Żeglarstwo - Kieler Woche: Przybytek z Kołodzińskim na podium w Niemczech

• Data publikacji: 01.07.2019, 11:50

Załoga Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zajęła drugie miejsce w klasie 49er na regatach Kieler Woche. Pozostali Polacy zaprezentowali się całkiem dobrze. W sumie zanotowaliśmy cztery miejsca w czołowej dziesiątce.

Przybytek i Kołodziński przez całe regaty żeglowali dość równo. Wygrali dwa wyścigi, a jeden ukończyli na trzeciej pozycji. Tylko dwa z jedenastu wyścigów ukończyli poza pierwszą dziesiątką. Przed wyścigiem medalowym byli liderami, ale mieli tylko punkt przewagi nad Loganem Dunningiem Beckiem i Oscarem Dunnem z Nowej Zelandii. Polacy podwójnie punktowany wyścig ukończyli na piątym miejscu, a Nowozelandczycy byli drudzy i wyprzedzili Polaków o pięć punktów w klasyfikacji generalnej. Punkt do naszej załogi stracili Brytyjczycy James Peters i Fynn Sterritt. Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki mieli słabszy początek regat i mimo dobrych występów w drugiej części zawodów nie zdołali odrobić strat i zakończyli regaty na 13. miejscu. Mikołaj Staniul i Jakub Sztroch uplasowali się na 31. pozycji.

Bardzo dobrze spisywała się też Magdalena Kwaśna w klasie Laser Radial. Polka cały czas zajmowała miejsca w czołówce i do końca walczyła o podium, ale ostatecznie została sklasyfikowana na czwartej pozycji. Zwyciężczynią zawodów została Szwedka Josefin Olsson. Druga była Japonka Manami Doi, a trzecia była Finka Tuula Tenkanen Wiktoria Gołębiowska zakończyła zmagania na 27. pozycji, a Katarzyna Harc na 33.

Udany start ma za sobą również Dawid Kania, który w Laserze zajął bardzo dobre piąte miejsce ze strata tylko jednego punktu do czwartego. Dawida zabraknie jednak na mistrzostwach świata, które rozpoczną się w tym tygodniu w Japonii. Polskę reprezentować tam będą: Filip Ciszkiewicz, Jakub Rodziewicz i Tadeusz Kubiak. Nasi zawodnicy będą walczyć o olimpijską kwalifikację. Regaty w Niemczech wygrał Brytyjczyk Jack Cookson. Kacper Stanisławski zajął 15. miejsce, Wojciech Klimaszewski 21., Piotr Ostrowski 42., a Kacper Błaszczyk 46.

Na dziesiątym miejscu w Finnie rywalizację zakończył Krzysztof Stromski. Gdyby nie nieco słabsza końcówka regat, to miejsce Polaka mogłoby być wyższe. Najlepszy w Kilonii był Niemiec Phillip Kasueske. Oskar Adamiak uplasował się na 16. pozycji, a Borys Michniewicz był 22.

Na pechowej 11. pozycji regaty zakończyła załoga Aleksandra Melzacka/Kinga Łoboda w klasie 49erFX. Polki żeglowały trochę nierówno. Potrafiły wygrać wyścig, ale też uplasować się w trzeciej dziesiątce. W regatach triumfowały Niemki Victoria Jurczok i Anika Lorenz. Druga nasza załoga, czyli siostry Madeleine i Nadia Zielińskie zajęły 32. lokatę.

W klasie Nacra 17 Jakub Surowiec i Katarzyna Góralska uplasowali się na 12. pozycji. Na pierwszym miejscu regaty zakończyli Austriacy Thomas Zając i Barbara Matz.