Kajakarstwo górskie - PŚ: Zwolińska dziewiąta w K1

• Dodał: Igor Wasilewski
  • Data publikacji: 15.06.2019, 16:29

Klaudia Zwolińska zajęła dziewiątą pozycję podczas finału pierwszego weekendu kajakarzy górskich z Pucharem Świata. W brytyjskim Lee Valey tuż za finałową dziesiątką uplasował się też Kacper Sztuba w C1.

Nasza reprezentantka bardzo dobrze poradziła sobie w półfinale swojej koronnej konkurencji. Pokonała tor w nieco ponad 105 sekund, plasując się na piątej pozycji. To, co miała decydować o końcowej klasyfikacji zawodniczek, było jednak przed nimi. Znacznie szybsze rywalki podkręciły tempo, a najlepsza z nich reprezentantka gospodarzy - Mallory Franklin  pokonała tor znacznie poniżej 100 sekund. Polka również starała się zaryzykować, jednak trzy błędy w pierwszej części toru przekreśliły jakiekolwiek szanse na lepszy rezultat.

Do małej zmiany warty doszło natomiast w czołówce stawki. Dominatorka poprzedniego sezonu - Australijka Jessica Fox zakończyła rywalizację dopiero na trzeciej pozycji, ustępując również o ponad trzy sekundy Niemce Funk. Wielu kibiców zastanawia się jednak czy jest to jednorazowe niepowodzenie, czy sygnał zmiany w tronie królowej kajaków górskich w rozpędzającym się dopiero sezonie.

Dużo zmian przyniosło też nowe otwarcie w męskim konkursie kanadyjkarzy. Zwycięzca klasyfikacji sprzed roku Alexander Slafkovsky minął bramkę w półfinale i nie znalazł się wśród dziesięciu najlepszych zawodników. Wobec nieobecności Słowaka wszystkie oczy skierowane były na Niemca Tasiadisa, Słoweńca Bozica oraz reprezentantów gospodarzy, którzy jeden ze szczytów formy przygotowali na zmagania na własnym torze. Zawodnicy stoczyli zaciętą walkę o zwycięstwo, z którego ostatecznie najbardziej szczęśliwy wyszedł Niemiec. Podium uzupełnili minimalnie gorsi Brytyjczycy: drugi był Adam Burgess, a trzeci Ryan Westley.

Najlepszy z Polaków: Kacper Sztuba przegrał awans do finału o zaledwie 0,27 sekundy i uplasował się na najbardziej pechowej 11. pozycji. Pozycji pozycji dalej uplasował się Grzegorz  Hedwig, a brat Kacpra - Igor Sztuba ukończył półfinał na 21. lokacie.