca Mykoli Syniuka, ale najważniejszy jest awans do półfinału. Długo nie odpoczywamy od polskich emocji, bo już o 9:30 w KL3 na 200 metrów wyścig z udziałem Mateusza Surwiło.

Za nami trzy wyścigi w KL2 na 200 metrów mężczyzn. W pierwszym zwyciężył Australijczyk Curtis McGrath, w drugim Nowozelandczyk Scott Martlew, a w trzecim Włoch Federico Mancarella. Przed nami start Roberta Studziżby.

Teraz przed nami cztery wyścigi w KL2 na 200 metrów. Dopiero w ostatnim z nich zobaczymy Roberta Studziżbę. Tu nie będzie jednak bezpośredniego awansu do finału, lecz tylko do półfinału, więc jeśli zna się swoje możliwości i wie, że z awansem nie będzie problemu, można płynąć bardzo spokojnie. Wyścig Polaka o 9:25.

Brawo Jakub Tokarz! Polak przegrywa tylko z Peterem Kissem i Ianem Marsdenem, czyli Węgrem i Brytyjczykiem. Daje mu to pewny awans do finału! Pierwszy polski występ już za nami i trzeba przyznać, że możemy być zadowoleni!

Zaczynamy od startu parakajakarzy, którzy przez około godzinę będą pływać na torze w Segedynie. Już za chwilę początek startu w kategorii KL1 na 200 metrów mężczyzn z udziałem Jakuba Tokarza. Będzie to drugi wyścig eliminacyjny. Z pierwszego do finału awansowali: Włoch Esteban Farias, Brazylijczyk Luis Da Silva i reprezentant gospodarzy - Robert Suba.

Naszą relację w mistrzostw świata w kajakarstwie i parakajakarstwie zaczynamy już od 9:00!