Pięciobój nowoczesny: olimpijskie kwalifikacje w Ameryce rozdane

• Data publikacji: 29.07.2019, 08:37

W Limie zakończyła się rywalizacja pięcioboistów i pięcioboistek w ramach Igrzysk Panamerykańskich. Ich wyniki były podstawą do rozdania łącznie 10 olimpijskich przepustek - pięciu wśród mężczyzn i pięciu wśród kobiet.

Mistrzynią igrzysk wśród kobiet została Mariana Arceo  z Meksyku i dało jej to olimpijską kwalifikację. Po dwie kolejne zdobyły najwyżej klasyfikowane zawodniczki z Ameryki Północnej i Ameryki Południowej. Otrzymały je druga na mecie rywalizacji Amerykanka Samanta Achterberg oraz brązowa medalistka z Kuby Leydi Moya z Kuby. Miejsca przewidziane dla najlepszych zawodniczek z Ameryki Południowej zdobyły czwarta w igrzyskach Brazylijka Maria leda Chaves oraz 13. Lourdes Marcela Caspud z Ekwadoru.

Rywalizacja wśród mężczyzn ułożyła się tak, że przepustki do Tokio wywalczyło pięciu najlepszych zawodników Igrzysk Panamerykańskich. Mowa tu o złotym medaliście z Gwatemali Charlesie Fernandezie, pozostałych medalistach - Estebanie Bustosie z Chile oraz Argentyńczyku Sergio Villamayorze (miejsca dla Ameryki Południowej), a także czwartym na mecie Lesterze Dersie z Kuby i piątym Amerykaninie Amro Elgeziry.

Wymieniona dziesiątka dołączyła do mistrzów Afryki Egipcjan Haydy Morsy i Sherif Nazeir oraz triumfatorów zawodów finałowych Pucharu Świata z Tokio - Litwinki Laury Asadauskaite i Brytyjczyka Joe Choonga.

Kolejną imprezą kwalifikacyjną, szalenie ważną z polskiego punktu widzenia, będą Mistrzostwa Europy, które zaplanowano na 6-11 sierpnia w angielskim Bath. Tam Europejcycy powalczą o 16 kwalifikacji - po osiem dla mężczyzn i kobiet.