Koszykówka - ME U20: zwycięstwo Polaków na zakończenie fazy grupowej

• Data publikacji: 15.07.2019, 17:57

Po dwóch porażkach polscy koszykarze sięgnęli po pierwsze zwycięstwo na Eurobaskecie do lat 20. Na zakończenie fazy grupowej Polacy wygrali 80:77 ze Słowenią.

W pierwszych dwóch meczach turnieju polscy koszykarze wyraźnie przegrali z Litwą i Grecją. Ich rywalem w ostatnim meczu grupowym byli Słoweńcy, którzy pokonali Litwinów. Dzisiejszy mecz lepiej rozpoczęli Słoweńcy, którzy po pierwszej kwarcie prowadzili 26:18. Przez pierwsze 4 minuty drugiej części gry, reprezentanci Słowenii nie zdobyli żadnego punktu. Polacy wygrali ten fragment meczu 8:0 i doprowadzili do remisu. Do przerwy gra była wyrównana. Po dwóch kwartach nasi zawodnicy prowadzili 41:40.

W trzeciej odsłonie gry Polacy wypracowali nawet 9 punktów przewagi. Jednak przed ostatnią kwartą prowadzili 56:50. Tym samym na 10 minut przed końcem nie byli pewni zwycięstwa. Na ponad 5 minut przed ostatnią syreną reprezentanci naszego kraju wyszli na prowadzenie 70:58. Początkowo nic nie zapowiadało nerwowej końcówki. Na minutę i 10 sekund przed końcem Polacy mieli jeszcze 9 punktów przewagi. Różnica szybko zmniejszyła się do 2 oczek. Słoweńcy mieli nawet szansę na doprowadzenie do remisu, ale po niecelnym podaniu piłka wyszła poza boisko. W ostatnich sekundach zwycięstwo 80:77 Polakom skutecznym rzutem osobistym zapewnił Marcin Woroniecki. Najskuteczniejszym zawodnikiem meczu został Łukasz Kolenda.

Polski rozgrywający rzucił 24 punkty. W drugim meczu grupy D Litwa wygrała 88:86 po dogrywce z Grecją. Polacy z dorobkiem 4 punktów zajęli 3. miejsce w grupie, wyprzedzając Słowenię. W 1/8 finału reprezentanci Polski zmierzą się z Chorwacją.

Polska - Słowenia 80:77 (18:26, 23:14, 15:10, 24:27)