Mińsk 2019 - Kolarstwo torowe: Rudyk i Krawczyk tuż za podium

• Data publikacji: 29.06.2019, 21:12

Krzysztof Maksel w wyścigu na kilometr ze startu zatrzymanego zdobył brązowy medal. Jednak na torze w Mińsku rywalizowali także inni polscy kolarze. Szymon Krawczyk (wyścig indywidualny na 4 kilometry) i Mateusz Rudyk (sprint indywidualny) zajęli 4. miejsce.

Szymon Krawczyk reprezentował nasz kraj w wyścigu indywidualnym na dochodzenie na 4 kilometry. W kwalifikacjach polski kolarz uzyskał wynik 4:17,894 i ustanowił rekord Polski. Polak zajął 3. miejsce i awansował do wyścigu o brązowy medal. W nim zmierzył się z Claudio Imhofem. Szwajcar w kwalifikacjach był o pół sekundy wolniejszy od Krawczyka. W wyścigu o brązowy medal Imhof nie dał szans Polakowi. Szwajcar uzyskał wynik 4:15,768 i wygrał z Szymonem Krawczykiem o 3,5 sekundy. W finale Iwan Smirnow z dużą przewagą pokonał Davide Plebaniego.

Najważniejsze wyścigi w sprincie mężczyzn odbyły się drugiego dnia rywalizacji. Do ćwierćfinału awansował jeden z dwójki Polaków, Mateusz Rudyk. Rafał Sarnecki odpadł w 1/16 finału. W 1/4 finału Rudyk po zaciętej walce wygrał 2:1 z Francuzem Quentinem Caleyronem. W półfinale, podobnie jak na mistrzostwach świata, polski sprinter zmierzył się z Harriem Lavreysenem. Holender triumfował 2:0 i awansował do finału. Mateusz Rudyk pojechał w biegu o trzecie miejsce z Denisem Dmitriewem.

W pierwszym biegu o trzecie miejsce Polak był szybszy od Rosjanina, ale został relegowany. Drugi wyścig był powtarzany, gdyż Rosjanin stracił równowagę podczas stójki. Ostatecznie lepszy okazał się Dmitriew, który zdobył brązowy medal. Mateusz Rudyk został sklasyfikowany na 4. miejscu. W finale Jeffrey Hoogland wygrał 2:1 z Harriem Lavreysenem. W decydującym biegu Hoogland wczesnym atakiem zaskoczył mistrza świata.

Szymon Krawczyk wystartował dzisiaj także w madisonie razem z Wojciechem Pszczolarskim. Polacy zdobyli 10 punktów i zajęli 9. miejsce. Podczas wyścigu Pszczolarski zaliczył upadek. Wygrali Szwajcarzy (Robin Froidevaux i Tristan Marguet), którzy nadrobili okrążenie. Drugie miejsce zajęli Holendrzy (Jan Willem van Schip i Yoeri Havik), a brązowy medal zdobyli Austriacy (Andreas Muller i Andreas Graf), którzy także zdublowali peleton.

W omnium wystartowała Katarzyna Pawłowska. W scratchu Polka zajęła 11. miejsce, w wyścigu tempowym była 12., a w eliminacyjnym 16. Pierwsze trzy konkurencje wygrała Kirsten Wild. Holenderka była zdecydowaną liderką wieloboju. Pawłowska przed wyścigiem punktowym była 14. Polka jednak nie wystartowała do finałowej konkurencji. Po złoty medal pewnie sięgnęła Kirsten Wild. Druga była Jewgienia Augustinas, a trzecia Elisa Balsamo.

Polskie sprinterki odpadły już podczas pierwszego dnia zawodów. W kwalifikacjach Nikola Sibiak była 16., a Aleksandra Tołomanow 19. Druga z nich odpadła po porażce w 1/32 finału z Laurine van Riessen i drugim miejscu w repasażu. Dłużej w rywalizacji pozostała Sibiak. W 1/32 finału przegrała z Katy Marchant, ale w repasażu niespodziewanie przegrała z Ljubow Basową. W biegu 1/16 finału uległa Darii Szmelewej, a w repasażu Nicky Degrendele.