Gimnastyka artystyczna - MŚJ: zbiorówka w finale mistrzostw świata!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 20.07.2019, 22:42

Świetne starty Polek w pierwszych w pierwszych w historii mistrzostwach świata juniorek w gimnastyce artystycznej w Moskwie! Zbiorówka awansowała do finału w układzie z 5 wstążkami. Wysokie miejsca zajmowały też nasze indywidualistki.

Od wczoraj w Moskwie trwają pierwsze w historii mistrzostwa świata juniorek w gimnastyce artystycznej. Po dwóch dniach rywalizacji zakończono kwalifikacje w wielobojach i rozdano pierwsze komplety medali. Zmagania tradycyjnie zdominowały gospodynie, ale to, co nas najbardziej cieszy, to świetne występy młodych Polek. Zarówno zbiorówka, jak i nasze dwie indywidualistki pokazały się w Moskwie z bardzo dobrej strony.

Najbardziej wartościowy wynik osiągnęła zbiorówka w składzie: Liwia Krzyżanowska, Oliwia Motyka-Radłowska, Anna Rybałko, Magdalena Szewczuk, Julia Wierzba i Julia Wojciechowska. Polki w układzie z 5 wstążkami zajęły 8 miejsce w stawce 33 reprezentacji narodowych i awansowały do finału! Za swój występ otrzymały od sędziów notę 16.750 i jutro zobaczymy je w walce o medale. Rywalkami Biało-Czerwonych w tej konkurencji będą Rosjanki, Włoszki, Izraelki, Białorusinki, Liwinki, Hiszpanki i Węgierki. W układzie z 5 obręczami nasze gimnastyczki zajęły 14 lokatę (19.200). Po zsumowaniu ocen za oba występy reprezentacja Polski została sklasyfikowana na 11 pozycji w wieloboju (35.950). Złote medale zgarnęły Rosjanki (49.550), które miały dużą przewagę nad zawodniczkami z Białorusi (45.100) i Włoszkami (43.100).

W kwalifikacjach wieloboju indywidualnego reprezentowały nas Emilia Komarewicz i Laura Osada. Każda z gimnastyczek wystąpiła z dwoma przyborami, a po zsumowaniu not indywidualistek i zbiorówki przyznawano medale w klasyfikacji drużynowej mistrzostw świata. Bardzo udane występy ma za sobą Emilia Komarewicz, która dwukrotnie zajmowała miejsca w drugiej dziesiątce. Za układ ze wstążką otrzymała ocenę 14.550, co było 16 wynikiem dnia. Oczko niżej – na 17 miejscu – ukończyła zmagania ze skakanką (14.250). Laura Osada w rywalizacji z piłką (15.400) i maczugami (15.650) dwukrotnie zajęła 21 pozycję w stawce 61 młodych „artystek”.

W klasyfikacji drużynowej Polki z notą łączną 95.800 uplasowały się na dobrym 14 miejscu w gronie 32 zespołów narodowych z całego świata. Historyczne tytuły mistrzyń świata juniorek odebrały młode Rosjanki (131.150), srebrne medale trafiły do Włoszek (119.100), a brązowe do reprezentantek Izraela (113.800). Poza podium Białorusinki, Azerki, Węgierki, Hiszpanki i Bułgarki.

Jutro – na zakończenie imprezy – tradycyjna rywalizacja w finałach z poszczególnymi przyborami. Z każdym przyborem wystąpi po osiem najlepszych zawodniczek i zbiorówek z kwalifikacji. Jak pisaliśmy na początku, w rywalizacji z 5 wstążkami zobaczymy reprezentantki Polski. Finał z Polkami zaplanowano na godzinę 14.45, a Biało-Czerwone zaprezentują się na planszy jako trzecie z kolei.