Piłka wodna - MŚ: Włosi z tytulem mistrzowskim

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 27.07.2019, 13:59

Włosi zdobyli tytuł mistrzów świata w piłće nożnej, pokonując w finale Hiszpanię 10:5. Medale brązowe dla Chorwatów.

Tytuł mistrzowski wywalczyli Włosi. Zagrali ten mecz pięknie, nie dając swoim rywalom wielu nadziei na wyrównaną walkę. Co prawda po pierwszej kwarcie było 2:2, ale w połowie meczu Włosi prowadzili już dwoma bramkami. W kolejnych minutach ich przewaga rosła, podobnie jach zniechęcenie Hiszpanów. Ostatecznie Włosi wygrali 10:5. Identycznym wynikiem zakończył się finał między tymi dwoma drużynami na mistrzostwach świata dokładnie 25 lat temu. Włosi wygrali też finał olimpijski w Barcelonie w 1992 roku po jednym z najbardziej zaciętych meczów w historii. W obu tych meczach grał aktualny trener włoskiego teamu, Alessandro Campagna. To czwarty złoty medal włoskiej drużyny w historii. Obie finałowe drużyny zapewniły sobie "przy okazji" przepustkę na igrzyska w Tokio.

Mecz o trzecie miejsce był rewanżem za finał sprzed dwóch lat. Podobnie jak w Budapeszcie, tak i w Gwangju zwyciężyli Chorwaci, którzy zapewnili sobie brązowe medale, a Węgrzy pozostali poza podium. Jako pierwsi prowadzenie objęli gospodarze poprzednich mistrzostw, ale Chorwaci jeszcze w pierwszej kwarcie wyszli na prowadzenie i nie oddali go już do końcowej syreny. Dystans nie był duży, na ogół byłą to jedna - dwie bramki. Dopiero w ostatniej kwarcie Chorwaci powiększyli swoją przewagę i ostatecznie zwyciężyli 10:7. Gwiazdą meczu był autor 6 bramek przy 100% skuteczności rzutów, Maro Jokovic.

Nie było niespodzianki w meczu o 5. miejsce. Zwycięzcy tegorocznej Ligi Światowej Serbowie, dla których brak medalu jest przykrą niespodzianką, pewnie pokonali Australijczyków. Już po pierwszej kwarcie wygranej przez faworytów 6:1 było jasne, kto ten mecz wygra. W kolejnych minutach Australijczycy nieco zredukowali przewagę rywali, ale szans na nawiązanie walki nie mieli. Po cztery bramki zanotowali dziś Strahinja Rasovic i Milos Cuk.

Równie pewnie mecz o 7. miejsce wygrali Grecy. Niemców pokonali w stosunku 11:6, choć tu o zwycięstwie zadecydowała druga połowa, a zwłąszcza ostatnia kwarta. Do przerwy było remisowo. Trzy bramki dla Greków zdobył Georgios Devisis.

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.