Mińsk 2019 - Kajakarstwo: złoto Tomasza Kaczora!

• Data publikacji: 26.06.2019, 09:40

Tomasz Kaczor zdobył pierwszy dla Polski medal w kajakarstwie na Igrzyskach Europejskich. Polski kanadyjkarz triumfował na 1000 metrów.

Kaczor awansował do finału bezpośrednio po wygraniu wyścigu eliminacyjnego. W finale polski kanadyjkarz świetnie wystartował i objął prowadzenie. Polak obronił się przed atakami mistrza olimpijskiego Sebastiana Brendela i Kiriła Szamszurina. Kaczor wyprzedził Rosjanina jedynie o 75 tysięcznych części sekundy. Brąz wywalczył Brendel.

Justyna Iskrzycka i Katarzyna Kołodziejczyk były piąte w K2 na 500 metrów. Triumfowały reprezentantki gospodarzy - Wolha Kudzenka i Maryna Litwinczuk. Również na 5. miejscu w finale C2 na 1000 metrów uplasowali się Mateusz Kamiński i Michał Kudła. Wygrali Rumuni Catalin Chirila i Wiktor Mihalachi. Rafał Rosolski zajął 9. miejsce w finale kajakarzy na 1000 metrów. Wygrał Balint Kopasz z niewielką przewagą nad Fernando Pimentą.

Bez udziału Polaków rozegrano finał K2 na 1000 metrów mężczyzn. Po złoty medal sięgnęli Niemcy Max Hoff i Jakob Schopf.

Po południu odbyła się sesja eliminacyjno-półfinałowa. Swoje biegi eliminacyjne wygrały Marta Walczykiewicz (K1 200 metrów) i Dorota Borowska (C1 200 metrów). Tym samym od razu awansowały do finału. Tak samo stało się w przypadku dwójki kajakowej Karolina Naja/Helena Wiśniewska. Polki w eliminacjach na 200 metrów były drugie za Białorusinkami, ale zapewniły sobie awans do finału. Michał Łubniewski poprzez 2. miejsce w półfinale i wszedł do finału A w C1 na 200 metrów. Paweł Kaczmarek (K1 200 metrów) w wyścigu eliminacyjnym zajął 3. miejsce i wszedł do półfinału. W nim przypłynął na 6. pozycji i jako jedyny nie awansował do finału A.