ME U-21: rewanż za 2017, Hiszpanie mistrzami Europy

• Data publikacji: 30.06.2019, 22:37

Hiszpania zrewanżowała się za 2017 rok i pokonała Niemcy w finale 2:1. Autorami trafień byli Dani Olmo i Fabian Ruiz, dla Niemców trafił Nadiem Amiri.

Hiszpanie od pierwszej minuty grali tak, jak z Francją i Polską - wysoki pressing pomocników i napastników. Gdy tracono piłkę, od razu rozpoczynała się walka o odzyskanie futbolówki. Efekty przyszły bardzo szybko, bo już w 7. minucie Fabian Ruiz wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie. Pomocnik otrzymał piłkę kilkadziesiąt metrów od bramki, podholował ją na okolicę 20. metra i mocnym strzałem koło lewego słupka trafił do siatki. Po zdobyciu gola La Furia Roja kontynuowała swoje założenia na ten mecz. Niemcy przez kilkanaście pierwszych minut mieli duże problemy ze skonstruowaniem jakiejkolwiek akcji. Od 25. minuty jednak nasi zachodni sąsiedzi coraz odważniej przejmowali inicjatywę, ale Hiszpanie zbyt dobrze bronili się w polu karnym. W 33. minucie doszło do dużej kontrowersji, kiedy Jesus Vallejo brutalnie sfaulował przeciwnika. Hiszpan z wyprostowaną nogą uniesioną w górze wpadł z goleń Waldschmidta, czym mógł spowodać bardzo poważną kontuzję Niemca. Doszło nawet do analizy VAR, ale sędzia nie zdecydował się zmienić kartki z żółtej na czerwoną. Do końca pierwszej połowy wynik nie uległ zmianie.

Po przerwie tempo gry lekko spadło. Hiszpanie przestali grać tak wysoko jak dotychczas, skupiając się na kontratakach. Z boiska zszedł nawet napastnik - Mikel Oyarzabal - a zastąpił go Carlos Soler. W 69. minucie La Furia Roja dopięła swego, zdobywając drugiego gola. Autorem trafienia był Dani Olmo, który dobił strzał Fabiana Ruiza z dystansu. Swoje trzy grosze dorzucił także Alexander Nubel, który "wypluł" piłkę, zamiast ją chociażby zbić na bok. Hiszpanie mieli jednak ochotę na więcej. W 76. minucie rozklepali rywali, piłkę w polu karnym otrzymał Fabian Ruiz, ale nie zdecydował się czy będzie strzelał, czy podawał koledze do pustej bramki, przez co futbolówka przeleciała tylko obok lewego słupka. Niemcy starali się grać do końca i w 88. minucie Nadiem Amiri wpakował piłkę do bramki po pięknym strzale z 25. metrów. Gola by jednak nie było, gdyby nie rykoszet od pleców Vallejo, przez co bramkarz został kompletnie zmylony. Niemcy chcieli za wszelką cenę wbić wyrównującego gola, ale zabrakło im już czasu. Wynik do końca spotkania nie uległ już zmianie, tym samym Hiszpania została piąty raz mistrzem Europy U21. Wyrównali tym samym rekord Włochów.

Hiszpania - Niemcy 2:1 (1:0)

Bramki: 7' Fabian Ruiz, 69' Dani Olmo - 88' Nadiem Amiri

Hiszpania: Sivera - Junior, Vallejo, Nunez, Aguirregabiria - Ruiz (78' Merino), Roca, Fornals (72' Mayoral), Ceballos, Olmo - Oyarzabal (55' Soler)

Niemcy: Nubel - Klostermann, Tah, Baumgartl, Henrichs - Serdar (61' Neuhaus), Eggestein (78' Nmecha), Dahoud - Oztunali (72' Richter), Waldschmidt, Amiri

Kartki: 33' Vallejo, 71' Nunez, 83' Sivera