Szermierka - ME: Polki ze złotem w szpadzie!

• Dodał: Mateusz Górecki
  • Data publikacji: 22.06.2019, 19:37

Polskie szpadzistki zdobyły w Duesseldorfie złoty medal szermierczych mistrzostw Europy. Po emocjonującym finale wygrały z reprezentacją Rosji 26:25 i po raz drugi w historii sięgnęły po tytuł.

Biało-czerwone były w turnieju najwyżej rozstawionym zespołem. Wynikało to z pozycji wiceliderek światowego rankingu, którą zyskały dzięki dwóm zwycięstwom w zawodach Pucharu Świata. W pierwszej rundzie miały wolny los, a w drugiej trafiły na Belgijki, które pokonały gładko, 45:22. W ćwierćfinale na Ewę Trzebińską, Magdalenę Piekarską, Renatę Knapik-Miazgę i Aleksandrę Zamachowską czekały Węgierki, ale i one nie sprawiły im większego kłopotu i zeszły z planszy pokonane 29:40.

Prawdziwe trudności dla Polek pojawiły się dopiero w półfinale. Na brązowe medalistki mistrzostw świata z 2017 roku czekały bowiem Francuzki, które w turnieju indywidualnym zajęły dwa najwyższe miejsca na podium, a w drodze do finału wyeliminowały dwie biało-czerwone. Świetnie spisały się jednak Piekarska i Zamachowska dały Polkom prowadzenie, które do końca walki zostało jeszcze powiększone przez Trzebińską (45:37).

Scenariusza finału nie wymyśliłby prawdopodobnie sam Alfred Hitchcock. Rosjanki długo kontrolowały walkę. Wynikało to z faktu, że obie drużyny zostały ukarane za pasywność, ale przy prowadzeniu Rosjanek to właśnie one były w uprzywilejowanej pozycji. Przed ostatnią rundą Sborna prowadziła już trzema trafieniami, ale popis fechtunku dała Trzebińska, która w ostatnich sekundach doprowadziła do remisu. W dodatkowej minucie zadała decydujące trafienie, kończąc pojedynek.

Biało-czerwone po raz drugi w historii zostały mistrzyniami Europy w szpadzie. W 2009 roku tytuł zdobyły Małgorzata Stroka, Danuta Dmowska-Andrzejuk. Piekarska i Trzebińska, startująca jeszcze pod panieńskim nazwiskiem Nelip.