Pływanie - MEJ: Polacy poza podium

• Data publikacji: 06.07.2019, 18:22

Sobotnie wieczorne pływanie w Kazaniu nie było zbyt udane dla polskiej reprezentacji juniorskiej. Awans do fazy finałowej wywalczył tylko Jan Karolczak, zaś walczący o medale Polacy znaleźli się poza podium.

Pierwszym z Polaków, który wskoczył do basenu w popołudniowej sesji, był Jakub Mościcki. Na dystansie 50 m stylem grzbietowym był daleko od awans do finału - zajął 12. lokatę z czasem 26.28 ze stratą 0.18 s do ostatniego kwalifikującego się zawodnika i niemal sekundy do zwycięskiego Thomasa Ceccona.

Nieco lepiej poszło Zuzannie Herasimowicz, lecz Polacy wciąż nie mogli być zadowoleni se swoich starów. Nasza pływaczka 100 m stylem grzbietowym kobiet popłynęła co prawda dużo szybciej niż przed południem, jednak czas 1:02.80 dawał dopiero dziesiąte miejsce i tytuł drugiej rezerwowej.

Sytuacja nie poprawiła się w rywalizacji na 100 m stylem motylkowym. Płynący na tym dystansie Adrian Jaśkiewicz zajął 11. miejsce, tracąc do najlepszego dziś Josifa Miladinowa aż 1.45 s.

Upragnioną zmianę przyniósł w końcu szósty wyścig wieczornej sesji pływackiej. Na 200 m stylem dowolnym w pierwszym półfinale Jan Karolczak był czwarty. W ogólnej klasyfikacji spadł tylko o dwa oczka, awansując z dobrego szóstego miejsca z czasem 1:49.89.

Pierwszym polskim akcentem w bezpośredniej rywalizacji o medale był start Marty Klimek na 200 m stylem dowolnym. Polce niestety zabrakło szczęścia i szybkości. Zawody ukończyła na siódmej lokacie ze stratą aż 4.37 s do  Isabel Marie Gose, która czasem 1:57.51 pobiła dotychczasowy rekord Uniwersjady, należący od 1 lipca 2017 roku do Ajni Keselyn.

Kolejną medalową okazją był start sztafet mieszanych 4x100 m stylem zmiennym. W skład polskiej drużyny weszli Zuzanna Herasimowicz, Daria Zielińska, Filip Orlicz i Mateusz Dubas. Czas 3:56.42 dał im szóstą lokatę, ze stratą 7.29 do zwycięskiej drużyny z Rosji.

1.MILADINOW Josif - BUL - 52.69
2.MINAKOW Andrei - RUS - 53.06