Pięciobój nowoczesny - ME: Łukasz Gutkowski z kwalifkacją na Tokio!

• Data publikacji: 10.08.2019, 20:45

Łukasz Gutkowski zajął szóste miejsce na Mistrzostwach Europy w pięcioboju nowoczesnym w brytyjskim Bath. Dzięki temu nasz zawodnik zapewnił sobie kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Tokio.

Dzisiejsze zawody rozpoczęły się od pływania. Najlepsze czasy uzyskali Brytyjczycy - James Cooke 1:58.27 oraz Jospeh Choong - 2:00.51. Sebastian Stasiak wypływał 15. czas - 2:06.38, Łukasz Gutkowski był 17. - 2:07.12, a Daniel Ławrynowicz uzyskał 32. wynik - 2:11.83.

Bardzo dobrze na planszy radził sobie Sebastian Stasiak, który wygrał 20 z 35 walk. Łukasz Gutkowski był niewiele gorszy - z bilansem 18:17 zajął 16. lokatę. Niestety najsłabszy w całej stawce okazał się Ławrynowicz, który wygrał tylko 8. pojedynków. Konkurencję wygrał Alexander Lifanow z Rosji z dorobkiem 27 wygranych przed Cooke (25:10) oraz Francuzem Valentinem Pradesem (24:11). Po dwoch konkurencjach na prowadzeniu był Cooke przed Lifanowem i Choongiem. Stasiak zajmował znakomite ósme miejsce, które dałoby olimpijską kwalifikację. Gutkowski był 16., a Ławrynowicz ostatni, 36.

Swoją dobrą pozycję stracił Stasiak w jeździe konnej. Wynik 254 punktów dał mu dopiero 27. miejsce i spadek w generalce na miejsce 15. Godnie zastąpił go za to Gutkowski, który z 290 punktami zajął piąte miejsce i awansował na lokatę numer 10. - pierwszą, niedającą kwalifikacji na Tokio. Ławrynowicz uzyskał 262 punkty i przesunął się na pozycję 33. Żadnemu z zawodników nie udało się ukończyć parkuru z kompletem punktów. Najbliższy tego był Austriak Gustav Gustenau, który minimalnie wyprzedził Czecha Jana Kufa i Łotysza Oleksandrsa Pincuksa. Do konkursu skoków nie przystąpił mistrz olimpijski z Rio, Aleksander Lesun, konkurencji nie ukończył Matte Cicinelli z Włoch. Na czele przed laser runem byli Brytyjczycy - Cooke przed Choongiem, na podium mieścił się też Francuz Valentin Prades.

W kombinacji Gutkowski spisał się doskonale. Nie tylko utrzymał pozycję w czołowej dziesiątce, ale dzięki świetnemu strzelaniu i doskonałemu biegowi (ósmy wynik konkurencji) przesunął się na szóstą pozycję w klasyfikacji generalnej. Ten wynik oznacza zdobycie imiennej kwalifikacji na igrzyska w Tokio. To z całą pewnością największy w karierze sukces 21-letniego pięcioboisty, który w tym roku stał już na stopniu podium młodzieżowych mistrzostw świata indywidualnie i w sztafecie. Sebastian Stasiak ukończył rywalizację na 18. miejscu, a Daniel Ławrynowicz był 32.

Tytuł mistrzowski wywalczył Cooke, wyprzedzając Pradesa i Martina Vlacha z Czech, który uzyskał najlepszywynik kombinacji i na podium awansował z lokaty jedenastej. Wynik tego pięcioboisty jest chyba największym zaskoczeniem mistrzostw. Na czwarte miejsce spadł za to Jospeh Choong, zdobywca Pucharu Świata w Tokio (tam też uzyskał olimpijską przepustkę). Kwalifikacje wywalczyli jeszcze obok medalistów i Gutkowskiego Węgier Bence Demeter, Litwin Justinas Kinderis, Rosjanin Alexander Lifanov oraz Niemiec Patrick Dogue.

W klasyfikacji drużynowej triumfowali Brytyjczycy przed Francuzami i Czechami. Polacy na miejscu szóstym.

Jutro finał kobiet, liczymy na kolejną kwalifikację - powalczą o nią Oktawia Nowacka i Anna Maliszewska.