Pływanie - MEJ: cztery szanse dla Polaków

• Data publikacji: 06.07.2019, 11:30

Herasimowicz, Jaśkiewicz i Karolczak w sobotnie przedpołudnie mogli się cieszyć z awansu do kolejnego etapu pływackiej rywalizacji MEJ 2019. Do zwycięskiego tercetu dołączyła również polska sztafeta mieszana, która w popołudniowym finale powalczy o medal.

Jako pierwszy w sobotniej rywalizacji na basenie zaprezentował się Jakub Mościcki. Nasz jedynak na sprinterskim dystansie stylem grzbietowym zajął 20. lokatę z czasem 26.57. Miejsce to nie dawało niestety biletu do półfinału, jedna strata do ostatniego kwalifikującego się zawodnika wynosiła jedynie 0.12 s. Najlepszy na tym dystansie okazał się Włoch Thomas Ceccon z rezultatem 25.55.

Kolejny start był już dla naszej reprezentacji dużo szczęśliwszy. Płynącej na 100 m stylem grzbietowym  Zuzannie Herasimowicz udało się wywalczyć 12. miejsce z czasem 1:03.33. Dzięki temu zobaczymy Polkę w popołudniowym półfinale, w którym w drugiej turze powalczy ze zwyciężczynią porannego wyścigu Leną Grabowski (1:02.14).

Dobrze spisał się Jan Karolczak, któremu na 200 m stylem dowolnym udało się zająć szóstą lokatę. Rozsądne rozłożenie sił i atak w końcówce dystansu dał mu czas 1:50.50, ze stratą 1.39 do Antonio Djakovica. W tym samym wyścigu zobaczyliśmy jeszcze jednego z naszych reprezentantów - Szymona Jaworskiego - który z czasem 1:52.82 uplasował się na 23. miejscu i niestety nie zobaczymy go w wieczornej sesji. Ze startu zrezygnował Kacper Piotrowski.

Dość niespodziewanie słabszy start na 200 m stylem zmiennym zaliczyła Aleksandra Knop. Choć nie jest to koronny dystans 15-latki, to czas 2:20.35 był o ponad 5 s gorszy od najlepszego rezultatu eliminacji, należącego do Anastazji Gorbenko. Ostatecznie podwójna złota medalistka zeszłorocznych Mistrzostw Polski zajęła 20. lokatę, zostając drugą rezerwową.

Dobrą passę biało-czerwonych podtrzymał Adrian Jaśkiewicz, którego mogliśmy oglądać w szóstym wyścigu sobotniego poranka. Polak na 100 m stylem motylkowym popłynął w ostatniej, teoretycznie najsilniejszej turze, zajmując piąte miejsce. Wynik 54.66 był łącznie czternastym najlepszym rezultatem eliminacji, co oczywiście daje bilet do półfinałów.

Awansu do kolejnego etapu zmagań nie udało się niestety wywalczyć Dawidowi Wiekierze, startującemu na 100 m stylem klasycznym. Polak rozpisany był na piątą, najsilniejszą serię eliminacyjną, w której do mety dopłynął przedostatni. Czas 1:04.33 w ogólnym rozrachunku dawał tylko 23. lokatę.

Rzutem na taśmę do popołudniowej sesji finałowej dostała się sztafeta mieszana 4x100 m stylem zmiennym w składzie Herasimowicz/Dubas/Zielińska/Piotrowski. Polacy osiem długości basenu pokonali w 3:58.75, jednak do samego końca nie mogli być pewni wygranej. Świetnie spisał się startujący jako czwarty Kacper Piotrowski, który swoją część dystansu pokonał w 50.03, zapewniając 0.19 s przewagi nad Węgrami, którzy zostali pierwszymi rezerwowymi.