Mińsk 2019 - Kolarstwo torowe: Kaczkowska i Łoś blisko medalu

• Data publikacji: 28.06.2019, 20:45

Brązowy medal zdobyła drużyna kobiet, ale to nie wszystko, co działo się na welodromie w Mińsku. Justyna Kaczkowska była czwarta w scratchu, a Urszula Łoś piąta w keirinie.

W keirinie wystartowały Urszula Łoś i Marlena Karwacka, które wczoraj dobrze zaprezentowały się w sprincie drużynowym. Polki nie awansowały bezpośrednio z pierwszej rundy. Łoś była trzecia, a Karwacka szósta w swoim biegu. Z repasażów do półfinału kwalifikowały się jedynie zwyciężczynie biegów. Reprezentantki Polski jechały w tym samym wyścigu. Łoś wygrała i wywalczyła awans, a Karwacka przyjechała na drugim miejscu. W półfinale Urszula Łoś finiszowała na 3. miejscu, tuż przed Nicky Degrendele. Polka zapewniła sobie awans do finału. Urszula Łoś nie liczyła się w walce o medale. Polka zakończyła rywalizację na 5. miejscu. Triumfowała Simone Krupeckaite.

Justyna Kaczkowska była blisko wywalczenia medalu w scratchu na dystansie 40 okrążeń. Dopiero na 10 rund przed końcem jako pierwsza zaatakowała Daria Klimowa. Rosjanka nie dojechała do mety przed resztą stawki. Kaczkowska zdecydowała się na długi finisz i nawet w końcówce prowadziła, ale jednak została wyprzedzona przez Kirsten Wild, Martinę Fidanzę i Hannę Tserakh. Polka zajęła 4. miejsce z niewielką stratą do podium.

W wyścigu drużynowym panowie nie poradzili sobie tak dobrze, jak panie. Daniel Staniszewski, Szymon Krawczyk, Filip Prokopyszyn i Damian Sławek w pierwszej rundzie uzyskali czas 4:00,009 i wygrały zdecydowanie z Ukraińcami. Jednak nie wystarczyło to do awansu do biegów medalowych. Po medale sięgnęli Rosjanie, Włosi i Szwajcarzy.

Rozpoczęła się również rywalizacja sprinterów. W kwalifikacjach Mateusz Rudyk uzyskał czas 9,700 i zajął 3. miejsce za Holendrami - Jeffreyem Hooglandem i Harriem Lavreysenem. Rafał Sarnecki był 16. (10,128). W 1/32 finału Rudyk wygrał z Azerem Siergiejem Omelczenką, a Sarnecki awansował po relegacji Czecha Pawła Kelemena. W kolejnej fazie zawodów Rudyk nie miał problemów z pokonaniem Hiszpana Juana Peralty, a Sarnecki przegrał z Brytyjczykiem Jasonem Kennym. Drugi z Polaków awansował jednak do 1/8 finału po zwycięstwie w repasażu nad Węgrem Sandorem Szalontayem. W kolejnej fazie przegrał z Rosjaninem Denisem Dmitrewem i ponownie musiał jechać w repasażu. Rudyk zaś pokonał innego Rosjanina Pawła Jakuszewskiego i pewnie awansował do ćwierćfinału. Awansu nie wywalczył Sarnecki, który był trzeci w biegu repasażowym.

Dzień zakończył wyścig punktowy mężczyzn. Wygrał Christos Volikakis, który wczoraj triumfował w scratchu. Grek do końca walczył o złoto z Janem Willemem van Schipem. Brąz zdobył Dmitrij Mukomediarow, który jako jedyny w całej stawce nadrobił okrążenie. Damian Sławek zajął 15. miejsce z dorobkiem -18 punktów, po tym jak stracił rundę.