Gimnastyka sportowa – MŚJ: przyznano pierwsze medale

• Data publikacji: 29.06.2019, 11:57

Na Węgrzech, gdzie odbywają się pierwsze Mistrzostwa Świata Juniorów przyznano medale w konkurencji drużynowej oraz w wieloboju wśród chłopców oraz dziewcząt. Japońscy gimnastycy zdominowali podium i tym samym zdobyli złoty medal w wieloboju, a także w konkurencji drużynowej. Z kolei wśród dziewcząt w obu konkurencjach najlepsze okazały się być gimnastyczki z Rosji, które wywalczyły dwa złote medale.

Trzech japońskich gimnastyków okazało się być najlepszych w rywalizacji na sześciu przyrządach. Shinnosuke Oka uzbierał najwięcej punktów, bowiem łącznie uzyskał wynik 80.674 pkt. Zaraz za nim uplasował się jego rodak Ryosuke Doi, któremu udało się zdobyć 80.447 pkt. Trzecim najlepszym zawodnikiem okazał się być ten, który wywalczył pięć złotych medali podczas Igrzysk Olimpijskich w Buenos Aires w 2018roku. Mowa oczywiście o Japończyku Takeru Kitazono, który uzyskał 80.264 pkt. Mimo, iż Kitazono zakończył rywalizację na sześciu przyrządach na trzecim miejscu, to tylko dwóch zawodników z każdego kraju zostało zaliczonych do rankingu w wieloboju. Zatem brązowy medal przypadł Illii Kovtunovi z Ukrainy. Takeru Kitazono był rozczarowany, ale zadowolony ze swoich rodaków.

„Czuję, że mogłem zaprezentować się lepiej”- powiedział. „Wszyscy widzą mnie jako osobę, która pociągnie za sobą innych zawodników, ale zakończyłem rywalizację na trzecim miejscu w naszym zespole. Jestem jednak szczęśliwy z powodu moich kolegów z drużyny i nie narzekam” – dodał.

Japońscy gimnastycy tym samym zwyciężyli w wieloboju oraz okazali się być najlepszą drużyną. Łącznie uzbierali 162.754 pkt. Zaraz za Japonią drugą najlepszą drużyną okazała się być Ukraina, która w łącznej ocenie zgromadziła 159.828 pkt, z kolei na trzecim stopniu podium stanęli Włosi z wynikiem 159.179 pkt. W rywalizacji na sześciu przyrządach udział brał także reprezentant Polski. Kacper Garnczarek uplasował się na odległej 88. pozycji z wynikiem 68.898 pkt.

Z kolei w rywalizacji wśród dziewcząt najlepsze okazały być się zawodniczki z Rosji, które wywalczyły złoto dla swojego kraju. Viktoriia Listunova, Elena Gerasimova oraz Vladislava Urazova zdobyły w łącznej ocenie 111.654 pkt. Srebro w konkurencji drużynowej powędrowało w ręce reprezentantek Chin, które uzbierały 109.497 pkt. Z kolei podium zamknęły Amerykanki z wynikiem 109.380 pkt. W wieloboju zarówno złoto jak i srebro również powędrowało w ręce młodziutkich Rosjanek, z kolei brąz wywalczyła reprezentująca Chiny Yushan Ou. Na 58. miejscu uplasowała się reprezentantka Polski Dagmara Pyzio, która uzyskała wynik 47.431 pkt.

Finał indywidualny na przyrządach wśród chłopców odbędzie się dzisiaj (29.06), z kolei dziewczęta zawalczą o medale pierwszych Mistrzostw Świata Juniorów już jutro (30.06).