Neapol 2019 - Lekkoatletyka: Augustyniak szósta w finale dysku

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 09.07.2019, 21:09

Tylko jeden finał z reprezentantką Polski obejrzeliśmy drugiego dnia zmagań lekkoatletycznych. Dwudniową rywalizację rozpoczęli dziesięcioboiści.

Lidia Augustyniak jako jedyna Polka zaprezentowała się dziś w walce o medale. Studentka WSB w Toruniu miała walczyć o udział w ścisłym finale i udała jej się ta sztuka. Polka ostatecznie uplasowała się na 6. pozycji z wynikiem 54.94 m. Niespodziewaną złotą medalistką została Włoszka Daisy Osakue, która w piątej kolejce uzyskała 61.69 m, wyprzedzając tym samym faworytkę, Niemkę Claudinę Vitę (61.52 m). Brąz trafił do Litwinki Ievy Zarankaite (56.75 m). Takie rozstrzygnięcia tym sprawiają, że tym bardziej żal nieszczęśliwego odpadnięcia w eliminacjach (13. miejsce) Darii Zabawskiej, która w tym sezonie rzucała już powyżej 62 metrów (miesiąc temu w Gliwicach).

1 na 4, to nasz półfinałowy bilans rywalizacji na 400 m. U pań, szóste miejsca w swoich biegach zajęły Mariola Karaś (54.25) i Anna Dobek (53.70). Początkowo powodów do radości nie mieliśmy również po półfinałach u mężczyzn. Wiktor Suwara zajął 5. (46.40), a Dariusz Kowaluk 3. (46.77) miejsce, również odpadając z rywalizacji. Ostatecznie zdyskwalifikowano jednak Koreańczyka Mo Ilhwana z pierwszego biegu, co przesunęło Suwarę na 4. pozycję i dało mu awans z czasem.

Na półfinale biegu na 100 m zatrzymała się Kamila Ciba (5. miejsce - 11.74), a jej los w biegu na 800 m podzieliła Weronika Wyka (6. miejsce - 2:06.31).

W porannych eliminacjach pewny awans do półfinałów biegu na 400 m przez płotki wywalczyli Patryk Adamczyk i Patryk Dobek. Ten drugi z najlepszym czasem (49.65). W eliminacjach rzutu oszczepem odpadł Rafał Gierek.

Dobry pierwszy dzień ma za sobą dziesięcioboista Rafał Abramowski. Najpierw wygrał bieg na 100 m (10.90), a następnie zajął 6. miejsce w skoku w dal (7.07). Tę samą pozycję zajął w pchnięciu kulą (12.51), by na początku sesji wieczornej dzięki wynikowi 1.94 w skoku wzwyż, znów uplasować się w pierwszej piątce, mając w zasięgu zawodników plasujących się na podium. Trzecie miejsce na 400 m jeszcze zbliżyło naszego reprezentanta do podium. Choć po pierwszym dniu zajmuje 5. pozycję z wynikiem 3943 punktów, do trzeciego miejsca traci zaledwie 17 "oczek".

Dziś rozegrano finały sprintów na 100 m kobiet i mężczyzn. Tytuły najszybszych studentów świata trafiły do Hinduski Dutee Chand (11.32) i do Brazylijczyka Paulo Camilo (10.09). Skok w dal wygrała Ukrainka Maryna Bech-Romanczuk (6.84), a tytuł w rzucie młotem, po latach dominacji Pawła Fajdka, trafił do Turka Ozkana Baltaciego (75.98). Bieg na 10000 m mężczyzn wygrał Mokofane Kekana z RPA.