Wspinaczka sportowa - PŚ: życiowy sukces i podium Kałuckiej

• Dodał: Mateusz Górecki
  • Data publikacji: 13.07.2019, 11:30

Aleksandra Kałucka zajęła trzecie miejsce w zawodach Pucharu Świata we wspinaczce na czas w Chamonix. Dla młodej Polki to pierwsze podium seniorskich zawodów tej rangi w karierze.

Kałucka dobrze pobiegła już w eliminacjach, w których z czasem 8,161 była czwarta. Do fazy pucharowej awansowały też szósta Patrycja Chudziak (8,204) oraz siódma Anna Brożek (8,492). Nie powiodło się Natalii Kałuckiej, której rezultat 9,233 dał dziewiętnastą lokatę w pierwszej części zawodów.

W fazie pucharowej Kałucka najpierw pokonała Chinkę Di Niu, a w ćwierćfinale po bardzo szybkim biegu (7,687) wyeliminowała Rosjankę Marię Krasawinę. W półfinale Polka musiała rywalizować z najwyżej rozstawioną po kwalifikacjach Rosjanką Jelizawietą Iwanową. W bardzo wyrównanym biegu minimalnie lepsza okazała się rywalka (7,556-7,626). Kałuckiej na osłodę pozostał brązowy medal, który zdobyła po pokonaniu Indonezyjki Aries Susanti w małym finale.

Nieźle spisały się pozostałe Polki. Chudziak w pierwszej rundzie wyeliminowała Chinkę MingWei Ni. W ćwierćfinale nie udało jej się jednak wygrać z Susanti. Z kolei Brożek zaczęła od pokonania Rosjanki Jeleny Remizowej, ale w kolejnej rundzie uległa Chince Yiling Song i zajęła piąte miejsce.

W zawodach mężczyzn do fazy pucharowej udało się wejść Marcinowi Dzieńskiemu, który zajął dziesiąte miejsce (6,035). W kolejnej fazie poszło mu nieco lepiej, bo rozpoczął ją od wyeliminowania Rosjanina Aleksandra Sziłowa. W ćwierćfinale po dość wyrównanym biegu nie sprostał jednak Alfianowi Muhammadowi z Indonezji i zajął piąte miejsce.