Lekkoatletyka - ME U20: brąz Niedziałka w chodzie!

• Data publikacji: 21.07.2019, 13:21

Łukasz Niedziałek zdobył brązowy medal mistrzostw Europy do lat 20 w chodzie na 10000 metrów. To jak na razie pierwszy brąz naszych lekkoatletów w Boras.

Niedziałek przystępował do rywalizacji z pozycji jednego z faworytów do zwycięstwa. W tym roku lepszy wynik osiągnął jedynie Włoch Orsoni i mieliśmy podstawy sądzić, że pierwsze polskie złoto na tych mistrzostwach może, nomen omern, przyjść, właśnie w chodzie. Od początku szaleńcze tempo narzucił jednak Białorusin Mikita Kaliada. Choć Niedziałek przewodził grupie pościgowej, przewaga sukcesywnie się zwiększała, a z czasem coraz lepiej zaczął iść Riccardo Orsoni. Kaliada nie tracił sił, ale nie tracili ich też Polak i Włoch, czego nie można powiedzieć o reszcie stawki. Już na półmetku jasne stało się, że przy braku dyskwalifikacji i kryzysów, na podium staną Białorusin, Włoch i Polak, właśnie w takiej kolejności. Ostatecznie Kaliada zwyciężył z najlepszym w tym roku wynikiem w Europie wśród juniorów, drugi Orsoni ustanowił swój rekord życiowy, a trzecie miejsce zajął Łukasz Niedziałek z czasem 42:20.66. To drugi medal rodziny Niedziałków w przeciągu tygodnia. Dokładnie tydzień temu jego siostra Olga, sięgnęła po srebro mistrzostw Europy U23 w chodzie na 20 km.