Kolarstwo górskie - PŚ: oczekiwane zwycięstwo mistrzyni olimpijskiej

• Data publikacji: 11.08.2019, 19:03

W szwajcarskim Lenzerheide odbyła się przedostatnia, a ostatnia w Europie runda Pucharu Świata w kolarstwie górskim. W wyścigach elity triumfowali Jenny Rissveds i Mathieu van der Poel.

Dwa dni przed właściwym Pucharem Świata rozegrano zawody na krótkim torze. Wygrali Francuzka Pauline Ferrand Prevot i Holender Mathieu van der Poel. Wśród pań Paula Gorycka była 26., a Aleksandra Podgórska 32. Bartłomiej Wawak zajął 28. miejsce. W Lenzerheide nie wystartowała Maja Włoszczowska.

W niedzielę rozegrano wyścigi elity w konkurencji olimpijskiej. W rywalizacji kobiet na czele utworzyła się grupa w składzie: Anne Terpstra, Jolanda Neff, Jenny Rissveds i Pauline Ferrand Prevot. Jako pierwsza odpadła Neff, a chwilę później Ferrand Prevot. O zwycięstwo walczyły Holenderka i Szwedka. Na ostatnim okrążeniu zaatakowała Rissveds i to mistrzyni olimpijska sięgnęła po zwycięstwo. Reprezentantka Szwecji wygrała pierwsze tak ważne zawody od triumfu na igrzyskach olimpijskich. Jenny Rissveds zmagała się z depresją i niedawno powróciła do ścigania. Na rok przed igrzyskami w Tokio pokazała, że wraca do właściwej dyspozycji. Drugą Terpstrę wyprzedziła o 25 sekund, a trzecią Ferrand Prevot o minutę i 19 sekund. Katarzyna Solus-Miśkowicz zajęła 28. miejsce ze stratą blisko 8 minut. Paula Gorycka straciła prawie 9 minut i była 32., a Aleksandra Podgórska była 45. ze stratą ponad 11 minut. Liderką Pucharu Świata przed finałem w Snowshoe jest Jolanda Neff, która ma 73 punkty przewagi nad Kate Courtney.

W wyścigu mężczyzn długo na czele wspólnie jechali Mathieu van der Poel i Nino Schurter. Na ostatnim okrążeniu na podjeździe zaatakował mistrz Europy, który odjechał od mistrza świata. Akcja van der Poela była na wagę zwycięstwa w zawodach. Podium uzupełnił Mathias Flueckiger. Bartłomiej Wawak zajął 38. pozycję ze stratą ponad 6 minut. Liderem Pucharu Świata jest Nino Schurter, który zostanie zwycięzcą klasyfikacji generalnej. Wyprzedzić go może tylko Mathieu van der Poel, ale Holender nie wystartuje w finałowych zawodach.

Szwajcar Filippo Colombo wygrał wyścig młodzieżowców, wyprzedzając Rumuna Wlada Dascalu i Hiszpana Jofre Cullella Estape. Filip Helta zajął 48. miejsce. Gabriela Wojtyła była 25. w wyścigu do lat 23. Triumfowała Włoszka Martina Berta przed Niemką Ronją Eibl i Amerykanką Haley Batten.