Triathlon – WTS: liderzy poza podium w Edmonton

• Data publikacji: 22.07.2019, 23:36

Rywalizacja triathlonistów o mistrzostwo świata ma się ku końcowi. W Edmonton odbyły się przedostatnie wyścigi World Triathlon Series. Zawody opuściła Katie Zaferes, a triumfów nie święcili zawodnicy z czołówki rankingu cyklu. Ponownie w rywalizacji zabrakło Biało-Czerwonych.

Kobiety

Rywalizację w Kanadzie opuściła liderka cyklu Katie Zaferes. Amerykanka mogła sobie na to pozwolić, jako że do klasyfikacji końcowej liczy się pięć najlepszych rezultatów z całego sezonu i wyniki z wielkiego finału, który odbędzie się dopiero pod koniec sierpnia w Lozannie. Również jej największe rywalki, czyli Brytjki Jessica Learmonth i Georgia Taylor-Brown nie poleciały do Kanady. Pod ich nieobecność triumfy święciła Australijka Emma Jackson. Wygrała ona z czasem 1:01:23. Drugie miejsce zajęła Amerykanka Summer Rappaport, która na finiszu przegrała o zaledwie 2 sekundy. Na najniższym stopniu podium stanęła rodaczka triumfatorki – Ashleigh Gentle. Do koleżanki z kadry również straciła bardzo niewiele, bo 4 sekundy. Nieco większą stratę miała już Claire Michel z Belgii, której do podium zabrakło 11 sekund.

Mężczyźni

U mężczyzn najszybszy w Kanadzie był Brytyjczyk Jonathan Brownlee. Dwukrotny medalista olimpijski zwyciężył z wynikiem 54:52. O pięć sekund wyprzedził Hiszpana Mario Molę, a o 10 Belga Martena van Riela. Tuż za podium, ze stratą 15 sekund do triumfatora, znalazł się Nowozelandczyk Hayden Wilde. Piąty z czasem 55:13 był lider cyklu Vincent Luis z Francji. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej zdołał on jednak utrzymać. Goni go trzech Hiszpanów, na czele z broniącym tytułu Molą, który awansował po występie w Edmonton o trzy pozycje.

Sztafeta mieszana

Zmagania sztafet mieszanych wygrali Nowozelandczycy. Ainsley Thorpe, Tayler Reid, Nicole van der Kaay i Hayden Wilde pokonali trasę w czasie 1:20:14. O 9 sekund wyprzedzili reprezentujących Wielką Brytanię Sophie Coldwell, Jonathana Brownlee, Indię Lee oraz Gordona Bensona. Na najniższym stopniu podium ze stratą 16 sekund do zwycięzców stanęli Amerykanie Summer Rappaport, Seth Rider, Taylor Knibb i Morgan Pearson. Tylko trzech sekund do podium zabrakło Australijczykom Jazowi Hadgelandowi, Aaronowi Royle'emu, Ashleigh Gentle oraz Matthew Hauserowi.