Kolarstwo szosowe - ME: bez medalu w drugim dniu czasówek

• Data publikacji: 08.08.2019, 16:40

Cztery komplety medali w jeździe indywidualnej na czas rozdano dziś Alkmaar na Mistrzostwach Europy w kolarstwie szosowym. Żaden z 12 krążków nie znalazł się w rękach reprezentantów Polski, najbliżej sukcesu wśród pań U23 była Aurela Nerlo, która była czwarta.

Kobiety poniżej 23 roku życia miały do pokonania nieco ponad 22 kilometry. Zdecydowanie najszybsza od pierwszych do ostatnich metrów wyścigu była Niemka Hannah Ludwig, która trasę pokonała w czasie 29:20 i resztę rywalek wyprzedziła o ponad pół minuty. Na kolejnych lokatach było bardzo ciasno. Kolejne cztery zawodniczki zmieściły się w różnicy 5 sekund. Ostatecznie srebrny medal zdobyła Rosjanka Maria Novolodskaia, a brąz Elena Pirrone z Włoch. Aurela Nerlo zajęła czwarte miejsce, tracąc do podium tylko trzy sekundy. Ten sam czas uzyskała Dunka Emma Norsgaard. Nieźle zaprezentowała się druga z Polek. Agnieszka Skalniak uzyskała ósmy czas.

Bardzo wyrównane było także ściganie elity. Złoto trafiło do Belga Remco Evenpoela, co jest pewnego rodzaju niespodzianką. Kolejni zawodnicy tracili do triumfatora ponad 20 sekund. Drugi był Duńczyk Kasper Asgreen. Na trzecim i czwartym miejscu z tym samym czasem zawody ukończyli Edoardo Affini i Stefan Kueng. Włoch miał lepsze wcześniejsze międzyczasy i dlatego zmieścił się na podium , a Szwajcarowi zostało niewdzięczne czwarte miejsce. Polacy pojechali średnio. Marcin Białobłocki uzyskał 11. czas, tracąc do Evenpoela niewiele ponad minutę, Wojciech Ziółkowski wyjeździł 18. czas.

Wśród młodzieżowców dublet Duńczyków. Johan Price-Pejtersen o 11 sekund wyprzedził Mikkela Bjerga. Na najniższym stopniu podium ze stratą 13 sekund zmieścił się Szwajcar Stefan Bissegger. Polacy i w tej konkurencji nie zachwycili. Filip Matejuk był 20., a Damian Papierski 28. Strata zawodników z Polski przekroczyła minutę.

W wyścigu elity pań zabrakło Polek. Zawody wygrała zdecydowanie Holenderka Ellen van Dijk, o poł minuty wyprzedzając Niemkę Lisę Klein i o blisko minutę swoją rodaczkę Lucindę Brand.