Pięciobój: dwa medale Polaków na młodzieżowych MŚ

• Data publikacji: 13.07.2019, 17:50

Dziś w Drzonkowie zakończyły się młodzieżowe mistrzostwa świata w pięcioboju nowoczesnym. Polacy wywalczyli na nich dwa medale, w obu udział miał Łukasz Gutkowski.

Gutkowski zaimponował w konkurencji indywidualnej. W rundzie rankingowej szermierki Polak uzyskał czwarty wynik (22 wygrane). Na pływalni było nieco słabiej, ale czas 2:06.87 nie spowodował istotnego spadku w klasyfikacji. Nasz zawodnik nieźle spisał się na parkurze, ale nie był to czysty przejazd i do kombinacji przystępował z szóstej pozycji. Dobre strzelanie i szybki bieg pozwoliły Gutkowskiemu na szybkie dołączenie do ścisłej czołówki, z której odpadali jedni, dołączali drudzy. Kapitalny bieg po złoto zanotował Francuz Jean Mourcia, 7 sekund stracił do niego także atakujący z dalszej pozycji Egipcjanin Ahmed Elgendy, a Gutkowski przeciął metę na trzeciej pozycji.

Drugi z Polaków w finale, Marcel Suliga sklasyfikowany został na 29. pozycji, choć zaliczył bezbłędny występ na parkurze. Drużynowo Polacy zajęli 10. miejsce, wprowadzając do finału tylko dwóch reprezentantów. W eliminacjach odpadli Oskar Paradowski i Paweł Dąbrowski.

Kilka dni wcześniej Gutkowski i Paradowski wywalczyli srebro w nieolimpijskiej konkurencji sztafet. Zaczęli od czwartej pozycji na pływalni, którą wywalczyli czasem 01:54.31. Jeszcze lepiej było na planszy, gdzie nasza para uzyskałą drugi wynik - 21 wygrane. Na parkurze nie było czystego przejazdu, ale wynik 280 punktów pozwolił na utrzyamnie przed laser run drugiej pozycji. Pierwszą okupowali od początku Egipcjanie Mohanad Shaban i Sherif Rashad. Kombinację nasza sztafeta ukończyła 9 sekund za Egipcjanami, a 10 sekund przed Francuzami. Marcel Suliga i Paweł Dąbrowski zajęli w tej konkurencji 9. miejsce.

Gorzej zaprezentowały się na swoim podwórku polskie pięcioboistki. Do finału konkurencji indywidualnej awansowały Natalia Dominiak i Wiktoria Wierzba. Nie odegrały one jednak istotnej roli w walce o medale. Pierwsza sklasyfikowana została na 27. miejscu, druga o trzy lokaty niżej. Złoto dla Rosjanki Adeliny Ibatulliny, srebro dla Brytyjki Kerenzy Bryson, najniższy stopień podium wywalczyła natomiast Luca Barta z Węgier. Drużynowo triumfowały Rosjanki przed Egipcjankami i Brytyjkami. Polki jedenaste. do finału nie awansowały Katarzyna Ligęza i Daria Niedziałkowska.

Trzecie złoto do dorobku w Drzonkowie dorzuciła Ibatullina w sztafecie, w której triumfowała wraz z Ksenią Fraltsovą. Rosjanki wyprzedziły dość znacznie Brytyjki i Czeszki. Dwie polskie pary poza czołową ósemką - Katarzyna Ligęza i Daria Niedziałkowska dziesiąte, Dominiak i Wierzba 13.

W kończącej mistrzostwa rywalizacji sztafet mieszanych mieliśmy dwie polskie pary i obie otarły się o podium. Łukasz Gutkowski i Natalia Dominiak minimalnie przegrali walkę o medal brązowy, a Oskar Paradowski i Wiktoria Wierzba zajęli miejsce szóste.