Neapol 2019 - Lekkoatletyka: srebro i brąz w rzucie młotem

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 12.07.2019, 19:23

Malwina Kopron i Katarzyna Furmanek zdobyły odpowiednio srebrny i brązowy medal 30. Letniej Uniwersjady w rzucie młotem. Kopron broniła tytułu wywalczonego przed dwoma laty w Tajpej.

Kopron była jedną z faworytek konkursu, ale jak dotąd jej tegoroczna forma nie zachwycała. Broniąca tytułu Polka i w dzisiejszych zmaganiach nie prezentowała najwyższej formy. Rozpoczęła od 70.79 m, co na początku konkursu dawało jej prowadzenie i właściwie pewny medal, ale w dalszej części nie potrafiła się poprawić. Nawet kiedy wyprzedziła ją Ukraina Iryna Klymec, Kopron paliła próbę za próbą, kończąc konkurs z dwoma ważnymi rzutami. W międzyczasie Ukrainka poprawiła się na 71.25 m i to ona sięgnęła po złoto, odbierając Polce tytuł wywalczony przed dwoma laty w stolicy Tajwanu. Podczas gdy Kopron walczyła o złoto, swoją walkę o brąz toczyła Katarzyna Furmanek. Polka rozpoczęła od rzutu na odległość 68.80 m, który przez chwilę plasował ją na 3. pozycji, ale szybko wyprzedziła ją Węgierka Gyuratz. Furmanek zmobilizowała się jednak na tyle, że w kolejnej próbie uzyskała swój nowy rekord życiowy - 69.68 m - i powróciła na trzecie miejsce. Do końca zawodów nikt już nie był w stanie jej przerzucić, tym samym Polska może cieszyć się z dwóch krążków w rzucie młotem kobiet.

Dziś zakończyły się również zmagania w siedmioboju. Paulina Ligarska, po niezbyt udanych skoku w dal i rzucie oszczepem, mimo dobrego biegu na 800 m, ostatecznie zajęła 6. miejsce z wynikiem 5589 punktów.

Piątą pozycję w finale biegu na 5000 m zajęła Katarzyna Jankowska. Wynik Polki to 15:57.76. Do trzeciego miejsca zabrakło ok. 6 sekund.

Rano w finale chodu na 20 km zaprezentowała się Katarzyna Ździebło. Ostatecznie Polka do podium straciła ponad 3 minuty i z wynikiem 1:38.56 zajęła 8. miejsce.

Awanse do jutrzejszych finałów wywalczyły obie nasze sztafety 4x400 m. W finale zobaczymy też żeńską sztafetę 4x100 m (panowie nie startowali).