Lekkoatletyka - Diamentowa Liga: Lewandowski i Ennaoui z minimami na igrzyska

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 20.07.2019, 18:45

Dziś w Londynie odbyła się pierwsza część dwudniowego mityngu z cyklu Diamentowej Ligi. Bardzo dobry start sezonu zaliczyła Sofia Ennaoui.

Ennaoui jako jedna z nielicznych zawodniczek z polskiej czołówki nie zaliczyła jeszcze oficjalnego startu w sezonie letnim. Dzisiejszą inaugurację może jednak zaliczyć do bardzo udanych. Choć w biegu na 1500 m zajęła dopiero 12. miejsce, wynik 4:04.06 zapewnia jej prawo startu na tegorocznych mistrzostwach świata, oraz na przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich.

Swoje drugie minimum olimpijskie, tym razem na 800 m, wywalczył Marcin Lewandowski. Polak zajął 3. miejsce z wynikiem 1:43.74, ulegając jedynie dwóm Kenijczykom. 7. pozycję zajął Adam Kszczot (1:44.61). Obaj zawodnicy zapewnili sobie start w finale Diamentowej Ligi na tym dystansie.

Piąte miejsce w biegu na 400 m zajęła Justyna Święty-Ersetic (51.58). Oczko niżej uplasował się żeńska sztafeta 4x100 m, biegnąca w składzie: Kamila Ciba, Katarzyna Sokólska, Martyna Kotwiła i Ewa Swoboda (43.44).

Drugiego dnia zmagań 5. miejsce w rywalizacji dyskoboli zajął Piotr Małachowski (63.81). Rekord mityngu pobił Szwed Daniel Stahl (68.56). Ostatnie, siódme miejsce, zajęła męska sztafeta 4x100 m, biegnąca w składzie: Karol Kwiatkowski, Krzysztof Grześkowiak, Adrian Brzeziński i Przemysław Słowikowski (39.87). Z powodu problemów zdrowotnych na starcie biegu na 100 m nie stanęła Ewa Swoboda. Biegu na 5000 m nie ukończyła Renata Pliś, podobnie jak Aneta Lemiesz, spełniająca rolę pacemakerki na 800 m.

W rozgrywanym poza klasyfikacją Diamond Race biegiem na 400 m przez płotki mężczyzn, Karsten Warholm wynikiem 47.12 ustanowił nowy rekord Europy, który jest również najlepszym w tym roku rezultatem na świecie. Kapitalny wynik na 100 m przez płotki, również najlepszy w tym sezonie na świecie, uzyskała Jamajka Danielle Williams (12.32). Rekordy mityngu padły również łupem Malaiki Mihambo (skok w dal) i Helen Obiri (5000 m). Rekord sezonu na milę ustanowił Samuel Tefera.