MŚ kobiet: Szwedki lepsze od Niemek

• Data publikacji: 29.06.2019, 22:28

Drużyna Szwecji dołączyła do grona półfinalistek piłkarskich mistrzostw świata kobiet. Dziś Skandynawki pokonały Niemki 2:1 i zapewniły sobie przy okazji wyjazd na igrzyska olimpijskie w Tokio.

W ostatnim ćwierćfinale francuskiego kobiecego mundialu zmierzyły się dwie drużyny, które w historii zdobywały liczne medale imprez mistrzowskich i igrzysk olimpijskich. Na światowym czempionacie Niemki pięć razy stały na podium, Szwedki trzy, jednak wyżej notowana była drużyna naszych zachodnich sąsiadów, która w Rio wywalczyła olimpijskie złoto, wygrywając w finale ze.. Szwecją. Już dziś można powiedzieć, że w Tokio tytułu Niemki nie obronią, bo tam po prostu nie pojadą.

Dzisiejsze spotkanie zdecydowanie lepiej zaczęły Szwedki, które stworzyły sobie kilka podbramkowych sytuacji. Jednak dość niespodziewanie w 15 minucie nadziały się na szybką kontrę, którą wykończyła Magull. Po 7 minutach było jednak już 1:1. Kapitalne prostopadłe podanie przez całe boisko przejęła Jakobsson, popędziła na niemiecką bramkę i płaskim strzałem w długi róg pokonała Schult. Po tej wymianie ciosów gra się wyrównała, ale do przerwy żadnej z drużyn nie udało się zmienić cyferek na tablicy wyników.

Już trzy minuty po rozpoczęciu drugiej połowy Szwedki prowadziły 2:1. W podbramkowym zamieszaniu najlepiej odnalazła się Blackstenius, która z bliska umieściła piłkę w siatce. Niemki rzuciły się do odrabiania strat, ale Szwedki grały bardzo czujnie i przy każdej okazji kontrowały. Zrobiło się nam przednie widowisko, grane na wysokim tempie, okraszone licznymi strzałami w kierunku obu bramek. Jednak żaden z nich nie był na tyle skuteczny, by piłka znalazła się w siatce. W ten sposób Szwedki zrewanżowały się za olimpijski finał w Rio.

W półfinale Szwedki zagrają z Holenderkami (środa, 21:00). W drugim półfinale (wtorek, 21:00) zmierzą się Amerykanki z Angielkami. Trzy europejskie nacje wywalczyły kwalifikację olimpijską, przy czym Angielki dokonały tego dla Wielkiej Brytanii.

Niemcy - Szwecja 1:2 (1:1)

bramki: Magull (16) - Jakobsson (22), Blackstenius (48)

Niemcy: Schult, Simon (43 Maier), Hegering, Schueller (69 Oberdorf), Huth, Popp, Daebritz, Gwinn, Dallmann (46 Marozsan), Magull, Doorsoun

Szwecja: Lindahl, Sembrant, Glas, Fischer (66 Ilestedt), Eriksson, Asllani, Jakobsson, Blackstenius, Seger, Rolfo (90+5 Hurtig), Rubensson (86 Bjorn)

żółte kartki: Rolfo

sędziowała: Frappart (Francja)