Pięciobój nowoczesny: zabrakło tak niewiele

• Data publikacji: 11.08.2019, 20:30

W Bath konkursem indywidualnym pań zakończyły się Mistrzostwa Europy w pięcioboju nowoczesnym. Bardzo blisko sukcesu, jakim byłoby wywalczenie olimpijskiej kwalifikacji, była Oktawia Nowacka. Zabrakło jednego miejsca.

Dzisiejsze zawody w Bath to dla Nowackiej i dla nas, którzy kibicowaliśmy jej i Annie Maliszewskiej to istny rollercoaster. Dzień rozpoczął się na pływalni, na której najlepsza okazała się Elodie Clouvel. Francuzka uzyskała czas 2:10.03, wyprzedzając Rosjankę Gulnaz Gubaydullinę i Włoszkę Alice Sotero. Polki popłynęły na miarę swoich możliwości - Oktawia Nowacka z czasem 2:18.19 byla 16, a Anna Maliszewska 32. - 2:24.27.

Huśtawka nastrojów zaczęła się w szermierce. Nasze pięcioboistki seriami wygrywały walki i podobnie kilka z rzędu potyczek przegrywały. Raz były w czołówce klasyfikacji konkrecji, a w generalce raz zbliżały się do miejsca premiowanego olimpijską kwalifikacją, a to się od niego oddalały. Ostatecznie obie Polki zakończyły rywalizację z mniej więcej podobnym, wyrównanym bilansem - Maliszewska była 14. (19:16), a Nowacka 16. (18:17). Świetnie spisały się w szermierce Białorusinki - wygrała Iryna Prasiantsova, a trzecia Volha Silkina. Przedzieliła je Clouvel, która umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji łącznej. Francuzka wyprzedzała obie Białorusinki,  Nowacka byłą 13., a Maliszewska 20. Obie wciąż miały szanse na wyjazd do Tokio.

Totalnego "przewrotu" w klasyfikacji dokonały skoki przez przeszkody. Konkurencji nie ukończyły między innymi liderka Elodie Clouvel i wysoko klasyfikowana Rosjanka Gulnaz Gubaydullina. Kapitalnie zaprezentowała się za to polska medalistka ostatnich igrzysk, która zaliczyła czysty przejazd, nieznacznie przekraczając limit czasowy. Z dorobkiem 295 punktów zajęła 3. miejsce, wyprzedzona tylko przez Brytyjkę Kate French i Rosjankę Adelinę Ibatullinę. Anna Maliszewska zdobyła tylko 231 punktów i w zasadzie pozbawiła się szans na walkę o dobrą lokatę w mistrzostwach i przepustkę na Tokio. Przed kombinacją prowadziła Iryna Prasiantsova z Białorusi prze Kate French. Nowacka na trasę miała wybiec jako piąta.

Wydawało się, że Polka bez trudu powinna utrzymać miejsce w czołówce, może nawet włączyć się w walkę o medal. Niestety w formie Polki, zwłaszcza w konkurencjach wytrzymałościowych widać długą przerwę w startach. Na strzelnicy laserowej też naszej zawodniczce drżały ręce, w efekcie czego byłą wyprzedzana przez kolejne rywalki. Na trasie szalała Laura Asadauskaite, która bardzo szybko objęła prowadzenie i spokojnie pobiegła po złoto. Za nią finiszowała Kate French, a na najniższym stopniu podium stanęła Prasiantsova. Oktawia przecięła metę jako szesnasta, Maliszewska była 30.

Zaczęło się nerwowe liczenie miejsc jeśli chodzi o kwalifikacje olimpijskie. Asadauskaite zdobyła ją już w czasie finału Pucharu Świata - to po pierwsze. Po drugie na mistrzostwach kwalifikację mogła zdobyć tylko jedna zawodniczka z jednego kraju. Skreślaliśmy, skreślaliśmy i... niestety Nowackiej zabrakło jednego miejsca! Bilety do Japonii wywalczyły French, Prasiantsova, Annika Schleu z Niemiec, Natalia Coyle z Irlandii, Marie Oteiza z Francji, Rosjanka Adelina Ibatullina oraz Węgierka Sarolta Kovacs.