Mińsk 2019 - Kolarstwo torowe: sprinterki tuż za podium

• Data publikacji: 27.06.2019, 20:00

Do srebrnego medalu Filipa Prokopyszyna w scratchu bliskie dołożenia brązowego krążka były nasze sprinterki, ale mimo pobicia rekordu Polski uplasowały się na czwartym miejscu. Poniżej oczekiwań spisała się nasza męska drużyna sprinterów.

W eliminacjach sprintu drużynowego kobiet Polki w składzie: Marlena Karwacka i Urszula Łoś uzyskał drugi wynik - 33.645. Lepsze od naszych zawodniczek okazały się tylko Rosjanki: Anastazja Wojnowa i Ekaterina Rogowaja. W pierwszej rundzie przyszło nam walczyć z Hiszpankami, które dość łatwo pokonaliśmy. Ważniejszy był czas, a ten wyniósł 33.409 (nowy rekord Polski) i dał nam trzecie miejsce, a to oznaczało awans do wyścigu o trzecie miejsce. W nim naszymi rywalkami były Holenderki. Polki ponownie pobiły rekord Polski 33.393, ale nie wystarczyło to do pokonania Holenderek i skończyły te zawody na czwartym miejscu. Do finału awansowały Rosjanki, które dokonały zmiany w składzie (Rogojewą zastąpiła Daria Szmelewa) oraz Litwinki: Simona Krupeckaite i Migle Marozaite. Rosjanki potwierdziły swoją dominację i triumfowały w Mińsku.

Poniżej oczekiwań spisali się nasi sprinterzy: Maciej Bielecki, Mateusz Rudyk i Krzysztof Maksel. Najpierw w eliminacjach, które wygrali Holendrzy (43.111), zajęliśmy dopiero siódme miejsce z czasem 44.092. W pierwszej rundzie jechaliśmy razem z Brytyjczykami (Jackiem Carlinem, Ryanem Owensem i Jasonem Kennym) i niestety okazaliśmy się gorsi, a czas 43.794 pozwolił na zajęcie siódmego miejsca w zawodach. W finale zmierzyli się Holendrzy (Harrie Lavreysen, Jeffrey Hoogland, Nils van T Hoenderdall i Roy van den Berg) z Francuzami. Pomarańczowi pokazali swoją silę i pewnie pokonali Trójkolorowych. Brązowy medal wywalczyli Brytyjczycy, którzy pokonali Czechów.

Nikol Płosaj reprezentowała nas w wyścigu punktowym. Polka rozpoczęła zbieranie punktów od drugiego finiszu, na którym zdobyła trzy oczka, ulegając jedynie Irlandce Lidii Boylan. Przewagę dzięki nadrobionemu okrążeniu wypracowały sobie: Austriaczka Verena Eberhardt i Czeszka Jarmila Machacova. Nikol Płosaj na piątym finiszu dołożyła do swojego dorobku jeden punkt, a na czwartym od końca znów zdobyła trzy oczka. Trzecią zawodniczką, która nadrobiła okrążenie była Ukrainka Ganna Sołowiej. Na przedostatnim finiszu znów jeden punkt wywalczyła Płosaj, ale miała dużą stratę do podium. Polka z dorobkiem ośmiu punktów uplasowała się na 8. pozycji. Medale trafiły do zawodniczek, które nadrobiły okrążenie. Złoto zdobyła Ukrainka Sołowiej, druga była Austriaczka Eberhardt, a trzecia Czeszka Machacova.