Tenis – Wimbledon: niesamowity finał dla Djokovicia!

• Data publikacji: 14.07.2019, 20:13

Novak Djoković z piątym tytułem na Wimbledonie! Serb pokonał w niesamowitym pięciosetowym boju Rogera Federera. Szwajcar miał wcześniej dwie piłki mistrzowskie.

Od pierwszych gemów mecz był, zgodnie z oczekiwaniami, bardzo wyrównany. Nieco lepiej wyglądała jednak gra Rogera Federera. Szwajcar sporadycznie się mylił i był bardzo pewny przy własnym podaniu. Tymczasem Novak Djoković, choć w trakcie wymian nie popełniał wielu błędów, to miał niemałe problemy z serwisem. Przez to gemy przy podaniu Serba były nieco dłuższe. Nie doszło mimo tego do przełamania, choć w czwartym gemie Szwajcar miał ku temu okazję. Losy pierwszego seta rostrzygnął tiebreak. W jego decydujących momentach kilka błędów popełnił Federer. To sprawiło, że 7-5 zwyciężył w nim Serb.

Podobnie jak w półfinałowym starciu Federera z Nadalem, tak i w tym starciu drugi set nie był w żadnym calu podobny do pierwszego. Federer był zdeterminowany by odrobić straty i grał bardzo skutecznie. Tymczasem Djoković zaczął popełniać wiele błędów. Co więcej jeszcze słabiej zaczął serwować Serb. W efekcie ośmiokrotny jak dotąd triumfator Wimbledonu stracił w tej części spotkania tylko jednego gema.

Trzecia partia bardziej przypominała pierwszego seta. Djoković wciąż nie prezentował swojego najlepszego tenisa i to niespiełna 38-letni tenisista z Bazylei prezentował lepszą grę, ale była to wyrównana część meczu. Federer był bliski wygrania tego seta 6-4, jednak Serb zdołał się obronić przy własnym podaniu. Ostatecznie ponownie potrzebny był tiebreak. Znów decydująca rozgrywka wyglądała inaczej niż cały set. Federer zaczął błędy popełniać, a Nole się ich wystrzegał. Serb zwyciężył 7-4 i przybliżył się znaczne do końcowego triumfu.

Na początku czwartego seta wydawało się, że Djoković na stałe przejmuje inicjatywę. W pierwszych jego gemach lepiej serwował, a Federer wyglądał na nieco zmęczonego. Nagle jednak w piątym gemie to Szwajcar przełamał i obraz gry zaczął wyglądać podobnie jak w drugiej partii. Federer serwował już na 6-2, jednak wtedy pierwszy raz w tym spotkaniu stracił swój serwis. Drugiego breaka zdołał utrzymać, wygrywając seta 6-4 i doprowadzając do decydującej piątej partii.

Piąty set, co nie dziwi, był bardzo nerwowy. Djoković był bliski zdobycia przełamania na 3-1. Federer obronił trzy break-pointy, ale niedługo później i tak miał do odrobienia jednego breaka. Przy szansie na 4-2 Serb się już nie pomylił. Nie udało mu się jednak prowadzenia utrzymać. Federer wyrównał już na 4-4. Kolejnego breaka również zdobył Szwajcar, jednak wiele minut później, bo na 8-7. Wywalczył dwie piłki mistrzowskie, których nie wykorzystał. Serb wyrównał. Federer miał dwa break-pointy na 12-11. Djoković zdołał się wybronić. Kwestię mistrzostwa rozstrzygnął pierwszy w historii singla tiebreak przy 12-12 w piątym secie. Ponownie tiebreak wygrał Djoković. Zwyciężył 7-3 i sięgnął po swój piąty tytuł w Londynie.

Novak Djoković (SRB) [1] – Roger Federer (SUI) [2] 7-6(5) 1-6 7-6(4) 4-6 13-12(3)