Wspinaczka sportowa – MŚ: Mirosław broni tytuł! Powalczy o igrzyska!

• Data publikacji: 17.08.2019, 11:33

Aleksandra Mirosław obroniła tytuł mistrzyni świata we wspinaczce na czas! Polka spisała się w Hachioji rewelacyjnie! Bardzo dobrze spisały się także pozostała nasze reprezentantki, choć tym razem tylko jedna Biało-Czerwona stanęła na podium. Zawiódł nieco natomiast Marcin Dzieński.

Polki spisywały się znakomicie już w kwalifikacjach. Zwyciężyła je broniąca tytułu Aleksandra Mirosław, która zanotowała czas 7,377. Wszystkie Biało-Czerwone awansowały do 1/8 finału. Natalia Kałucka była 7. (7,866), Patrycja Chudziak 8. (7,946), Anna Brożek 12. (8,197), a Aleksandra Kałucka 13. (8,227).

Do ćwierćfinału awansowały trzy nasze reprezentantki. Aleksandra Mirosław pewnie pokonała Ming Wei Ni z Chin. Aleksandra Kałucka znacznie wyprzedziła Juliję Kaplinę z Rosji. Natomiast inna Rosjanka, Jelena Remizowa, odpadła od ściany w trakcie wyścg z Patrycją Chudziak. Niestety minimalnie z Chinką Di Niu przegrała Natalia Kałucka. Anna Brożek nie sprostała innej zawodniczce z Państwa Środka, czyli Yi Ling Song.

Do półfinału awansowała już tylko Mirosław, a więc choć ona zachowywała szanse na obronę tytułu, to nie było już nadziei na polski dublet, tak jak przed rokiem. Wówczas w Innsbrucku Rudzińskiej w finale uległa Anna Brożek. Broniąca tytułu zawodniczka awansowała do finału. Jej rywalka w półfinale – Yi Ling Song – odpadła od ściany.

W finale Polka pewnie pokonała wcześniejszą pogromczynię Natalii Kałuckiej. Finałowy bieg Polki był jej najszybszym w historii Polski. Na szczyt wieży dotarła w 7,129 sek. Brązowy medal zdobyła Anouck Joubert z Francji. Reprezentantka Trójkolorowych pewnie pokonała Song.

U mężczyzn Marcin Dzieński odpadł niestety już w kwalifikacjach. Mistrz świata z 2015 roku zajął w nich 19. miejsce. Do awansu zabrakło mu ok. 0,2 sek. Dość niespodziewanie zwyciężył Włoch Ludovico Fossali. W ćwierćfinale i półfinale awans wywalczył nie musząc kończyć biegu, bo jego rywale popełniali falstart. W finale zarówno on, jak i jego czeski rywal Jan Kriz, poślizgnęli się w połowie trasy. Lepiej rytm odzyskał Fossali, dzięki czemu sięgnął po złoto. Kriz nie sięgnął przycisku wyłączającego stoper. Brąz wywalczył Stanisław Kokorin. Rosjanin minimalnie wyprzedził Ukraińca Daniła Boldyrewa.

Aktualizacja

Mirosław dzięki swoim bardzo dobrym wynikom jest jedyną reprezentantką Polski, która zakwalifikowała się do udziału w kombinacji. Jutro nasza mistrzyni wystartuje w kwalifikacjach obok 19 innych zawodniczek. Jeśli zdoła awansować do finału, wywalczy dla naszego kraju kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Tokio.