Kajakarstwo górskie – MŚMiJ: dwa srebra polskich nadziei w Krakowie

• Dodał: Igor Wasilewski
  • Data publikacji: 20.07.2019, 22:08

Dwa medale z Mistrzostw Świata Młodzieżowców i Juniorów w kajakarstwie górskim wywiozą z Krakowa polscy zawodnicy. Srebrne krązki na własnym torze zdobyli Klaudia Zwolińska w damskim K1 wśród młodzieżowców oraz Szymon Nowobilski w kanadyjkach w rywalizacji juniorskiej.

Do udanych zaliczyć mogą reprezentanci Polski starty podczas czempionatu młodzieżowców i juniorów, jaki w ostatnich dniach rozgrywany był na słynnym torze przy ulicy Kolnej. Szczególnie udany w wykonaniu biało-czerwonych był piątek. To wtedy nasi kajakarze wywalczyli oba krążki. Najpierw doskonale spisała się Klaudia Zwolińska, która zgodnie z oczekiwaniami uplasowała się w ścisłej czołówce rywalizacji kajakarek do lat 23. Polka sklasyfikowana została ostatecznie na drugiej pozycji, jednak miała poważną szansę nawet na wygranie całych zawodów. Półsekundowa strata do pierwszej Czeszki Hilgertovej mogła zamienić się w ponad sekundę przewagi, gdyby nie potrącenie bramki umiejscowionej tuż przed linią mety.

Minęło zaledwie kilka godzin, a na podium stał już kolejny z Polaków. Szymon Nowobilski pokonał krakowski tor w czasie 97,22 sekund, do jego czasu dodano jeszcze dwie karne sekundy za błąd na bramce numer 16, ale to i tak wystarczyło na uplasowanie się na drugim stopniu podium. Reprezentant Polski miał przy okazji sporo szczęścia. Do finału awansował bowiem dopiero z dziewiątej pozycji, zaliczając aż cztery karne sekundy. Brakowało zaledwie 0,06 sekundy, a nie zobaczylibyśmy naszego kanadyjkarza w rywalizacji o medale.

O braku szczęścia może natomiast mówić inny z naszych reprezentantów. Kacper Sztuba zakończył zawody kanadyjkarzy w limicie wiekowym 23 lat na czwartej pozycji. Startujący od dawna w seniorskiej kadrze narodowej Sztuba stracił do podium zaledwie 0,09 sekundy. Polak ustąpił Irlandczykowi Jogou oraz Francuzom Gestinowi i Roisinowi, którzy rozstrzygnęli między sobą kwestię zwycięstwa w konkursie.

Solidny występ ma też za sobą Jakub Brzeziński w królewskiej konkurencji kajaków wśród młodzieżowców. Tu również najlepsi byli Francuzi Pol Oulhen oraz Mathurin Madore. Polski kajakarz, zajmujący aktualnie 122. w światowym rankingu zaprezentował się powyżej oczekiwań, kończąc rywalizację na piątej pozycji.

Swoją przynależność do światowej czołówki potwierdziła natomiast Aleksandra Stach. Najlepsza aktualnie polska kanadyjkarka zakończyła rywalizację na siódmej pozycji. Zawodniczka, która jeszcze rok temu mogła startować w kategoriach juniorskich, dziś prezentowała się w konkurencji młodzieżowców, kwalifikując się do finału z 10. pozycji. Chwilę później nieco poprawiła swoje notowania i udowodniła, że chce wrócić do czołówki po kilkumiesięcznej przerwie.