Kolarstwo torowe - MEJ: dwa złota i srebro Polaków na początek

• Data publikacji: 09.07.2019, 20:35

Bardzo udanie rozpoczęły się dla nas mistrzostwa Europy juniorów i młodzieżowców w kolarstwie torowym. Po pierwszym dniu mamy trzy medale i wszystkie w wykonaniu juniorów: złoto w scratchu juniorek, złoto w sprincie drużynowym juniorek oraz srebro w sprincie drużynowym juniorów.

W scratchu juniorek po złoty medal sięgnęła Nikola Wielowska. Polka na finiszu pokonała Iarę Gillespie z Irlandii i Holenderkę Maike van der Duin. Wielowska była również najlepsza wraz z Nikolą Seremak w sprincie drużynowym. Polki we wszystkich fazach uzyskiwały najlepsze rezultaty. W finale z czasem 34.718 pokonały Brytyjki. Brązowy medal wywalczyły Niemki, które w pojedynku o brąz pokonały Francuzki. Drużyna sprinterów w składzie: Konrad Burawski, Szymon Welens i Mateusz Sztrauch w eliminacjach i pierwszej rundzie wykręciła pierwsze czasy. Dopiero w finale nieznacznie lepiej pojechali Niemcy i Polacy zajęli drugie miejsce. Podium uzupełnili Holendrzy. Wśród juniorów medalu w pierwszym dniu nie udało się zdobyć tylko Dawidowi Wiśniewskiemu w scratchu. Polak zakończył rywalizację na siódmym miejscu. Czterech zawodników nadrobiło okrążenie i to oni miedzy sobą stoczyli walkę o medale. Najlepszy okazał się Rosjanin Denis Denisow. Srebrno wywalczył Austriak Tim Wafler, a brąz Hiszpan Raul Garcia Pierna.

Nieco gorzej wiodło się Polakom w kategorii wiekowej do lat 23. W wyścigu eliminacyjnym młodzieżowców Bartosz Rudyk zajął szóste miejsce. Po złoto sięgnął Belg Jules Hesters. Drugi był Portugalczyk Miguel Angelo Do Rogo Pereira, a trzeci Ukrainiec Władysław Szczerban. W tej samej konkurencji pań Marta Jaskulska była dopiero 15. Zwyciężyła Włoszka Letizia Paternoster przed Marią Martins z Portugalii i Shari Bossuyt z Belgii. W wyścigu indywidualnym na 4 km mężczyzn Daniel Staniszewski zaczął bardzo dobrze, ale osłabł w drugiej części i z czasem 4:23.889 zajął 9. miejsce. Tuż za nim uplasował się Damian Sławek z rezultatem 4:24.222. Pierwszy był Niemiec Felix Gross, który uzyskał czas 4:12.895 i w finale pokonał Rosjanina Iwana Smirnowa. Brązowy medal zdobył drugi z Rosjan Lew Gonow. W rywalizacji kobiet do lat 23 na 3 km nasze reprezentantki zajęły dwa ostatnie miejsca. Oliwia Majewska (3:51.195) zajęła 16. miejsce, a Karolina Lipiejko (3:54.990) była 17. Najlepsza okazała się Niemka Franziska Brausse z czasem 3:29.538. Za nią uplasowały się Włoszka Vittoria Guazzini i Rosjanka Maria Nowołodskaja.