Pływanie - MŚ: Juraszek 7. w finale. Trzy złote medale Dressela

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 27.07.2019, 15:14

Paweł Juraszek 7. pływakiem świata na 50 metrów stylem dowolnym! Polak zrobił co mógł w finale tego dystansu, walczył bardzo zaciekle, ale medal przegrał ostatecznie o 0,22 sekundy. Ostatnie miejsce w półfinale tego dystansu wśród kobiet zajęła Katarzyna Wasick. Gwiazdą przedostatniego dnia Mistrzostw Świata został po raz kolejny Caeleb Dressel.

Pierwsze emocje dla nas rozpoczęły się w sesji wieczornej zawodów w Gwangju już o 13:09. Wtedy to na najszybszym dystansie tych mistrzostw - 50 metrów stylem dowolnym mężczyzn - rozegrano finał. Paweł Juraszek do decydującego wyścigu awansował z wczorajszego półfinału z 6. czasem. W sobotę nasz reprezentant świetnie wystartował - skacząc ze słupka popisał się najszybszym czasem reakcji. To na pewno pomogło na dystansie, ale było wiadomo, że rywale będą zdecydowanie szybsi. Zgodnie z przewidywaniami zdecydowanie najlepszy okazał się Amerykanin - Caeleb Dressel (21,04). Srebro przypadło dwóm zawodnikom - Bruno Fratusowi z Brazylii i Grekowi Kristianowi Gkolomeevowi (21,45). Polak stracił więc do medalu 0,22 sekundy i zajął 7. lokatę, ale i tak wyścig finałowy był dla Juraszka lepszy od półfinałowego - o 0,02 sekundy.

Mieliśmy też wieczorem Polkę w półfinale 50 metrów stylem dowolnym kobiet. Katarzyna Wasick na Mistrzostwach Świata startuje już trzeci raz, ale dopiero dziś po raz pierwszy miała przyjemność pływać w wieczornej sesji w zmaganiach indywidualnych. Jak można się jednak było spodziewać, to było wszystko, na co stać było biało-czerwoną. Polka w swoim wyścigu zajęła ostatnie 8. miejsce, podobnie zresztą wyglądała klasyfikacja ogólna półfinałów - tam Polka była 16. (25,03). Wygrała z czasem lepszym o prawie sekundę Szwedka Sarah Sjoestrem (24,05), która kilkanaście minut wcześniej ozłociła się, zdobywając tytuł na 50 metrów stylem motylkowym. Szwedka w klasyfikacji półfinałów wyprzedziła Cate Campbell (24,09) oraz Pernille Blume (24,14).

Gwiazdą soboty po raz kolejny okazał się Caeleb Dressel. Amerykanin - spadkobierca Michaela Phelpsa - zainkasował dwa złote krążki w zmaganiach indywidualnych i jeden w sztafecie. Rozpoczął od wyścigu 50 metrów stylem dowolnym, o którym piszemy powyżej. Potem pokonał na dwukrotnie dłuższym dystansie w stylu motylkowym Andreya Minakova i Chada Le Clos. Na sam koniec dnia wraz z innymi reprezentantami swojego kraju - Zachiem Apple, Mallory Comerford i Simone Manuel zdobył złoty medal w sztafecie mieszanej 4x100 metrów stylem dowolnym. Z innych ciekawych wyścigów finałowych warto wspomnieć o 800 metrach stylem dowolnym kobiet, gdzie mocno namęczyła się Katie Ledecky, zanim odparła atak Simony Quadarelli. Brąz w tym wyścigu przypadł Ariarne Titmus.