Mińsk 2019 - Tenis stołowy: złoty medal Timo Bolla

• Dodał: Łukasz Nocuń
  • Data publikacji: 26.06.2019, 20:45

Triumfem Niemca Timo Bolla zakończyła się rywalizacja singlistów podczas IE w Mińsku. Pogromca Jakuba Dyjasa w finale pokonał Jonathana Grotha 4:2. Wśród singlistek najlepsza okazała się Portugalka Yu Fu.

W obecnym sezonie Timo Boll przeżywa wiele wzlotów i upadków. Kilka niespodziewanych porażek w Main Tourze, a także konieczność wycofania się we wczesnej fazie mistrzostw świata powodowały, że Niemiec był żądny udowodnienia swojej sportowej klasy. Idealną okazją na pokazanie swojej mocy były zawody w Mińsku. Były lider światowych list dotarł do finału bez większych problemów, po drodze pokonując m.in. Jakuba Dyjasa. W finale jego rywalem był Duńczyk Jonathan Groth. Mecz rozpoczął się dosyć niespodziewanie od wygranej partii Grotha. Boll po chwili wyrównał, ale Duńczyk odpowiedział wygraną 14:12 w secie trzecim. Sensacja wisiała w powietrzu, ale rutynowany Niemiec zdołał po ciężkiej partii wyrównać stan meczu na 2:2, a po kilkunastu minutach dołożył kolejne dwa sety i mógł się cieszyć ze złotego medalu.

Brązowy medal wywalczył Chorwat Tomislav Pucar, który ograł reprezentant Ukrainy Lei Kou 4:1. Wszyscy medaliści wywalczyli przepustki do igrzysk olimpijskich w Tokio.

Finał

Timo Boll (Niemcy) - Jonathan Groth (Dania) 4:2 (6:11, 12:10, 12:14, 11:9, 11:6, 11:4)

Wśród pań najlepsza okazała się Portugalka Yu Fu, która w finale ograła Niemkę Han Ying 4:2. Największą sensacją rywalizacji singlistek był jednak medal dla niespełna 56-letniej Ni Xia Lian. Reprezentantka Luksemburgu (w latach 80. czołowa zawodniczka w Chinach) we wcześniejszych rundach odprawiła kilka wyżej notowanych rywalek, na czele z Rumunką Bernadette Szocs. Xia Lian została zatrzymana dopiero w półfinale przez późniejszą mistrzynię IE i pozostała jej walka o brąz, a także udział w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Ostatecznie z meczu przeciwko Xiaoxin Yang wyszła zwycięsko.