Kolarstwo górskie - PŚ: Włoszczowska w drugiej dziesiątce

• Data publikacji: 04.08.2019, 17:02

Maja Włoszczowska powróciła do startów w Pucharze Świata i w Val di Sole zajęła 13. miejsce. Zwyciężyła Francuzka Pauline Ferrand Prevot. Wśród mężczyzn najlepszy był Holender Mathieu van der Poel.

Po raz pierwszy w tym sezonie w zawodach Pucharu świata zobaczyliśmy Maję Włoszczowską. Polka odpuściła pięć zawodów z powodu infekcji. Do rywalizacji powróciła podczas mistrzostw Polski, które wygrała. Na mistrzostwach Europy zajęła bardzo dobre piąte miejsce, a teraz wystartowała w PŚ w Val di Sole. To miejsce nasza mistrzyni bardzo mile wspomina, gdyż przed rokiem triumfowała w tych zawodach.

Włoszczowska startowała z dalszej pozycji przez co musiała się przebijać do przodu przez wiele zawodniczek. Nie było to łatwe i Polka w pierwszej fazie rywalizacji jechała w okolicach 25. miejsca. Jej strata do liderek była jednak bardzo wyraźna. Gdy stawka bardziej się rozciągnęła na trasie zrobiło się więcej miejsca. Maja przyspieszyła i zaczęła mijać swoje rywalki. Do mety przyjechała na 13. pozycji. O zwycięstwo biły się dwie zawodniczki: Szwajcarka Jolanda Neff i Francuzka Pauline Ferrand Prevot. Żadnej z nich nie udało się zgubić rywalki i o zwycięstwo walczyły na ostatnich metrach. Minimalnie lepsza okazała się Francuzka, która wyprzedziła Neff o zaledwie sekundę. Podium uzupełniła mistrzyni olimpijska z Rio Szwedka Jenny Rissveds, która przyjechała na metę ze stratą minuty do zwyciężczyni. Pozostałe Polki nie zaliczą swojego startu do udanych. Od razu po starcie plasowały się dość daleko i ciężko było im przejść do przodu. Katarzyna Solus-Miśkowicz zajęła 36. miejsce, Paula Gorycka zakończyła rywalizację na 44. pozycji, a Aleksandra Podgórska była 46.

W wyścigu mężczyzn o triumf walczyło trzech kolarzy: Holender Mathieu van der Poel i dwóch Szwajcarów Nino Schurter oraz Mathias Flueckinger. Przez długi czas jechali oni razem, ale w końcowej fazie van der Poel odjechał od rywali i sięgnął po zwycięstwo. Na drugiej pozycji uplasował się Flueckinger, a za nim do mety przyjechał Schurter. Bartłomiej Wawak zaczął rywalizację dobrze, ale na dystansie stracił kilka pozycji i ostatecznie zajął 45. miejsce.

W rywalizacji młodzieżowców najlepszy okazał się Rumun Wlad Dascalu. Na drugim miejscu finiszował Szwajcar Filipo Colombo, a podium uzupełnił Hiszpan Jofre Cullell Estape. Jedyny Polak w stawce Filip Helta zajął 47. miejsce. Wśród kobiet do lat 23 zwyciężyła Niemka Ronja Eibl. Za nią uplasowała się Brytyjka Evie Richards, a na trzeciej pozycji finiszowała Austriaczka Laura Stigger. Gabriela Wojtyła zajęła 18. miejsce.