Pięciobój: dwa medale juniorek młodszych na MŚ

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 24.07.2019, 09:59

Dwa medale przywiozą polskie młode pięcioboistki z zakończonych w Sofii mistrzostw świata juniorów (U19) i juniorów młodszych (U17) w pięcioboju nowoczesnym.

Polacy medale zdobywali w kategorii U17, w której rozgrywa się jedynie pływanie oraz kombinację. Srebro wywalczyły Nela Szczur i Paulina Myrda w konkurencji sztafet, dając się wyprzedzić jedynie Japonkom i to ledwie o sześć sekund. Ta sama dwójka wraz z Zofią Ciesielską stanęła na najniższym stopniu podium w rywalizacji drużynowej, którą wygrały Węgierki przed Rosjankami. Indywidualnie Szczur była szósta, Myrda jedenasta, a Ciesielska 29. Zawody wygrała Bułgarka Svetla Zgurova, wyprzedzając dwie Węgierki - Dorinę Dobronyi i Sarę Toth.

Wśród chłopców w tej kategorii wiekowej też dobre wyniki osiągnęli Polacy. Indywidualnie najlepszy z nich Michał Jabłoński ukończył zawody na 5. miejscu. Olaf Paradowski finiszował 13, tuż za nim metę przeciął Piotr Ziółek. W klasyfikacji drużynowej przełożyło się to na czwarte miejsce ze stratą... jednego punktu do trzecich Egipcjan. Tytuły mistrzowskie powędrowały do Egipcjanina Mohameda Moutaza i drużyny rosyjskiej. Egipcjanie triumfowali też w męskiej sztafecie, Jabłoński i Ziółek ukończyli rywalizację na piątej pozycji.

Wśród juniorów wyniki Polaków już nie były tak imponujące. Wśród chłopców żadnemu z naszych reprezentantów nie udało się wejść do ścisłego finału, co przełożyło się na odległą - piętnastą lokatę w klasyfikacji drużynowej. W konkurencji sztafet Jakub Szmytke i Jakub Rogowicz zajęli 12. miejsce. Indywidualnym mistrzem świata został Ukrainiec Vladyslav Chekan, drużynowo także triumfowali Ukraińcy, w sztafetach najlepsi byli Egipcjanie.

W finale indywidualnym dziewcząt mieliśmy dwie reprezentantki, jednak zajęły one odlegle miejsca - Ewa Pydyszewska była 30., a Michalina Wierzba 36. Triumfowała Białorusinka Kseniya Klimiankova. Drużynowo najlepsze były Rosjanki, Polki nie były klasyfikowane. W sztafecie nasza para zajęła 11. miejsce, najlepsze okazały się Niemki. Rogowicz i Pydyszewska wystartowali jeszcze w mikstach, zajmując ósme miejsce.

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.