Kolarstwo torowe - MME: srebrne medale Pikulik i Potasznika

• Data publikacji: 12.07.2019, 22:05

Nasi młodzieżowcy i juniorzy na mistrzostwach Europy prezentują się bardzo dobrze i powiększają dorobek medalowy. Dziś po srebrnym medalu dołożyli: Wiktoria Pikulik w wyścigu punktowym i Szymon Potasznik w omnium.

W omnium juniorów świetnie spisał się Szymon Potasznik. Reprezentant Polski ze startu na start poprawiał się. Rozpoczął od piątej lokaty w scratchu. W wyścigu tempo uplasował się oczko wyżej, a w eliminacyjnym był trzeci. W wyścigu punktowym zdobył siedem punktów i utrzymał drugą pozycję, zdobywając srebrny medal. Od Polaka lepszy był tylko Holender Casper van Uden. Na trzeciej pozycji zawody ukończył Hiszpan Javier Serrano Rodriguez.

W wyścigu punktowym kobiet do lat 23 mieliśmy Wiktorię Pikulik. Polka jechała bardzo dobrze, nadrobiła dwa okrążenia i punktowała na sześciu finiszach. Dało jej to 61 punktów i pozwoliło na zajęcie drugiej pozycji. Najlepsza okazała się Rosjanka Natalia Studenikina, która jako jedyna nadrobiła trzy okrążenia i z 75 punktami triumfowała w zawodach. Podium uzupełniła Belgijka Shari Bossuyt, zdobywając 51 punktów.

Zupełnie nie udał się start w tej samej konkurencji Bartoszowi Rudykowi. Polak zaczął bardzo dobrze, zdobył osiem punktów, ale na dystansie stracił dwa okrążenia. Na nic zdało się 10 punktów za wygranie ostatniego finiszu. Rudyk z 22 ujemnymi punktami zajął 14 miejsce. Złoty medal wywalczył Niemiec Richard Banusch, który zgromadził 71 punktów. Drugi był Szwajcar Valere Thiebaud (59 punktów), a trzeci Rosjanin Sawa Nowikow.

Bardzo blisko medalu na 500 m ze startu zatrzymanego juniorek była Natalia Nieruchalska. Polka z rezultatem 36.142 uplasowała się tuż za podium. Do brązowego medalu zabrakło jej nieco ponad 0.2 sekundy. Po ten krążek sięgnęła Francuzka Taky Marie Divine Kouame. Srebro z rezultatem 35.658 wywalczyła Niemka Alessa-Catriona Propster. Zwyciężyła Brytyjka Emma Finucane z czasem 35.563. Druga z naszych reprezentantek Zofia Picz zajęła 11. miejsce z rezultatem 36.445.

Dobrze zmagania w omnium juniorek rozpoczęła Nikola Wielowska, która zajęła drugie miejsce w scratchu. Jednak dopiero 18. miejsce w wyścigu tempowym pozbawiło ją szans na medal. W wyścigu eliminacyjnym ponownie zaprezentowała się dobrze, zajmując w nim 5. miejsce. W wyścigu punktowym zdobyła 9 punktów i ukończyła rywalizację na siódmym miejscu. Triumfowała Eleonora Camilla Gasparrini z Włoch przed Brytyjką Ellą Barnwell i Rosjanką Marią Miljajewą.

W eliminacjach sprintu mężczyzn do lat 23 startowało dwóch Polaków. Daniel Rochna wykręcił jedenasty czas (10.207), a Cezary Łączkowski był tuż za nim z rezultatem 10.247. Niestety, nasi reprezentanci pożegnali się z rywalizacją już w 1/8 finału. Rochna uległ Jakubowi Stastnemu z Czech, a Łączkowski przegrał z Holendrem Samem Liegtleem. Do półfinału awansowali: Holender Harrie Lavreysen, Francuzi Sebastian Vigier i Rayan Helal oraz Czech Martin Cechman.

Swoje zmagania kończyli dziś juniorzy w sprincie i sprinterki w kategorii do lat 23. Wśród juniorów najlepszy okazał się Grek Konstantinos Livanos, który w finale pokonał Niemca Juliena Jagera. W pojedynku o brąz Holender Daan Kool pokonał swojego rodaka Tijmena van Loona. Młodzieżową mistrzynią Europy została Francuzka Mathilde Gros, która w finale pokonała Leę-Sophię Friedrich z Niemiec. Brąz wywalczyła Włoszka Miriam Vece.