Niezłe eliminacje polskich kajakarzy górskich w Mistrzostwach Europy

• Data publikacji: 01.06.2018, 19:00

Dzisiaj w czeskiej Pradze rozpoczęły się Mistrzostwa Europy w kajakarstwie górskim. Pierwszego dnia imprezy rozegrane zostały eliminacje. Polacy zaprezentowali się dobrze, nie uzyskując awansu tylko w kanadyjkach jedynkach kobiet.

Pierwszą rozgrywaną dziś konkurencją były męskie dwójki. Na starcie zaprezentowało się piętnaście duetów wśród których mieliśmy dwie polskie pary: Filipa i Andrzeja Brzezińskich oraz Marcina Pochwałę i Piotra Szczepańskiego. Pochwała i Szczepański pierwszy przejazd mieli bezbłędny, ale wolny. Polacy uzyskali czas 110.81 i stracili do zwycięzców pierwszego przejazdu Czechów Kaspara i Sindlera ponad 3 sekundy zajmując siódme miejsce i kwalifikując się do drugiego przejazdu. Lepiej zaprezentowali się bracia Brzezińscy, którzy również zaliczyli bezbłędny i znacznie szybszy przejazd. Polacy uzyskali czas 108.24 i w pierwszym przejeździe zajęli trzecie miejsce i również awansowali do drugiego przejazdu.

Następnie na torze zaprezentowały się kanadyjki jedynki kobiet. Wśród startujących zawodniczek w stawce mieliśmy Aleksandrę Stach. Polka popełniła kilka błędów na trasie i zostały jej doliczone 4 sekundy. Ostatecznie nasza reprezentantka uplasowała się na 19. miejscu na 36 startujących zawodniczek. Stach otrzymała szansę awansu w drugim przejeździe eliminacyjnym z którego kwalifikowało się pięć kanadyjkarek. Niestety Polka zajęła dopiero trzynaste miejsce z doliczonymi sześcioma punktami i nie awansowała do półfinału.

Znakomicie zaprezentowali się natomiast polscy kajakarze. Mateusz Polaczyk otrzymał dwie sekundy karne i zajął w pierwszym przejeździe dziewiąte miejsce kwalifikując się do drugiego przejazdu/półfinału. Bardzo dobrze spisali się pozostali nasi dwaj reprezentanci. Dariusz Popiela zaliczył bezbłędny przejazd i zajął 13. miejsce, a Michał Pasiut z dwoma karnymi sekundami był 17.

W eliminacjach kajakarek najlepiej z Polek zaprezentowała się Klaudia Zwolińska. Polka bezbłędnie pokonała tor i zajęła trzecie miejsce tracąc do zwyciężczyni eliminacji Brytyjki Fiony Pennie 3 sekundy. Słabiej tor pokonały pozostałe dwie nasze reprezentantki. Natalia Pacierpnik zdobyła 4 sekundy kary i uplasowała się na 27. miejscu, natomiast Julia Jeleńska miała doliczone 6 sekund i była 38. Pacierpnik i Jeleńska miały szansę zakwalifikować się w drugim przejeździe z którego do półfinału kwalifikowało się pięć najlepszych kajakarek. Znakomicie swoją szansę wykorzystała Pacierpnik, która tym razem nie dostała żadnych karnych sekund i zajęła czwarte miejsce, kwalifikując się do półfinału. Gorzej wystąpiła Julia Jeleńska. Polce doliczono aż 8 sekund co spowodowało, że zajęła odległe 23. miejsce i odpadła z rywalizacji.

W rywalizacji kanadyjek jedynek mężczyzn mężczyzn na starcie pojawili się trzej Polacy. Najlepiej spisał się Grzegorz Hedwig. Olimpijczyk z Rio de Janeiro bezbłędnie pokonał tor i zajął czwarte miejsce pewnie kwalifikując się do półfinału. Dwaj nasi pozostali reprezentanci Igor Sztuba i Przemysław Nowak mimo niezłych pierwszych przejazdów nie zakwalifikowali się do półfinału, ale mieli szansę wywalczyć awans w drugim przejeździe. Niestety i drugi przejazd nie za bardzo wyszedł Polakom. Nowak zajął 13. miejsce, a Sztuba był 22. Awans wywalczyła najlepsza piątka.