Pięciobój nowoczesny: Asadauskaite z PŚ i przepustką do Tokio

• Data publikacji: 28.06.2019, 22:05

Laura Asadauskaite wygrała finałowe zawody Pucharu Świata w pięcioboju nowoczesny. Triumf ten dał też Litwince kwalifikację olimpijską. Polki uplasowały się w trzeciej dziesiątce.

Finałowe zawody Pucharu Świata rozgrywane są w Tokio i mają potrójną rangę. Prócz finału cyklu pucharowego, są oficjalną próbą olimpijską i turniejem kwalifikacyjnym na igrzyska. Mistrzyni olimpijska z Londynu, Litwinka Laura Asadauskaite dołączyła do pewnej startu w igrzyskach mistrzyni Afryki, Egipcjanki Haydy Morsy.

Zgodnie z olimpijskim formatem runda rankingowa szermierki rozegrana została w czwartek. Już w niej najlepsza okazała się Asadauskaite, notując imponujący bilans 27 wygranych i 8 porażek. Drugi wynik zanotowała Francuzka Elodie Cloudel, a trzeci Rosjanka Anna Buriak. W rundzie bonusowej rewelacyjnie powalczyła Annika Schleu. Niemka wygrała siedem walk i przesunęła się w pobliże pierwszej trójki.

Na pływalni najszybsza była Gulnaz Gubaydullina. Rosjanka z czasem 02:09.28 wyprzedziła o niespełna sekundę Clouvel i Węgierkę Saroltę Kovacs. Gubaydullina okazałą się najlepsza także w skokach przesz przeszkody. Komplet punktów zapewniły sobie też między innymi Gintare Neneckauskaite, Schleu i przedstawicielka gospodarzy, Natsumi Tomanaga.

Wszystko jednak rozstrzygnęło się w kombinacji. Z zaciętej rywalizacji na trasie biegowej i strzelnicy zwycięsko wyszła Asadauskaite, która o 11 sekund wyprzedziła Clouvel i kolejne 17 sekund Schleu.

Dwie Polki nie nawiązały walki o czołowe miejsca. Oktawia Nowacka z 15 wygranymi zajęła 22. miejsce w szermierce, na pływalni uzyskała 13. czas , na parkourze straciłą 16 punktów. Do mety dotarła na 24. miejscu. Anna Maliszewska  w szermierce pokonała 14 rywalek, na pływalni miała dopiero 30. czas, słabo też poradziła sobie z koniem. Dzięki dobremu biegowi przesunęła się  na 28. miejsce.