Kolarstwo szosowe - ME: odległe lokaty juniorów

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 09.08.2019, 22:35

Nasi juniorzy i juniorki na mistrzostwach Europy nie dostarczyli nam tyle radości co Marta Lach w wyścigu do lat 23. Najwyżej uplasował się Jakub Byczkowski, który zajął 21. miejsce. Złote medale wywalczyli Ukrainiec Andrii Ponomar i Holenderka Ilse Pluimers.

Trasa w Alkmaar jest płaska jak stół. Jedynym utrudnieniem na niej jest kilometrowy odcinek bruku. Jedno okrążenie liczy 11,5 km. Juniorzy mieli do pokonania 10 rund, a juniorki 6.

W wyścigu juniorów Polacy jechali w składzie: Jakub Byczkowski, Michał Jaskot, Maciej Noceń, Daniel Poniatowski, Jakub Soszka i Konrad Trzęsowski. Wyścig miał bardzo dynamiczny przebieg. Długo nikt nie mógł odjechać. W końcu w ucieczce znaleźli się: Marco Brenner i Maurice Ballerstedt (obaj Niemcy), Enzo Leijnse (Holandia), Andrea Piccolo i Tomas Trainini (obaj Włochy). Za nimi w pościg ruszyli: Andrii Ponomar (Ukraina), Lars van Ryckeghem (Belgia) i Gleb Karpenko (Estonia). Grupki połączyły się 23 km przed metą, ale ich przewaga nie była duża, gdyż mocne tempo w peletonie narzucali Francuzi. Tuż przed początkiem ostatniej rundy na samotny atak zdecydował się Andrii Ponomar. Ukrainiec powiększył przewagę i na solo dojechał do mety. Podium uzupełnili również zawodnicy z ucieczki. Drugi był Niemiec Maurice Ballerstedt, a trzeci Andrea Piccolo z Włoch. Jedyny Polak, który ukończył rywalizację - Jakub Byczkowski był 21.

Nasze juniorki wystartowały w składzie: Małgorzata Dąbrowska, Julia Kowalska, Natalia Krześlak, Zuzanna Olejniczak, Nikola Wielowska i Dominika Włodarczyk. Peleton bardzo szybko się podzielił z powodu kilku kraks. Niestety, w pierwszej grupie nie było naszych reprezentantek. Tempo z przodu nadawały głównie Francuzki i Rosjanki. Na ostatniej rundzie na samotny atak zdecydowała się Holenderka Ilse Pluimers, która utrzymała niewielką przewagę aż do samej mety i sięgnęła po tytuł. Najszybsza z grupy była jej rodaczka Sofie van Rooijen. Trzecie miejsce zajęła Francuzka Kristina Nenadovic. Julia Kowalska zajęła 34. miejsce.