Biegi narciarskie - Blink 2019: Kobielusz i Marcisz na podium w Norwegii
Sandro Halank, CC BY-SA 4.0

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 04.08.2019, 09:30

Pięć reprezentantek Polski z kadry A wystąpiło w tegorocznym Blink Festivalu – największych nartorolkowych zawodach w sezonie letnim, przyciągających gwiazdy narciarstwa biegowego i biathlonu z całego świata. Magdalena Kobielusz i Izabela Marcisz stawały na podium w rywalizacji juniorskiej. W Norwegii startowała również Justyna Kowalczyk, a imponujące zwycięstwa odniosły Therese Johaug i 18-letnia Helene Marie Fossesholm.

Na przełomie lipca i sierpnia w Norwegii tradycyjnie odbywa się festiwal nartorolkowy Blink – to największe zawody dla biegaczy i biathlonistów w sezonie letnim. W ciągu czterech dni zmagań zawodnicy we wszystkich kategoriach wiekowych – od lat 8 (!) do seniora – rywalizują na najróżniejszych dystansach i trasach oboma stylami. Drugi rok z rzędu w Blink Festivalu uczestniczą zawodniczki z polskiej kadry A wraz z Justyną Kowalczyk. Przed rokiem bardzo dobre wyniki w Norwegii zanotowały Monika Skinder i Eliza Rucka (obie dwukrotnie stawały na podium w swoich kategoriach wiekowych), tym razem szansę startu w festiwalu otrzymało pięć innych kadrowiczek: Izabela Marcisz, Magdalena Kobielusz, Weronika Kaleta, Hanna Popko i Ewelina Kołodziej.

Polki wystąpiły w dwóch biegach: widowiskowym uphillu Lysebotn Opp – 7.5 km biegu pod górę, który można nazwać letnim odpowiednikiem wspinaczki pod Alpe Cermis – oraz w sprincie (oba starty techniką łyżwową). W wyścigu pod górę brylowała specjalizująca się w biegach górskich Magda  Kobielusz. Polka wygrała rywalizację w gronie juniorek z czasem 38:42.4. Blisko 20 sekund straciła do niej Norweżka Kristin Ausgulen Fosnaes, a trzecią pozycję zajęła Izabela Marcisz (+1:14.7). Na ostatnim, 25 miejscu finiszowała Ewelina Kołodziej, która na metę dotarła w czasie słabszym od koleżanek z kadry o ponad 20 minut. Trzeba też dodać, że najlepsza norweska juniorka – Helene Marie Fossesholm – rywalizowała z seniorkami i spisała się bardzo dobrze, zajmując 8 lokatę, z czasem lepszym od Magdy Kobielusz o niecałe 2 minuty.

Bieg seniorek zdominowała Therese Johaug, która pod tę górę pozostaje niepokonana. Norweżka kolejny raz wyśrubowała rekord trasy, który od tego roku wynosi 31:18.4. Blisko trzy minuty straty do Johaug zanotowała Ingvild Flugstad Oestberg, a na trzecim miejscu finiszowała biathlonistka Kaisa Makarainen. W czołowej dzisiątce znalazły się także Anna Nieczajewska z Rosji, Ragnhild Haga, Masako Ishida, Krista Parmakoski, wspomniana Fossesholm, Kari Oeyre Slind i Tiril Eckhoff. 55 miejsce w stawce 67 biegaczek zajęła Weronika Kaleta. Polka, przed którą pierwszy rok w rywalizacji seniorskiej, do Johaug straciła blisko 15 minut. Miała także o ponad 8 minut słabszy wynik od Kobielusz. Warto dodać, że rezultat Magdy dałby jej wysokie 15 miejsce w rywalizacji seniorek. W biegu męskim najlepszy był Simen Hegstad Krueger, który wyprzedził Hansa Christera Holunda i Maurice’a Manificata.

W biegu na Lysebotn techniką double pouling („pchanie”) wystartowała Justyna Kowalczyk. Do rywalizacji zgłosiło się 7 zawodniczek. Polka zajęła 3 pozycję, ustępując  Astrid Oeyre Slind i Emilie Fleten z Norwegii.

W sprintach łyżwą naszym zawodniczkom nie udało się stanąć na podium. Najbliżej była Izabela Marcisz, która w rywalizacji juniorek zajęła 4 miejsce. W decydującym biegu szybsze od Polki były jednak trzy zawodniczki gospodarzy: Kristin Austgulen Fosnaes, Linn Ravndall i Ebba Andersen. W ćwierćfinałach odpadły Ewelina Kołodziej i Magdalena Kobielusz. Obie zajęły w swoich biegach 7 miejsca.

W rywalizacji juniorek młodszych (roczniki 2002-2003) najmłodsza w polskiej ekipie Hanna Popko awansowała do półfinału. W nim zajęła 7 pozycję, finiszując 16 sekund za Norweżką Synne Maeland-Herheim. W tej kategorii wiekowej najlepsza była Ingrid Bergene Aabrekk.

W sprincie seniorek wystąpiła Weronika Kaleta. Polka nie przebrnęła przez ćwierćfinał, zajmując w nim ostatnie, 6 miejsce. Szybsze od Kalety były Anamarija Lampic i cztery reprezentantki Norwegii, m.in. Mari Eide. Lampic wygrała całe zawody, o 0.3 sek. pokonując na finiszu Maiken Caspersen Fallę. Trzecia lokata przypadła Katji Visnar, a poza podium uplasowały się mistrzyni świata juniorek w sprincie Kristine Stavaas Skistad i Helene Marie Fossesholm.

Fossesholm jeszcze bardziej zaimponowała w biegu seniorek na 10 km łyżwą, który wygrała. Filigranowa 18-latka, popisała się świetnym finiszem i wyprzedziła o 0.7 sek. Anastazję Siedową oraz o 1.3 sek. Maiken Caspersen Fallę. Polki nie startowały.

W rywalizacji męskiej w sprincie triumfował Federico Pellegrino przed Brytyjczykiem Jamesem Clugnetem i Siergiejem Ustiugowem. Bieg na 15 km zdominowali gospodarze – na podium stanęli Havard Solas Taugboel, Sindre Bjoernestad Skar i Kasper Stadaas.